Sjećanje na našeg Đuru ‘z Međimurja

Datum objave: 21. siječnja 2024.

Na današnji dan, prije tri godine, napustio nas je Ivan Bene, čovjek koji je utjelovio radnika Đuru, optimista, ali i pronicljivog kritičara društvenih zbivanja.

Đura ‘z Međimurja bio je najbolji ‘odvjetnik’ maloga čovjeka, razapetog između pravde i nepravde, želja i ograničenja.

Iako su pozornice već tri godine bez Đure ‘z Međimurja, živi sjećanje na lik koji je neumorno tumačio Ivan Bene, obogativši kulturu svoga kraja bezvremenskom ulogom.

Za dugogodišnji rad i doprinos razvoju kulturno-umjetničkog amaterizma, te za promicanje kajkavskog dijalekta, župan Međimurske županije Matija Posavec dodijelio je Ivanu Beneu 2018. godine jedno od najviših županijskih priznanja - Povelju Međimurske županije.

Ivan Bene svoj je scenski rad započeo u Radničkom kulturnom društvu „Građevinar“ negdašnjeg Građevinskog kombinata „Međimurje“, poduzeća u kojem je dugi niz godina radio.

Vrline kojima je Ivan Bene ukrasio lik koji je godinama tumačio, ostale su zaštitni znak našega i Đurinog Međimurja.