Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Study visit i uvodni sastanak projekta EMV-LII u Grazu

Datum objave: 30. svibnja 2024.

U sklopu EU projekta EMV-LII „Jačanje glasova migranata za lokalnu integraciju i inkluziju“ sufinanciranog iz Fonda za azil i migraciju, od 14. i 16. svibnja 2024. godine održan je uvodni kick-off sastanak i studijski posjet Grazu u Austriji. Na događanjima su sudjelovali predstavnici Međimurske županije, pročelnica Maja Odrčić Mikulić i Ida Kovač iz Upravnog odjela za civilno društvo i ljudska prava te pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo, poljoprivredu i turizam Darko Radanović uz Mateju Živčec iz Javne ustanove za razvoj Međimurske županije REDEA-e.

U projektu EMV-LII sudjeluje 19 partnera (nevladine organizacije, migrantske organizacije te lokalne i regionalne vlasti) iz 7 zemalja (Austrija, Italija, Grčka, Slovenija, Njemačka, Luksemburg i Hrvatska). Nositelj projekta je austrijska neprofitna nevladina organizacija Südwind, a Međimurska županija kao projektni partner iz Hrvatske djelovat će u suradnji s nevladinom organizacijom Centrom za mirovne studije.

Na uvodnom sastanku prisutne je pozdravila gradonačelnica Graza Elke Kahr koja je izrazila dobrodošlicu u UN-ov grad ljudskih prava, multikulturalni grad u kojem žive i rade osobe čak 160 zemalja. Grad Graz je razvio i aktivno provodi integracijsku strategiju za promicanje sudjelovanja svih građana, a narednih dana bili su predstavljeni primjeri dobre prakse u ostvarivanju prava migranata, kao što su Migrantsko savjetodavno vijeće u Grazu, organizacija Chiala koju vodi afrička zajednica u Grazu te Međunarodni ured za dobrodošlicu i Seddwell Centar. U obilasku grada predstavljeni su primjeri projekata za povećanje vidljivosti migranata u Grazu, poput festivala udruga migranata i izložbe fotografija „We have a Dream“.

Glavni cilj projekta EMV-LII je podržati razvoj i provedbu lokalnih integracijskih strategija jačanjem sudjelovanja organizacija migranata za učinkovitiju integraciju na lokalnoj i regionalnoj razini. Poseban naglasak stavljen je na osobe kojima je potrebna međunarodna zaštita te mlade migrante i žene. Tijekom provedbe projektnih aktivnosti radit će se na osnaživanju i jačanju sudjelovanja migranata u lokalnoj integraciji putem treninga i edukacija, a istovremeno će poticati volja lokalnih i regionalnih javnih tijela za angažiranje migranata u izradu i implementaciju lokalnih integracijskih strategija.

Ciljana skupina u Međimurskoj županiji su strani radnici koji većinom dolaze iz Filipina, Nepala i Indije -  oko 3.600 državljana tzv. trećih zemalja trenutno zaposlenih na području Međimurske županije, što predstavlja 6,5% radne snage u Međimurju. Kroz participativne i inovativne pristupe radit će se na poboljšanju kvalitete njihova života i integraciji.

Co-funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union. Neither the
European Union can be held responsible for them.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content