28 novih kamena spoticanja u Čakovcu, u spomen na Židove stradale u holokaustu

Datum objave: 19. travnja 2023.

Kamen spoticanja, spomenik žrtvama holokausta, poticaj je da u sjećanju ostanu čakovečki Židovi koji su u vihoru Drugog svjetskog rata odvedeni u nacističke koncentracijske logore. U srijedu, 19. travnja 2023., u organizaciji Židovske općine Čakovec te uz podršku Međimurske županije i Grada Čakovca položilo se 28 kamena spoticanja na šest adresa u srcu Čakovca sa spomenom na imena i živote ljudi koji su tu nekada živjeli.  Kameni spavači 'bude' se u trenutku kada im uputimo pogled, kad se naša misao zaustavi na kratkim podacima ispisanima u mjedi, zapisu iz kojeg se naslućuje neprocjenjivo ljudsko trajanje naglo prekinuto zlom.

Polaganje kamena spoticanja ovoga puta je aktivnost međunarodnog projekta Never Forget (Nikada ne zaboravimo) koji provodi Židovska općina Čakovec. Program polaganja započeo je Uskoj ulici, nastavio se u Strossmayerovoj, zatim u ulicama Ivana Mažuranića, Kralja Tomislava te na Trgu Republike.

Židovska općina Čakovec je 2021. godine položila 19 kamena spoticanja u Čakovcu i 9 u Prelogu. Kamen spoticanja je mali betonski blok s mjedenom plohom u koju se graviraju imena i podaci poput datuma rođenja i mjesta stradavanja osobe.

Svi danas postavljeni kamen nose ime nekada naših susjeda, prijatelja, suradnika, ljudi koji su činili naš život a kojim smo stvarali našu svakodnevnicu i planirali budućnost.

U čakovečkom Centru za kulturu, u večernjim satima održat će se završna konferencija međunarodnog projekta Židovske općine Čakovec, općine Lendava te Centra judovske kulturne dediščine Sinagoga Maribor, tijekom kojeg je provedeno niz aktivnosti. Predstavit će se projektni rezultati: knjiga "Samo broj" i istoimeni dokumentarni film o šestero Čakovčana koji su preživjeli holokaust. Njihova svjedočanstva prenijeli su autorica knjige Mirjam Despinić-Biškup i snimatelj Zoran Fras.