Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Predstavljena knjiga Županija za nove naraštaje u čast 30 godina djelovanja i razvoja Međimurske županije

Datum objave: 14. travnja 2023.

U ovoj knjizi najviše od svih i najviše od svega ima - Međimurja. Ono je u centru i na margini gotovo svakoga poglavlja. Cvetnjaku med Murom i Dravom podređeno je sve, pa mu je i politika sluga.

U dvorani Riznice Međimurja u Čakovcu 13. travnja predstavljena je knjiga „Županija za nove naraštaje“, priređena u čast 30 godina djelovanja i razvoja Međimurske županije.

Urednica knjige je Željka Drljić kojoj su u pripremi pomogli Petra Strahija i Emil Bujan, a ovo slavljeničko izdanje raskošnom opremom grafički je oblikovala Valentina Braniša. Priču o 30 godina rasta i razvoja naše Županije u prigodni logotip sažela je akademska slikarica Rusa Trajkova.

Promocija knjige izazvala je velik interes javnosti te je i dvorana Riznica bila gotovo premala za posjetitelje koje su župan Međimurske županije Matija Posavec i urednica publikacije Željka Drljić upoznali s konceptom ovoga izdanja te motivacijama koje su dovele od nastajanja knjige: „Tiskanjem ovog djela željeli smo ostaviti u nasljeđe presjek jednog vremena i uspomenu na ljude čiji je trag nezaobilazan, kako u političkom djelovanju tako i u njihovu društvenom angažmanu. U knjizi se kronološki osvrćemo na početak 90-ih godina i borbu Međimuraca za svoju županiju. U ovom djelu su i zapisi mojih prethodnika, dosadašnjih župana, koji su se svjedočanstvima iz vlastitog pera osvrnuli na tijek svojih mandata. Knjiga obiluje fotomaterijalom kojim se dokumentira  tijek razvoja naše Županije, tu su i svjedočanstva ljudi koji su u službi Međimurske županije od njezina osnutka i još uvijek su u radnom odnosu. Knjiga je iz  riznica imena ljudi koji su svojim političkim radom zadužili naš kraj, kao i onih ljudi koji su nas učinili ponosnima te im je dodijeljeno najviše priznanje Županije – Nagrada Zrinski. Nadam se da će nam ove stranice biti motivacija da se i dalje borimo i trudimo te novim idejama i energijom nastavimo razvijati naš prekrasni kraj“, rekao je župan Matija Posavec o motivaciji koja ga je navela da inicira nastajanje ove knjige.

Na svečanom predstavljanju publici se obratio i prvi međimurski župan Marijan Ramušćak, prisjetivši se zahtjevnih prvih koraka formiranja Županije te prvog velikog zadatka koji su Međimurci morali odraditi u ime razvoja: „Gradnja naše dionice autoceste od Goričana prema Zagrebu u to je vrijeme bila za našu tek formiranu administraciju ogroman zalogaj.  Ljudi iz tadašnje Vlade RH su nas obavijestili da počinju radovi, a mi u imovinsko-pravnom smislu nismo imali riješen ni pedalj zemljišta. Tada je na scenu stupila poslovična međimurska marljivost i predanost i sve je bilo odrađeno u nevjerojatno kratkom roku“, prisjetio se Marijan Ramušćak.

O svom putu na čelu Županije govorio je i Josip Posavec, koji je funkciju župana obnašao od 2005. do 2009. naglasivši da je međimurski put razvoja uvijek bio težak, ali inovativan: „Da, inovativniji smo od ostalih i kada je o razvoju riječ i jednako tako okrenuti vlastitim snagama. U tome je sadržan odgovor zašto upravo Međimurci prvi u državi uvode nove modele. U mojem mandatu prvi smo u Hrvatskoj uveli besplatan prijevoz za učenike, jednosmjensku nastavu u školama gdje su prostorni uvjeti to dopuštali i niz drugih modela kojima smo pridonosili boljitku“, rekao je Josip Posavec.

Potom su posjetitelji poslušali svjedočanstvo Ivice Perhoča koji je Međimursku županiju vodio u mandatu župana od 2009. do 2013. „Razvoj i uspjehe Županije ne predstavlja jedan čovjek, već svi mi koji smo pokušali dati najbolje od sebe da unaprijedimo život ljudi, da razvijamo naš kraj. Veliki broj projekata koje sam dovršio u svom mandatu, započeo je moj prethodnik, kolega Josip Posavec, a posao koji sam započeo nastavio je Matija Posavec. Smatram da je snaga Međimurja i u političkoj ujedinjenosti. Kod nas nikada niti jedna stranka nije mogla sama, a zahvaljujući uvažavanju i istinskoj želji za napretkom ta nas činjenica nije razjedinjavala, već osnaživala“, dodao je Ivica Perhoč.

Večer promocije međimurskom popevkom protkao je glazbenik i glazbeni producent iz Čakovca Nenad Peršak.

CVETNJAKU MED MUROM I DRAVOM POLITIKA JE SLUGA

Knjiga „Županija za nove naraštaje“ svojevrsni je vremeplov koji čitatelja u osam poglavlja provodi kroz tri desetljeća da bi ga vratila na prag budućnosti.

U ovoj knjizi najviše od svih i najviše od svega ima - Međimurja. Ono je u centru i na margini gotovo svakoga poglavlja. Stranice su bremenite Međimurjem, bilo da se o njemu svjedoči riječju, bilo fotografijom.

Cvetnjaku med Murom i Dravom podređeno je sve, pa mu je i politika sluga.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content