Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Održana završna konferencija projekta „Never Forget“ te premijerno prikazan film sa svjedočanstvima Čakovčana koji su preživjeli holokaust

Datum objave: 19. travnja 2023.

U srijedu je u večernjim satima u Centru za kulturu u Čakovcu održana završna konferencija međunarodnog projekta „Never Forget“ („Nikad ne zaboravimo“), prvog projekta takve vrste u Međimurju, financiranog iz Programa CERV - Europske unije. Židovska općina Čakovec provodila ga je u partnerstvu s Občinom Lendava i Centrom judovske kulturne dediščine Sinagoga Maribor, uz podršku Međimurske županije i grada Čakovca.

Najvažniji rezultat projekta je izdavanje knjige „Samo broj“ i produkcija istoimenog dokumentarnog filma, potresna svjedočanstva šestero čakovečkih Židova čije su obitelji stradale u holokaustu. Njihova svjedočanstva prenijela je autorica filma Mirjam Despinić-Biškup koja se s iskrenom naklonošću posvetila istraživanju i intervjuiranju ljudi iz čijih sudbina možemo izvući životne poruke. Knjiga i film „Samo broj“ će dugo živjeti i putovati među zainteresiranom javnosti, a premijera filma bila je održana danas u prepunoj dvorani Centra za kulturu Čakovec.

Ostale rezultate projekta predstavio je predsjednik Židovske Općine Čakovec Andrej Pal, istaknuvši kako je projekt započeo, 26. travnja 2022. godine, provodili su se seminari, predavanja, izložbe, posjet koncentracijskom logoru u Auschwitzu te Izraelu gdje danas žive rijetki potomci čakovečkih Židova. „Najvažniji cilj projekta bio je sačuvati spomen na Židove koji su živjeli na ovom području. Danas smo položili kamene spoticanja u spomen na naše pretke koji su stradali samo zbog jednog razloga – jer su bili druge vjere,“ rekao je dr. Pal te naglasio kako je živih svjedoka sve manje, te da njihova svjedočanstva trebaju biti trajno zapisana.

Tom prilikom u svom nastupnom posjetu boravilo je visoko međunarodno izaslanstvo predvođeno veleposlanikom Države Izrael u Republici Hrvatskoj, Garyem Korenom, kojem je ovo bio prvi nastupni posjet Međimurskoj županiji. Uz njega, nazočni su bili veleposlanik Mađarske u RH Csaba Demscák, veleposlanik Republike Slovenije u RH Gašper Dovžan, izaslanica ministra vanjskih i europskih poslova te voditeljica Hrvatskog saveza za sjećanje na Holokaust (IHRA-e) Lara Romano, članica Hrvatskog izaslanstva IHRA-e Snježana Šincek, podžupan Občine Lendava Andrej Matjašec, međunarodna koordinatorica Zaklade Guntera Demniga Anne Thomas, ravnatelj Centra židovske kulture baštine Sinagoga Maribor Boris Hajdinjak, predsjednik Koordinacije židovskih općina Republike Hrvatske Ognjen Kraus, glavni rabin Luciano Moše Prelević, te junakinje knjige i filma „Samo broj“ Alice Singer, Gertruda Preis Hur te obitelj Artura Rosnera.

Tijekom projekta provedeno je niz aktivnosti među kojima i postavljanje kamena spoticanja, a današnji program započeo je polaganjem 28 Kamena spoticanja na 6 adresa u srcu Čakovca, sa spomenom na imena i živote ljudi koji su tu nekada živjeli.  Kameni spavači 'bude' se u trenutku kada im uputimo pogled, kad se naša misao zaustavi na kratkim podacima ispisanima u mjedi, zapisu iz kojeg se naslućuje neprocjenjivo ljudsko trajanje naglo prekinuto zlom.

Župan Međimurske županije Matija Posavec rekao je kako je holokaust nanio golemu štetu i našem Međimurju, u kojem su značajan trag u razvoju gospodarstva, kulture, sporta i drugih područja ljudskog djelovanja ostavili upravo pripadnici židovske zajednice. „Osoba je zaboravljena onda kada je zaboravljeno njeno ime“. Stoga je današnje polaganje „Kamena spoticanja“ i završna konferencija međunarodnog projekta „Never Forget“ još jedna prilika da zaboravu otmemo svaku pojedinačnu nevinu žrtvu tog neljudskog zločina i odamo joj najdublje poštovanje. Drago mi je kako se projekt odvija u trenutku kada je Hrvatska preuzela jednogodišnje predsjedanje Međunarodnim savezom za sjećanje na holokaust (IHRA).“

U srpnju 2021. g. Međimurska županije svečano je obilježila 100 godina od rođenja Hanne Szenes, izraelske pjesnikinje i nacionalne junakinje koja je tijekom Drugog svjetskog rata boravila i na području Međimurja. Hanni u spomen, i njenoj životnoj priči, Međimurska je županija u Perivoju Zrinskih, postavila spomen- obilježje u znak sjećanja na tu iznimno hrabru mladu ženu, ali i na sve druge čakovečke i međimurske Židove koji su, poput Hanne, odvedeni na put bez povratka.

Gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini rekla je kako je ponosna što je gradonačelnica grada koji drži do svoje povijesti i koji je postavljanjem kamena sjećanja, danas i prije dvije godine, imena svojih ubijenih sugrađana sačuvao od zaborava. „Projekt je to koji se provodio u mnogim europskim gradovima, te koji današnje generacije podsjeća da su u njihovim gradovima nekad živjeli ljudi, kojih više nema. Spotičući se na te kamene, spotičemo se na vlastitu savjest i tamne stranice povijesti. Ali oni nisu postavljeni kako bi optuživali, već da bi podsjećali i učili.“

Predsjednik Koordinacije židovskih općina Republike Hrvatske dr. Ognjen Kraus izrazio je zadovoljstvo provedbom projekta te naglasio kako ga veseli što u publici vidi puno mladih koji će nastaviti svjedočiti tragediji židovskog naroda koja se dogodila prije mnogo godina. „Ovim projektom i „kamenjem spoticanja“ ostavljate trajno sjećanje na Židove koji su živjeli na ovom području.“

U glazbenom programu nastupio je mješoviti pjevački zbor „Eliam“ Čakovec pod vodstvom Petre Horvat, te kantor Nikola David uz klavirsku pratnju Marka Šanteka.  

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content