Proslavljena stota obljetnica DVD-a Štefanec

Datum objave: 15. rujna 2024.

Postrojavanjem ispred Društvenog doma u Štefancu te svečanošću, dodjelom priznanja i druženjem uz prijatelje vatrogastva, članovi Dobrovoljnog vatrogasnog društva Štefanec proslavili su svoju 100. obljetnicu.

Državnom i vatrogasnom himnom, koju su izvele članice KUD-a Šafran započela je proslava vrijednog jubileja na kojoj su gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini i predsjednik Mjesnog odbora Štefanec Ivica Križaić na samom početku predali predsjedniku DVD-a Štefanec Branimiru Mihalicu novu vatrogasnu zastavu, koju je potom uz prigodnu molitvu blagoslovio župnik župe Bl. Alojzija Stepinca u Ivanovcu vlč. Alojzije Pakrac.

Uslijedila je svečanost na kojoj su uz gradonačelnicu Ljerku Cividin bili nazočni i saborski zastupnik i potpredsjednik Skupštine Međimurske županije Ivica Baksa, pomoćnik glavnog vatrogasnog zapovjednika za kontinent Mario Paluh, predsjednik Mjesnog odbora Štefanec Ivica Križaić, predstavnik Vatrogasne zajednice Međimurske županije i Vatrogasne zajednice Grada Čakovca Srećko Mrazović, predstavnik Kluba vatrogasnih veterana Vatrogasne zajednice Međimurske županije Vladimir Jambor, zapovjednik DVD-a Štefanec Dario Mesarić, župnik župe Bl. Alojzija Stepinca u Ivanovcu vlč. Alojzije Pakrac, te predstavnici prijateljskih dobrovoljnih vatrogasnih društava i podupiratelji DVD-a Štefanec.

U prigodnim govorima i upućenim čestitkama, čakovečka gradonačelnica, potpredsjednik Skupštine Međimurske županije, predstavnik vatrogasnih veterana, predstavnici  HVZ i VZ MŽ i predsjednik DVD-a Štefanec naglasili su važnost dobrovoljnih vatrogasnih društava diljem cijelog Međimurja koji su vitalan dio zajednice te prvi kada treba pomoći, ali su i pokretači društvenog života. Svi su govornici odreda istaknuli ključnu ulogu koju dobrovoljni vatrogasci imaju u našim zajednicama, jer njihov rad nije samo herojski čin u trenucima opasnosti, već i temelj sigurnosti i solidarnosti u društvu.

„Dobrovoljni vatrogasci pružaju neprocjenjivu pomoć prilikom požara, poplava i drugih prirodnih katastrofa, često riskirajući vlastite živote kako bi zaštitili imanja i živote drugih. Osim toga, njihova prisutnost jača zajednicu, potiče međusobnu pomoć i izgradnju povjerenja među stanovnicima, posebno kroz edukaciju, obuku i sudjelovanje u različitim aktivnostima, dobrovoljna vatrogasna društva ne samo da se pripremaju za intervencije, već i aktivno sudjeluju u prevenciji požara i podizanju svijesti o sigurnosti.“, posebno je istakla gradonačelnica Ljerka Cividini.

Dobrovoljno vatrogasno društvo Štefanec osnovano je 24. travnja 1924. godine

Na  osnivačkoj skupštini bila su 34 člana, za prvog predsjednika je bio izabran  Mijo Vugrinec, dok je  prvi zapovjednik bio Franjo Obadić. Odmah po osnutku, izgrađeno je drveno spremište u središtu sela, gdje je bila smještena ručna vatrogasna štrcaljka s pripadajućom opremom za gašenje požara. Većina vatrogasaca bili su glazbenici, pa je 1928. godine u sklopu DVD-a započela djelovati i Limena vatrogasna glazba koja se nakon tri godine zajedničkog djelovanja osamostalila.

Ono što iz natjecateljske povijesti kroz godine postojanja i djelovanja DVD Štefanec treba izdvojiti je 2000. godina, kada su  sudjelovali na državnom natjecanju u Varaždinu. 2003. godine muška A ekipa izborivši 2. mjesto na Županijskom natjecanju u Domašincu kvalificirala se na Državno natjecanje koje se održalo u Osijeku, a 2007. godine ženska A ekipa izborivši 3. mjesto na Županijskom natjecanju u Zasadbregu  također se kvalificirala na Državno natjecanje koje se održalo u Splitu, gdje je osvojila 19 mjesto. Društvo danas broji 57 aktivnih članova uz veliku podršku svih mještana Štefanca.

Dodijeljena priznanja za dugogodišnji rad u društvu

Svečanost obilježavanja stote obljetnice postojanja DVD-a Štefanec bila je i prigoda da se dodijele spomenice i priznanja zaslužnima, pa su tako prvo dodijeljena priznanja i medalje za 10 godina  članstva u DVD-u Štefanec koje su primili  Santino Janković, Tihana Vugrinec, Sara Bašek, Nino Kocijan,  Roko Tompoš, Josipa Petrović, Ivana Topolko Slamek, Jasmina Miri, Monika Mihalic.

Za 20 godina sudjelovanja u radu društva nagrađeni su Ivana Dodlek, Dario Mesarić, Roko Kranjčec, Josip Kranjčec i Josip Rep. Priznanje za 30 godina članstva primili su  Zoran Kocijan, Branimir Mihalic, Tomislav Mihalic, Danijel  Mihalic, Davor Klobučarić, Davor Vugrinec, Suzana Pongračić, Katica Dominić, Tanja Petrović, Željko Krčmar, Marko Horvat, Ana Jambrović i  Lidija Križaić. Brončanu vatrogasna medalju primili su  Robert Pintarić, Sara Bašek, Branimir  Mihalic, Tomislav Mihalic, Santino Janković, Davor Vugrinec, Davor Klobučarić. Dobitnici Brončane vatrogasna plamenice su Denis Klinec, Edvin Bujan, Rajka Kocijan, Roko Kranjčec, Paolina Kranjčec.

Na samom kraju svečanosti dodijeljena je i Srebrna vatrogasna plamenica koju su primili Danijel Mihalic, Dario Mesarić, Josip Kranjčec, Zoran Kocijan, Marko Horvat i Željko Krčmar, dok je predsjednik društva uručio i posebne zahvalnice za doprinos i razvoj vatrogastva u Štefancu Gradu Čakovcu, Međimurskoj županiji, Hrvatskoj vatrogasnoj zajednici, Vatrogasnoj zajednici Međimurske županije, Vatrogasnoj zajednici Grada Čakovca te mještaninu Štefanca Sebastianu Peteku.

Izvor teksta i fotografija: Grad Čakovec