Svečana akademija povodom Dana pobjede i domovinske zahvalnosti i Dana hrvatskih branitelja

Datum objave: 7. kolovoza 2024.

U dvorani društvenog doma u Belici, Zajednica braniteljskih udruga Međimurske županije u utorak, 6. kolovoza održala je svečanu akademiju u čast Danu pobjede i domovinske zahvalnosti i Danu hrvatskih branitelja, te 29. obljetnici Vojno-redarstvene operacije Oluja. Uzvanicima se, u ime organizatora, obratio Željko Tomašić, predsjednik Zajednice braniteljskih udruga Međimurske županije, prisjetivši se ratnih operacija na Savi i Uni: „Podvig 34. inženjerijske bojne, čiji su pripadnici pod vodstvom Dragutina Remenara, oslobodili hrvatsko Pounje i osigurali granicu na rijeci Uni, bio je neprocjenjiv za uspješno izvođenje Vojno-redarstvene operacije Oluja“, naglasio je Tomašić, čestitajući veliki hrvatski praznik svim građanima i braniteljima.

Zamjenik župana Josip Grivec istaknuo je da ovakve trenutke treba njegovati u cilju čuvanja sjećanja na rađanje slobode: „Svaki put kada se prisjećamo dana stvaranja naše države trebamo istaknuti ljude koji u krvavom ratu nadmoćnog neprijatelja pobijedili ljubavlju prema domovini i neizrecivom požrtvovnošću“, rekao je zamjenik župan Grivec, dodavši da ovakve trenutke uvije prati i sjena tuge za onima koji se nisu vratili.

Dana pobjede i slave prisjetio se i brigadir Marijan Kretić, sudionik VRO-a Oluja, naglasivši da je u obrani Hrvatske sudjelovalo 2,6 posto stanovnika Međimurja: „Gotovo da i nema mjesta i postrojbe gdje nisu sudjelovali ljudi sa sjevera Hrvatske. Među prvim postrojbama koje su oslobodile Knin bila je 7. gardijska brigada „Pume“, čiji su pripadnici podignuli zastavu na kninskoj tvrđavi,“ rekao je brigadir Kretić, istaknuvši da je u slavnoj 7. gardijskoj, postrojbi s najviše pobjeda, sudjelovalo 300-tinjak ljudi iz Međimurja, a među njima i sedam Međimurki, mahom medicinskih sestara i liječnica.

Brojnoj publici obratio se i izaslanik potpredsjednika Vlade i ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda general Kornelije Brkić: „Ova akademija je više nego nam se čini na prvi pogled jer donosi svjedočanstva o našoj povijesti iz prve ruke. Ljudi iz Međimurja su me na ratištu osupnuli svojom srčanošću, brojnošću i požrtvovnošću i zato smatram da bi tekst hrvatske himne teci Savo, Dravo teci, zbog Međimuraca trebao ispraviti u teci Muro, Dravo, Savo,“, rekao je general Brkić, posebno pozdravivši roditelje i obitelji poginulih i nestalih branitelja.

O ratu u Međimurju te formiranju postrojbi i radarske postaje, govorio je Ivan Krčmar, ratni načelnik Uprave za obranu Čakovec, te naglasio da je naša Uprava odigrala važnu ulogu u Domovinskom ratu: „Godine 1991. rasformirali smo razne postrojbe bivše JNA-a na našem području, te sa Zapovjedništvom, stvarali postrojbe koje su tijekom rata djelovale diljem Hrvatske“, rekao je Ivan Krčmar.

Uzvanike je pozdravio i domaćin, načelnik Općine Belica Zvonimir Taradi: „Iznimno mi je drago što je Belica domaćin ove svečane akademije, organizirane u čast praznika koji simbolizira sve što danas živimo i sve čemu težimo“, rekao je načelnik Taradi.

ZA ZASLUGE

Svečana akademija bila je prilika za dodjelu priznanja koja su za zasluge u operaciji Oluja primili Dragutin Remenar, ratni zapovjednik 34. Inženjerijske bojne, čovjek čije se ime u hrvatskom Pounju i danas izgovara s velikim poštovanjem. Priznanje za iznimne ratne zasluge te uspješno izvedene zadatke tijekom Oluje primio je i Josip Lisjak, II. bojne 24. domobranske pukovnije.

Svečanu akademiju pratio je i glazbeni program, koji je skupu dao osobitu notu, a u njemu su nastupili članovi Limene glazbe Belice i Ivica Pepelko.