Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Povodom Dana Međimurske županije održan mimohod povijesnih postrojbi

Datum objave: 27. travnja 2024.

U okviru Dana Međimurske županije u subotu, 27. travnja u Čakovcu je organizirana tradicionalna smotra povijesnih postrojbi iz Hrvatske, Mađarske i Bosne i Hercegovine.

Dan je započeo svetom misom u crkvi sv. Nikole Biskupa u Čakovcu koju je predvodio varaždinski biskup mons. Bože Radoš u koncelebraciji brojnih domaćih svećenika, a nastavljen je postrojavanjem na Franjevačkom trgu te mimohodom do Trga Republike.

Mimohod povijesnih postrojbi središtem Čakovca predvodila je Zrinska garda s bubnjarima i konjanicima, Hrvatskim gajdaškim orkestrom i puhačkim orkestrom, a slijedili ih Počasni zdrug međimurskih branitelja, Zrinyi kadeti iz Murakeresztura, Zrinyi vitezi iz Sigetvara, Ženska konjička garda Vrbovec, Husarska garda Varaždinske županije, Pukovnija Orehovečki, Viteška grupa „Nikole Zrinskog“ Pečuh,Gradska straža Bakar, Gradska straža Požega, Hajdučka družina Mijata Tomića Tomislavgrad, Hrvatski sokol Vinkovci, Keglevićeva straža Kostel, Križevačka djevojačka straža, Krapinski ilirci, Kuburaška Udruga Maruševec, Postrojba 10. satnija Ivanić Grad, Počasna sokolska garda Osijek, Samoborska narodna garda, Slunjska krajiška pješačka pukovnija, Svetonedjeljska garda Petar II. Erdodi, Šibenska gradska straža, Trenkovi panduri Požega, Turopoljski banderij, Varaždinska građanska garda i Vitezovi Vranski.

Pred brojnim građanima, povijesne postrojbe postrojene u čast Dana Međimurske županije predale su prijavak županu Međimurske županije Matiji Posavcu. Nakon polaganja vijenaca kod spomen zida poginulim i nestalim hrvatskim braniteljima te u dvorištu palače „Zrinski“ pored spomenika „Oproštaj“ polaganjem vijenaca i prigodnim govorima predsjednika Zrinske garde Đure Bela, župana Matije Posavca te izaslanice predsjednika Vlade RH, zastupnice u Europskom parlamentu Sunčane Glavak.

Svečanosti su nazočili predsjednik Skupštine Međimurske županije Dragutin Glavina, gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini, predsjednik Gradskog vijeća Grada Čakovca Josip Varga, predstavnici  Matice hrvatske, Družbe "Braća hrvatskog zmaja", braniteljskih udruga i brojni građani koji su s velikim zanimanjem popratili događanja. U jezeru Starog grada svoje su kulinarsko umijeće prezentirali članovi Lovačkog saveza Međimurja podijelivši građanima više od 1500 porcija „lovačkog gulaša“, u centru grada održan je sajam međimurskih proizvoda na kojem se predstavilo 25 udruga i OPG-ova iz cijelog Međimurja. Oldtimer klub „Međimurje“ pripremio je impresivnu izložbu oldtimer vozila – motocikala, automobila i drugih vozila proizvedenih prije 30 godina, a prigodno je na Franjevačkom trgu obilježen i Svjetski dan plesa.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content