Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Međimurje je Hrvatska s europskim duhom - naglasio je veleposlanik Njemačke u susretu sa županom Matijom Posavcem

Datum objave: 7. veljače 2024.

Danas je u službenom posjetu Međimurskoj županiji boravio veleposlanik Savezne Republike Njemačke Nj. E. Christian Hellbach sa suradnicima, te sa županom Međimurske županije Matijom Posavcem i gradonačelnicom Čakovca Ljerkom Cividini razgovarao o novim smjerovima suradnje i mogućnostima gospodarskog povezivanja Međimurja s ovom snažnom europskom zemljom.

Teme koje su danas otvorene odnosile su se na potencijale vezane uz turizam, korištenje obnovljivih izvora energije, te gospodarske aspekte suradnje. Župan Matija Posavec istaknuo je da mu je čast ugostiti veleposlanika prijateljske zemlje s kojom Međimurje ima mnoge dodirne točke, te podsjetio na simboliku da je upravo na današnji dan, 7. veljače, prije 32 godine, u Maastrichtu potpisan ugovor koji je Europsku uniju definirao onakvom kakvu je danas poznajemo, u smislu povezivanja i jačanja svih članica. „Međimurska županija kao regija po mnogim parametrima stoji uz bok razvijenijim dijelovima Europe, ali želimo učiti od snažnijih i iskoristiti sve mogućnosti koju nam suradnja otvara. Koliko su jake veze Njemačke i Hrvatske svjedoči podatak da je prošle godine robna razmjena među našim zemljama dosegnula 8 milijardi eura. Gledamo li strukturu međimurskog gospodarstva, većina naših obrtnika i tvrtki ima vezu s njemačkim tržištem,“ rekao je župan naglasivši da je Međimurje hrvatska regija s najvećim izvozom od 8.105 eura po glavi stanovnika, što je dvostruko više od hrvatskog prosjeka. „Međimurska županija kao i cijeli sjever Hrvatske prema uređenosti gospodarskih zona, prometne infrastrukture, uređenosti, te produktivnosti i pouzdanosti radne snage, spremna je za snažan razvoj tehnologija budućnosti, poput IT područja i automobilske industrije. Na tim područjima već sada međimurske tvrtke otvaraju putove suradnje s razvijenim europskim regijama, te je riječ o sektoru čiji će razvoj u ovoj sredini sigurno pomoći povratku naših ljudi iz inozemstva," dodao je župan.

I gradonačelnica Čakovca Ljerka Cividini smatra da je svaka razmjena iskustva dragocjena, te da svaka nova ideja vodi k snažnijem povezivanju: „Zelena tranzicija, jedno je od područja je na kojem možemo ostvariti  partnerstvo u budućnosti. Mnogi naši sugrađani se sjećaju da su Čakovec i njemački grad Schramberg od 80- tih godina gradovi – prijatelji, te je ovaj susret i prigoda za prvi korak prema osvježavanju te davno započete suradnje“, rekla je gradonačelnica.

Veleposlanik Savezne Republike Njemačke Christian Hellbach izrazio je oduševljenje jer je U Međimurju susreo Hrvatsku europskog duha. „Europski duh prisutan je na svakom planu - od vaše usmjerenosti prema potrebama ljudi - do usredotočenosti na moderne teme poput obrazovanja, zelene energije, IT tehnologija. Za mene osobno bilo je i poučno jer sam ovdje naučio da melodija njemačke himne potječe iz ovih krajeva. Korijeni učenja Rudolfa Steinera, vrlo važne osobe u povijesti njemačkog obrazovanja, također su ovdje, u Međimurju. No, još važnije su naše gospodarske spone“, rekao je veleposlanik te dodao da se uz suradnju na području turizma te jačanju već izgrađenih veza s njemačkim regijama, razgovaralo i oblicima daljnjeg gospodarskog povezivanja: „Temu energije smatram ključnom u svjetlu činjenice da Hrvatska ima ogroman potencijal u obnovljivim izvorima energije, poput sunca, vjetra i geotermalnih izvora koji ne koristi, a koji vas u budućnosti može pozicionirati i kao izvoznike energije. Drago mi je što u Međimurskoj županiji vidim dobre partnere koji važnost te teme razumiju“, rekao je veleposlanik Hellbach.

Veleposlanik je razgledao stalni postav Riznice Međimurja i centar Čakovca, prikupivši lijepe dojmove u našem kraju.

Sastanku u nazočili i savjetnik za politička pitanja i glasnogovornik Veleposlanstva Igor Kolman i Anne von Schnehen iz Odjela za politiku, predsjednik Skupštine Međimurske županije Dragutin Glavina, pročelnica Službe za poslove župana Petra Vadlja te pročelnica Upravnog odjela za međunarodnu suradnju, upravljanje projektima i investicije dr. sc. Anita Perešin.

Djeca iz Međimurja učit će u Newtonovim sobama u Centru LORI, zahvaljujući sporazumu Međimurske županije i Ludbrega
Stotinu darovitih informatičara i IT stručnjaka u Međimurju  okupila Zimska škola informatike
Danas je rođendan Muzeja Međimurja Čakovec, čuvara kulturno-povijesnog blaga našega kraja
Međimurska županija podržava daljnje aktivnosti Centra za pomoć u kući, osnažujući podršku starijim i nemoćnim sugrađanima
Župan Matija Posavec čestitao europskom viceprvaku i najboljem junioru svijeta Svenu Strahiji
Objavljen poziv za turističke manifestacije i dodijeljeni certifikati za postignuća u održivom turizmu
RJEŠENJE o potrebi postupka prethodne ocjene prihvatljivnosti zahvata za ekološku mrežu - Pošumljavanje Donja Dubrava
Javni poziv za podnošenje zahtjeva za dodjelu dara u naravi u obliku poklon bona hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata s područja MŽ
JAVNI NATJEČAJ za sufinanciranje programa i projekata udruga u području zaštite prava potrošača, zdravstvene i socijalne zaštite, brige o djeci i mladima te ljudskih prava, demokratizacije i razvoja civilnog društva u 2024.
Međimurska županija objavila Javni natječaj za su/financiranje programa i projekata udruga koji su od interesa za Međimursku županiju u području zaštite prava potrošača, zdravstvene i socijalne zaštite, brige o djeci i mladima te ljudskih prava, demokratizacije i razvoja civilnog društva u 2024. godini
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content