Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

U Nedelišću međimursku popevku izvodilo gotovo 250 vokala!

Datum objave: 3. lipnja 2023.

U Nedelišću je u subotu 3. lipnja održana tradicionalna, nadaleko znana smotra, Međimurske popevke, koja je na svom 39. izdanju okupila gotovo 250 izvođača. Priredba je ove godine bila dio bogatog programa „30 dana za 30 godina“ Općine Nedelišće, posvećenog 30. godišnjici postojanja najveće međimurske općine.

Dugogodišnjoj tradicionalnoj glazbenoj manifestaciji prisustvovao je župan Međimurske županije Matija Posavec, načelnik Općine Nedelišće Nikola Novak, gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini, predsjednik Skupštine Zajednice hrvatskih kulturno umjetničkih udruga Međimurske županije Miljenko Zelenbaba, predsjednica KUU Seljačka sloga Nedelišće Jasna Hajdinjak te mnogobrojnih ljubitelja glazbe i narječja međimurskog dijalekta. 

Na samom početku ispred organizatora brojnu je publiku pozdravila predsjednica Kulturno-umjetničke udruge Seljačka sloga Nedelišće Jasna Hajdinjak te kazala kako se u Međimurju punim srcem prenosi kultura našeg kraja iz generacije u generaciju „Ljubav, sjeta i poštovanje – to su međimurske popevke, utkane su živote Međimurki i Međimuraca, a svima nama ona je po sredini srca, kak črljeni jabuki koščica.“

Ljubitelje međimurske popevke pozdravio je načelnik Općine Nikola Novak zahvalivši svima koji su našu popevku stoljećima njegovali i pjevali kao i skladateljima i etnomuzikolozima koji su je zapisivali i sačuvali od zaborava „Zahvaljujem svim članovima kulturno-umjetničkih društava s područja Međimurja- jer ste upravo vi čuvari međimurske pjesme.“  

„Međimurska popevka dio je našeg identiteta i zajedništva, kroz povijest popevka je ostavila brojne tragove u sudbinama naših ljudi – s popevkom se ispraćalo, dočekivalo, slavilo i tugovalo, ona je obilježila život svakog Međimurca u našoj povijesti,“ rekao je župan Međimurske županije Matija Posavec te dodao kako je prije 10 godina naša popevka prepoznata i upisana u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske, a prije 5 godina na UNESCO-vu reprezentativnu listu nematerijalne baštine čovječanstva. „Međimurska popevka naša je tradicijska kultura te omiljen i prepoznatljiv glazbeni trag hrvatskog identiteta prepoznat i izvan naših granica,“ kazao je župan te zahvalio svim kulturnim amaterima koji prenose i čuvaju dio našeg identiteta.

Predsjednik Skupštine Zajednice hrvatskih kulturno umjetničkih udruga Međimurske županije Miljenko Zelenbaba u ime Hrvatskog sabora kulture dodijelio je diplomu dugogodišnjem članu KUD-a Seljačka sloga Nedelišće Marijanu Topolnjaku.

U programu ovogodišnje završne smotre izvedeno je 25 popevki koje je odabralo stručno povjerenstvo u sastavu Stjepan Hranjec, Branimir Magdalenić i Miroslav Novak, nakon održanih predsmotri u Donjem Kraljevcu i Murskom Središću te dječjoj smotri u Svetom Martinu na Muri.

Međimurske popevke 2023, uz najveći udio domaćih izvođača, okupile su i pjevače iz Varaždina i Slovenije, a na pozornici su se izmijenile sve generacije, što je zalog za budućnost ovog našega blaga, koje je od 2018. godine upisano u UNESCO-ov popis blaga čovječanstva, odnosno Reprezentativni popis nematerijalne kulturne baštine svijeta.

Na 39. smotri međimurske popevke nastupili su: Ivan Mađarić uz pratnju tamburaškog sastava KUD-a Šandorovec, Mješovita pjevačka skupina KUD- Općine Donji Kraljevec, Cecilija Merkač Hudopisk, Ženska pjevačka skupina HKUD-a Goričan, Mješovita pjevačka skupina „Fijolice“ uz pratnju MKUD-a „Ivan Car“ Slovenija, Mješovita pjevačka skupina KUD-a Novakovec, Ženska pjevačka skupina Udruga žena Sivica, Muška pjevačka skupina KUU „Seljačka sloga“ Nedelišće, Ženska vokalna skupina KUU Zasadbreg, Mješovita pjevačka skupina KUD-a „Mura“ Mursko Središće, Ženska pjevačka skupina KUD-a „Društvo žena“ Gornji Kraljevec, Mješovita pjevačka skupina KUD-a „Katruže“ Ivanovec, Lara Bunc i Iva Hranjec članice KUD-a Općine Donji Kraljevec, Dječja pjevačka skupina DV „Cipelica“, Dječja pjevačka skupina DV „Cvrčak“, Dječja pjevačka skupina KUU Zasadbreg, Chriztel R. Aceveda, Mirjana Hudin, Mješovita pjevačka skupina KUD-a Mihovljan, Mješovita pjevačka skupina KUU „Zvon“ ŽZ Mala Subotica, Ženska vokalna skupina „Sveti Marko“ KUD-a Općine Selnica, Beročka, Dora Bogomolec uz pratnju KUD-a „Seljačka sloga“ Donja Dubrava, Anita Huđek i Ženska vokalna skupina KUU „Veseli Međimurci“ Čakovec.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content