Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Čestitka župana Međimurske županije povodom 1. svibnja., Međunarodnog praznika rada

Datum objave: 1. svibnja 2024.

Stvorimo siguran dom mladima u kojem će moći živjeti od svoga rada

Drage Međimurke i Međimurci, drage radnice i radnici,
živimo u vremenu kada nasljeđe borbe za pravedniji svijet, sadržano u simbolici Međunarodnog praznika rada, dobiva novo značenje i traži snažan angažman svih snaga zajednice. I u našoj sredini, usprkos njezinoj razvijenosti, još uvijek svjedočimo situacijama u kojima ljudi, i nakon četiri desetljeća radnoga vijeka, ne mogu mirovinom podmiriti osnovne životne potrebe, niti im potomci mogu priuštiti dostojanstvenu starost jer su i sami često pritisnuti materijalnom oskudicom. 

Potraga za mjestom na kojem je rad na cijeni, pokrenula je i migracije svjetskih razmjera, te i naša zajednica mora adekvatno odgovoriti na njih.

Međimurska županija do svojih ljudi drži, o čemu svjedoči činjenica smo – suočeni s problemom deficita smještaja za starije i nemoćne osobe – ne čekajući ničiju 'milost', sami pokrenuli veliki projekt izgradnje centra za osobe treće životne dobi. Gradit ćemo ga u Nedelišću, te će, uz stacionar, nuditi niz oblika skrbi za vanjske korisnike te svima biti financijski dostupan. Kandidiranjem na natječaj uspjeli smo osigurati značajan dio sredstava za projekt, čime smo ponovno dokazali da je naša skrb za starije i nemoćne ljude nije mrtvo slovo na papiru. To je imperativ koji pred nas stavlja doba u kojem živimo, doba čiji okvir postaje sve tješnji upravo za najranjivije.

Ne smije nas obeshrabriti činjenica da borba za uvjete u kojima pošten rad svakom čovjeku donosi sigurnost još uvijek nije završila, iako nas od trenutka kada su radnici prvi puta organizirano podigli glas za svoja prava dijeli čitavo stoljeće. Potrebe naših ljudi naša su zadaća, ali i putokaz u stvaranju humane zajednice. Solidarnost je vrijednost koja se ne rađa u trenu, već nasljeđe koje se prenosi s koljena i koljeno i raste sa svakim novim naraštajem. Međimurje već posjeduje znatno više od temelja takve baštine, stoga nam je cilj da skrb za najslabije u društvu jasno istaknemo kao neupitnu vrijednost mladima.  I tu smo daleko otišli o čemu svjedoče brojni projekti rođeni u našim osnovnim i srednjim školama, posvećeni upravo podršci starijim i nemoćnim osobama, kao i djeci s razvojnim poteškoćama kojoj je potrebna pomoć da bi se – po odrastanju - mogli ravnopravno uključiti u svijet rada.

Gospodarstvo Međimurja je jedno od najsnažnijih u Hrvatskoj i davat ćemo dodatni vjetar u jedra našim poduzetnicima jer nam je njihova snaga zalog za još jedan važan cilj kojem težimo: poticanju na ostanak u domovini te povratku naših ljudi koje je upravo nemogućnost ostvarivanja pristojnog života od poštenog rada otjerala u inozemstvo.

Drage Međimurke i Međimurci, radnice i radnici,
čestitam vam 1. svibnja, Međunarodni praznik rada i blagdan sv. Josipa radnika!

Župan

Matija Posavec, mag. ing.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content