Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

U Međimurskoj županiji obilježen prvi Nacionalni dan udomiteljstva

Datum objave: 31. svibnja 2023.

Hrvatski sabor je ove godine 31. svibnja proglasio Nacionalnim danom udomiteljstva s ciljem podizanja svijesti i senzibilizacije javnosti na važnost ovog zahtjevnog oblika zbrinjavanja najranjivijih skupina u zajednici.  Prvi Nacionalni dan udomiteljstva obilježen je danas u Čakovcu, u organizaciji Hrvatskog zavoda za socijalni rad – službe u Međimurskoj županiji, čija je vršiteljica dužnosti predstojnika te voditeljica Područnog ureda Čakovec Alenka Bilić, dipl. soc. radnica, zahvalila udomiteljima na predanosti, a na suradnji i podršci Međimurskoj županiji, te gradovima Čakovcu, Prelogu i Murskom Središću i čakovečkom Gradskom poduzeću Čakom i direktoru Ivici Perhoču.

Tradicija udomiteljstva u Hrvatskoj seže u prvu polovicu 20. stoljeća, otkada se ovaj oblik skrbi razvijao te postajao kompleksniji, uključujući sve veći broj stručnjaka. Danas, koliko želimo promicati udomiteljstvo, toliko težimo osnaživati obitelji kako bi mogle s vremenom preuzeti adekvatnu skrb o svojoj djeci. Zahvaljujem i Udruzi udomitelja koji imaju veliku ulogu u promicanju ovog oblika skrb te pridonose kvaliteti udomiteljstva“, istaknula je Alenka Bilić.

U Međimurju trenutno djeluje 111 udomiteljskih obitelji, od čega ih 87 skrbi za djecu, te je u tim obiteljima smješteno 228 djece. Također, o djeci se skrbi i u jedinom obiteljskom domu u Međimurju – Obiteljskom domu Bogar u Banfiju. Dvadeset i četiri obitelji skrbe za ukupno 85 odraslih osoba, no potrebe su veće, pa je deficit udomitelja  - bez obzira na kategoriju skrbi - osobito prisutan u donjem Međimurju.

Gradonačelnica Čakovca Ljerka Cividini osvrnula se na humanost koja pokreće udomitelje: „Drago mi je što su naše institucije socijalne skrbi odlučile ovu prigodu iskoristiti da nagrade one koji godinama udomljuju naše sugrađane. Koristim priliku da u ime svih stanovnika Čakovca zahvalim ljudima koji se bave ovim plemenitim poslom. Sigurna sam da će i proglašenje nacionalnog dana pridonijeti sustavnijem rješavanju pitanja statusa udomitelja i standarda udomljenih. Udomitelji Dado i Nada Ignac su među međimurskim dobitnicima nagrade Ponos Hrvatske te sam prošle godine imala čast osobno im uručiti to veliko priznanje“, rekla je gradonačelnica Čakovca.

Na plemenitost kao poticaj za bavljenje udomiteljstvom, osvrnuo se i župan Međimurske županije Matija Posavec Lijepo je vidjeti ovoliko ljudi okupljenih oko humanog cilja, a udomiteljstvo to sigurno jest. Riječ je o izazovnom i teškom, ali plemenitom zadatku na koji su se ljudi odvažili, i kojem treba pristupiti s ljubavlju i srcem prema udomljenim osobama te im pružiti toplinu doma. Takav pristup je jedni ispravan,“ naglasio je župan je dodao kako od ukupnog broja udomitelja u Hrvatskoj, više od sedam posto ih je u Međimurju kada je riječ o srbi za djecu. „Međimurska županija je s Ministarstvom rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike osnovala ustanovu socijalne skrbi koja će biti na raspolaganju i udomiteljima s ciljem njihovog osnaživanja.“

U prigodnom programu obilježavanja Nacionalnog dana udomiteljstva predstavili su se djeca i mladi odrasli ljudi koji su prošli iskustvo udomljavanja, kao i udomitelji: Maja Ignac, Aleksandar i Dijana Majhen, Silvija Novak, Marija Novak i Katica Blažon.

Priznanje za pet godina predanog i nesebičnog bavljenja udomiteljstvom primile su obitelji Horvat i Halabarec iz Pribislavca te obitelj Blažon iz Čakovca, a za deset godina obitelji Novak iz Lopatinca, Zahirović iz Gardinovca, te Kovačić iz Mačkovca. Plaketa za 15 godina bavljenja udomiteljstvom dodijeljena je obitelji Kralj iz Totovca, Ignac iz Trnovca, Tkalčec iz Ivanovca i Kovač iz Jalšovca, a posebno priznanje – za 26 godina predanosti ovom plemenitom poslu – primila je Kata Bortot iz Čakovca.

Fotografije: Međimurska županija / Međimurske novine

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content