Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

ESINERGY - PRESS RELEASE

Datum objave: 27. siječnja 2025.

[Čakovec, 24.01.2025.] – Projekt ESINERGY ima za cilj riješiti jedan od ključnih izazova moderne energetske tehnologije, a to je upravljanje neravnotežom između proizvedene električne energije i opterećenja u elektroenergetskoj mreži, koja nije prilagođena nadolazećim potrebama poput rastuće potrošnje i povećane potražnje za energijom.

Financiran kroz Interreg program transnacionalne suradnje Dunav, ESINERGY se fokusira na smanjenje vršnih opterećenja u električnim mrežama, omogućujući proizvođačima energije učinkovitije korištenje energije za vlastite potrebe—poput napajanja toplinskih pumpi, sustava za pohranu energije, punionica te energetskih zajednica. Ovi inovativni pristupi osnažuju dionike za uravnoteženje proizvodnje i potrošnje energije, istovremeno podržavajući samodostatnost.

Projekt također ima za cilj utjecati na planiranje politika razvojem transnacionalne strategije za upravljanje vršnim opterećenjima. Ova strategija omogućit će primjenu učinkovitih energetskih rješenja u drugim regijama, dodatno unapređujući energetsku tranziciju Europe.

Kako bi ostvarili svoje ciljeve, partneri projekta ESINERGY provode sljedeće pilot aktivnosti:

  1. Pametno upravljanje solarnom energijom – Martjanci, Slovenija. Slovenski partner radi na uspostavi sustava Vehicle-to-Building i Vehicle-to-Grid, koji će omogućiti punjenje električnih vozila te povrat električne energije iz vozila u mrežu.
  2. Sustav za pohranu energije – Čakovec, Hrvatska. Hrvatski partner instalira baterijski sustav kapaciteta 20 kWh s pripadajućom infrastrukturom za akumulaciju energije iz solarnih panela, omogućujući njeno korištenje čak i kada nema sunca.
  3. Oprema za praćenje energije na inovacijskom kampusu – Weiz, Austrija.  Austrijski partner implementira baterijski sustav od 100 kWh na kampusu i radi na stvaranju energetske zajednice s 15 članova kako bi se smanjila ovisnost o mreži i vršna opterećenja.
  4. Praćenje i kontrola decentraliziranih postrojenja – Bad Hindelang, Njemačka.
    Njemački partner integrira infrastrukturu za punjenje i sustave predviđanja za energetsku zadrugu s 314 članova, koja će prikupljati podatke o okolišu i omogućiti fleksibilno upravljanje proizvodnim kapacitetima.
  5. Pametno upravljanje baterijama – Beloslav, Bugarska.
    U tvornici za preradu stakla, bugarski partner implementira sustav za optimizaciju proizvodnje i potrošnje električne energije pomoću pametnog sustava za pohranu energije, prilagođavajući proizvodnju i potrošnju prema signalima o cijenama.
  6. Fotonaponska elektrana i sustav pohrane energije – Goražde, Bosna i Hercegovina.
    Bosanski partner instalira krovnu solarnu elektranu snage 10 kW s baterijskim sustavom za pohranu energije kapaciteta 10 kWh.
  7. Toplinske pumpe za lokalnu bolnicu – Kotun, Ukrajina.
    Ukrajinski partner instalira toplinsku pumpu zrak-voda snage 20 kW, napajanu solarnom mini elektranom na krovu, u odjelu za terapiju i rehabilitaciju lokalne bolnice, kako bi osigurao energetsku neovisnost i kontinuiranu opskrbu energijom tijekom nestašica.
  8. Osnivanje pilot energetske zajednice Lenti – Mađarska.
    U županiji Zala, u općini Lenti, mađarski partner uvodi koncept i osniva funkcionalnu energetsku zajednicu.

Pridružite se projektu ESINERGY!

Projekt ESINERGY nije samo usmjeren na tehnološke inovacije - radi se o izgradnji održive budućnosti kroz poticanje prekogranične suradnje i razvoja politika. Pratite naš napredak i saznajte više o našim inovativnim rješenjima putem:

Webstranica projekta: https://interreg-danube.eu/projects/esinergy    

YouTube: https://www.youtube.com/@InterregESINERGY

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/interreg-esinergy  

Zajedno možemo oblikovati budućnost obnovljivih izvora energije i stabilnosti energetskih mreža diljem Europe.

Media Contact:

Branko Matuza
Voditelja administracije i komunikacija projekta
Međimurska županija
esinergy@medjimurska-zupanija.hr

Izrada ovog članka podržana je projektom ESINERGY, sufinanciranom sredstvima Europske unije u sklopu Programa transnacionalne suradnje dunavske regije. Sadržaj ovog članka odražava mišljenje Međimurske županije i ni u kojem slučaju ne predstavlja mišljenje Europske unije.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content