Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

U Međimurskoj županiji održan međunarodni simpozij kirurga

Datum objave: 2. lipnja 2023.

U Riznici Međimurja danas je održan međunarodni simpozij na temu zbrinjavanja traume abdomena koji je okupio eminentne stručnjake iz cijele Hrvatske u organizaciji Hrvatskog kirurškog društva i domaćinstvo Županijske bolnice Čakovec.  Teme vezane uz kirurško zbrinjavanje ozljeda organa u trbušnoj šupljini obradili su vodeći stručnjaci i profesori iz nekoliko sveučilišnih klinika.

Pročelnik kirurških djelatnosti Županijske bolnice Čakovec Dražen Krištofić,  dr.med., spec. opće kirurgije, subspec. abdominalne kirurgije, ističe da je riječ o  kompleksnoj i izazovnoj temi za svakog kirurga i u smislu dijagnostike i u smislu liječenja. Godišnje se u Županijskoj bolnici Čakovec na kirurški odjel primi 50-tak pacijenata s ozljedama abdomena, od čega je više od polovice ljudi ozlijeđeno u prometnim nesrećama.

Važnost razmjene iskustava stručnjaka zbog podizanja razine kvalitete skrbi, osobito u ovom vremenu buđenja nakon koronakrize, naglasio je prof. dr. sc. Mario Zovak iz Kliničkog bolničkog centra Sestre milosrdnice iz Zagreba, ujedno jedan od predavača.

Župan Međimurske županije Matija Posavec izrazio je zadovoljstvo što se ovako značajan međunarodni skup održava upravo u Međimurskoj županiji: „Dobrodošli u najsjeverniju hrvatsku županiju, u Riznicu Međimurja, muzej nematerijalne kulturne baštine, koji je nastao revitalizacijom utvrde Staroga grada. Drago nam je da vam možemo predstaviti bisere našeg kulturno-povijesnog nasljeđa u ovom reprezentativnom kompleksu. Našu zajednicu želimo osnažiti i velikim ulaganjima u međimursko zdravstvo, zadnjih godina većima nego ikad prije. Među rijetkim smo županijama koje toliko ulažu u sve zdravstvene ustanove kojima smo osnivač. Upravo danas potpisujemo novi sporazum o financiranju izgradnje prostora za bolničke laboratorije. U velikom ulagačkom nizu obnovili smo i Odjel i abdominalne kirurgije u našoj bolnici, u kojem vrijedno radi pet specijalista abdominalne kirurgije, specijalist dječje kirurgije, specijalizanti abdominalne i dječje kirurgije, brojni specijalisti i specijalizanti i gdje se godišnje obradi više od 1.000 pacijenata od čega je 14 posto djece, a obavi više od 1.500 operativnih zahvata“, istaknuo je župan, poželjevši sudionicima ugodan boravak u Međimurju.

Izlagači na skupu bili su: prim. Boško Romić, pročelnik Odjela za kirurške operacije KBC-a Zagreb, doc. dr. prim. Marinko Vučić, pročlenik Zavoda za anesteziologiju, intenzivnu i liječenje boli KBC-a Sestre milosrdnice, doc. dr. Arpad Ivanecz, specijalist abdominalne kirurgije, iz UKC-a Maribor, prof. dr. sc. Mario Zovak supspecijalist abdominalne i onkološke kirurgije - predstojnik Klinike za kirurgiju, KBC Sestre milosrdnice Zagreb, doc. dr. sc. Kopljar Mario, specijalist opće kirurgije i supspecijalist abdominalne kirurgije KBC Sestre milosrdnice Zagreb, asistent Miha Petrič, specijalist abdominalne kirurgije, UKC Ljubljana, Ivan Pezelj, specijalist urologije, KBC Sestre milosrdnice, prof. dr. sc. Mladen Petrunić, specijalist vaskularne kirurgije, doc. dr. Andrija Škopljanac Mačina, specijalist vaskularne kirurgije, Poliklinika Magdalena, Josip Pejić, specijalist torakalne kirurgije, v.d. voditelja Odjela za torakalnu kirurgiju KBC-a Dubrava Zagreb, te prof. dr. sc. Dubravko Jalšovec, specijalist kirurg, v.d. predstojnika klinike za torakalnu kirurgiju KBC-a Zagreb.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content