Projekt Empowering Migrant Voices for Local Integration and Inclusion  (EMV-LII ) - Jačanje glasova migranata za lokalnu integraciju i inkluziju

Datum objave: 15. ožujka 2024.

Projekt EMV-LII, nastavak projekta EMVI koji je trajao od siječnja 2022. do prosinca 2023., osmišljen je po principu da je sudjelovanje migranata od iznimne važnosti za uspjeh lokalne integracije i lokalnih strategija integracije.

U projektu EMV-LII sudjeluje 19 partnera (nevladine organizacije, migrantske organizacije te lokalne i regionalne vlasti) iz 7 zemalja (Austrija, Italija, Grčka, Slovenija, Njemačka, Luksemburg i Hrvatska). Nositelj projekta je austrijska neprofitna nevladina organizacija Südwind, a Međimurska županija kao projektni partner iz Hrvatske djeluje u suradnji s nevladinom organizacijom Centrom za mirovne studije.

Opći cilj projekta EMV-LII je podržati razvoj i provedbu lokalnih integracijskih strategija povećanjem sudjelovanja migranata i njihovih organizacija za učinkovitije uključivanju na lokalnoj i regionalnoj razini, s naglaskom na uključivanje migranata s posebnim potrebama, posebno osobe kojima je potrebna međunarodna zaštita, mladi migranti i žene.

Specifični ciljevi:

• Osnaživanje i jačanje sudjelovanja migranata u lokalnoj integraciji, putem treninga i edukacija
  • Jačanje kapaciteta i volje lokalnih i regionalnih javnih tijela za angažiranje migranata u izradi i implementaciji lokalnih integracijskih strategija i akcijskih planova
  • Jačanje mehanizama suradnje za lokalnu integraciju

Ciljne skupine:

• Migranti (iz „trećih“ zemalja tj. van članica EU)
  • Organizacije koje okupljaju migrante ili zajednice dijaspore
  • Savjetodavna vijeća za migrante
  • Predstavnici vlasti
  • Novinari, influenceri, članovi udruga, opća javnost

Ukupni proračun projekta: 1.729.277,29 EUR

Proračun Međimurske županije: 14.622,62 EUR

Stopa financiranja Europske unije iznosi 90% ukupnog proračuna projekta.

Projekt EMV-LII sufinanciran je iz Fonda za azil i migraciju, a provodit će se od 1. ožujka 2024. do 28. veljače 2027., u trajanju od 36 mjeseci.