Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Međimurska županija s gradovima i općinama osigurala novih 180 učeničkih stipendija za obrtnička zanimanja

Datum objave: 19. lipnja 2023.

Danas je Međimursku županiju posjetio Dalibor Kratohvil, predsjednik Hrvatske obrtničke komore, te sa županom Matijom Posavcem, gradonačelnicom Čakovca Ljerkom Cividini te zamjenikom župana Josipom Grivcem, predsjednikom Skupštine Međimurske županije Dragutinom Glavinom te pročelnikom za gospodarstvo, poljoprivredu i turizam Darkom Radanovićem razgovarao o nizu tema iz područja obrtništva. Predsjednik HOK-a prisustovao je i dodjeli stipendija učenicima koji se obrazuju za deficitarna obrtnička zanimanja. Međimurska županija jedina u Hrvatskoj, u suradnji s općinama i gradovima, kontinuirano od 2003. godine sufinancira stipendije učenika u obrtničkim usmjerenjima čime direktno, pozitivno utječe na tržište rada te pomaže domaćim poduzetnicima generiranjem kvalitetne domaće radne snage.

Drago mi je što posjet novog predsjednika Hrvatske obrtničke komore, gospodina Kratohvila, pada na ovaj važan dan kada dodjeljujemo stipendije učenicima u obrtničkim zvanjima, u ovom, jubilarnom 20. ciklusu, a stipendista je ove godine čak 180. O ovoj prigodi otvorit ćemo i nove teme o razvoju obrtništva. Našem gostu predstavit ćemo  niz modela potpora koje Međimurska županija usmjerava prema obrtnicima što rezultira vidljivim razvojem: danas u Međimurju djeluje 1577 obrta i dosegnuli smo razvojnu točku u kojoj imamo više otvorenih, nego zatvorenih obrta“ istaknuo je župan Matija Posavec te dodao da je Županija otvorena za nove oblike suradnje s HOK-om, uz daljnju dobru suradnju s Obrtničkom komorom Međimurja jer bez snažnog obrtništva nema ni snažnog gospodarstva. Župan je također naglasio da vjeruje kako će jačanje obrtništva  u Međimurju pridonijeti da što manje naših ljudi odlazi u inozemstvo.

Ljerka Cividini naglašava da je Čakovec grad obrtnika odvijeka i da je obrtništvu u temelju njegova razvoja: „Ove godine Čakovec sudjeluje u stipendiranju 28 učenika sa svog područja. Ove stipendije poticaj su učenicima da izaberu zvanja koja će im dati sigurnu egzistenciju jer obrtnika je među nezaposlenima najmanje“, istaknula je gradonačelnica Cividini, a predsjednik Obrtničke komore Međimurja Dražen Novak dodaje da ovaj projekt stipendiranja u današnje vrijeme dodatno dobiva na vrijednosti zbog sveprisutnog deficita radne snage, najizraženijem upravo području obrtništva.

„Drago mi je da vas mogu pozdraviti u Međimurju – kolijevci obrtništva. Bez sinergije obrtništva i politike nema prosperiteta ni razvoja, a u Međimurskoj županiji sjede pametni ljudi koji su još prije 20 godina prepoznali važnost strategije razvoja ovog područja. Za polaganje ispita za najviši stupanj – majstorski ispit - u veljači se najviše kandidata prijavilo upravo u Međimurju, jednako kao što je u svibnju Međimurje zabilježilo najveći broj prijava u Hrvatskoj za novi ciklus majstorskih ispita“, rekao je predsjednik HOK-a Krathohvil, dodavši da su obrtnička zvanja na cijeni jer nude  uistinu sigurnu egzistenciju i ne vrijede manje od četverogodišnjih obrazovnih programa.

Potom je dodijeljeno 180 novih ugovora o stipendiranju, najviše u 20 godina ovog sjajnog projekta. Godišnja stipendija iznosi 6000 kuna, a u godinama iza nas više od 500 učenika i učenica zahvaljujući ovom programu steklo je svoja zvanja u obrtništvu. Ukupna vrijednost uložena u stipendije premašila je tri milijuna kuna.

Zadnji, 20. ciklus stipendija doseže ulaganje Međimurske županije od 60.521,60 eura.

Među stipendistima najveći interes vlada za zvanja tokara i stolara za koji se odlučilo po 20 učenika po zanimanju, po 19 za  strojobravare i automehaničare, zatim po 11 za elektroinstalatere, instalatere grijanja i klimatizacije te kuhare, a devet za elektromehaničare itd.

Grad Čakovec u ovom ciklusu sudjeluje 22.297,52 eura za 28 učenika sa svog područja, a u sufinanciranje su uključeni i gradovi Mursko Središće i Prelog te 19 općina. Međimurska županija uz navedeni model stipendiranja, osigurava besplatan prijevoz učenicima, stipendije djeci branitelja, besplatne udžbenike, te potpore svoje Zaklade dr. Vinko Žganec, uz koju na našem području djeluje i Zaklada Mikec, a također se intenzivno izdvajaju sredstva u razvoj i unapređenje poduzetništva.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content