Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Svečani uvod u sjednicu Skupštine Međimurske županije u čast 30. godišnjice konstituiranja prvog saziva

Datum objave: 13. travnja 2023.

Danas je u zgradi Scheier svečano obilježena 30. godišnjica konstituiranja prvog saziva Skupštine. Prva, konstituirajuća sjednica održana je upravo na današnji dan, 13. travnja 1993.

Prije svečanosti izaslanstvo Međimurske županije odalo je počast preminulim dužnosnicima i djelatnicima. Komemoracija je održana kod centralnog križa na čakovečkom gradskom groblju, a počast su odali župan Matija Posavec i zamjenik Josip Grivec, predsjednik Skupštine Međimurske županije Dragutin Glavina i potpredsjednici Mario Medved i Ivica Baksa.

U svečanom uvodu vijećnicama i vijećnicima te uzvanicima obratio se predsjednik Skupštine Dragutin Glavina „Kada je riječ o radu Skupštine, iskustvo mi daje jasan pogled u prošlost ovog najvažnijeg tijela Županije i drago mi je što mogu reći da se u Međimurskoj županiji uglavnom njegovala kultura političke scene. U sazivima Skupštine ljudi su sukobljavali mišljenja, ponekad i strasnijim tonovima, no nikada nije prijeđena granica kulturnog ophođenja. To je vrlina ovdašnjih ljudi, marljivih i predanih radu. Posao se uvijek morao napraviti, a stranačke boje u prvom su planu bile samo za vrijeme predizbornih kampanja,“ rekao je Glavina te istaknuo kako je uvijek zastupao stav da politika na lokalnim razinama ne smije imati ideološki predznak, već da te sredine moraju voditi ljudi koji su kadri provesti određeni program, bez obzira kojoj stranci pripadali. „Aktualni saziv Skupštine Međimurske županije, čiji je mandat obuhvatio i ovu veliku obljetnicu, čine vijećnice i vijećnici visoke razine svijesti o svojoj zadaći u društvu. Stoga, ne čudi što smo najvažnije odluke donijeli jednoglasno, u ime našega Međimurja“, zaključio je Dragutin Glavina.

Skupštini i uzvanicima obratio se i prvi župan Marijan Ramušćak koji je kazao da je osnivanje regionalne samouprave 1993. godine predstavljao je prekretnicu u društveno-političkom i gospodarskom životu našega kraja. „Ta je prekretnica donijela i napredak demokracije, pridonijela je da i ljudi Međimurja sami brinu o svojim potrebama. Povijesno je neizmjerno važno što je u to doba Međimurje po prvi puta ostvarilo samostalnost kao županija. Kada je o mojem mandatu riječ, bilo je to vrijeme kada smo prvo županiju morali ustrojiti da bismo mogli krenuti u razvojne projekte. Prvih godina mnogo smo pažnje posvetili obrazovanju, kao okosnici identiteta, te ga značajno unaprijedili“, istaknuo je Marijan Ramušćak.

Župan Matija Posavec u svom obraćanju zahvalio je svima koji su svojim radom utkali doprinos onome što Međimurska županija danas jeste „Na današnji dan održana je prva konstituirajuća sjednica Skupštine Međimurske županije, prigoda o kojoj se sjećamo početka jednog puta, puta koji je bio težak i izazovan. Prisjećamo se toga puta uz svjedoke vremena i u spomen na one koji nisu više s nama, a dali su veliki doprinos,“ istaknuo je župan Posavec te nastavio kakotri desetljeća naše Županije označavaju tri prijelomna segmenta  „Prvi se odnosi na početak 90-ih kada smo se morali izboriti za status županije jer u prvim planu nismo bili predviđeni. Nakon te pobjede, u Međimurskoj županiji se počelo raditi na razvoju prometne i druge infrastrukture da bismo spremni dočekali 2013. i ulazak Hrvatske u  Europsku uniju. Za nas je to bila šansa za još snažniji razvoj Županije, koju smo i danas koristimo“ kazao je Posavec te naglasio kakosu  protekla desetljeća za Međimurje bila uspješna jer smo rasli, a to nas je obvezalo da razvoj nastavimo uz zahvalu svima koji su utkali svoj doprinos u političkom životu i ostavili nam nasljeđe.  „Zadnjih 10, 12 godina svjedočimo političkoj stabilnosti pristojnog, građanskog umjerenog centra i siguran sam da je ta politička stabilnost u predstavničkom i izvršnom tijelu pridonijela našem snažnom razvojnom zamahu. Županija kakvu želimo je županija za sve generacije, županija u kojoj se ne propuštaju šanse za razvoj uz naglasak da na tom putu nikada ne smijemo zanemariti svoj identitet i baštinu“, zaključio je župan Matija Posavec.

Prije 30 godina Međimurje se spominjalo isključivo u kontekstu najmanje i najgušće naseljene Županije, a danas se govori o lokomotivi Hrvatske. Koncentrični, ravnomjerni razvoj u svim područjima, snaga je Međimurja – najuređenije regije u Hrvatskoj i regije koja povlači najviše EU sredstava po glavi stanovnika.

„Zahvaljujem svim predsjednicima Skupštine i njihovim zamjenicima, svim vijećnicama i vijećnicima kao i svim županima te njihovim zamjenicima, ljudima iz županijske administracije te političkim aktivistima na angažmanu proteklih desetljeća. Nastavljamo dalje u ime nasljeđa koje ćemo ostaviti onima nakon nas. Nemojmo pognuti glavu ni pred kime, ma koliko nam se moćni činili. Živjelo naše Međimurje!“

U svečanom uvodu sjednice govorio je prvi tajnik Županije Velimir Pleša koji je izrazio zadovoljstvo što je danas ovdje i što se može prisjetiti formiranja Županije. „Bilo je to burno, ali interesantno razdoblje jer smo ušli u nešto novo. No, nije bilo jednostavno. Sjećam se velikog posla koji smo završili u mandatu prvoga župana Marijana Ramušćaka- pripremu za gradnju naše dionice autoceste. Ljudi su bez pogovora radili i 20 sati dnevno. I nije to bila jedina prigoda u kojoj su pokazali veliku volju i entuzijazam te im ovom prigodom još jednom zahvaljujem na tome. Drago mi je što je nadogradnja u desetljećima koja su uslijedila stvorila uređenu Županiju koja je nositeljica svega dobroga u Hrvatskoj“, rekao je Velimir Pleša.

Jedna od vijećnica u nekoliko prvih saziva Skupštine Međimurske županije te bivša saborska zastupnica Dragica Zgrebec u svom obraćanju naglasila je političku zrelost Međimurja koje je od samog početka bilo spremno za demokraciju Svim našim građanima i svima vama čestitam godišnjicu konstituiranja prve Skupštine Međimurske županije. Početkom devedesetih godina prošloga stoljeća za županiju smo se izborili, uspjeli sačuvati svoj identitet, kulturu, njegovati svoje specifičnosti. Građani Međimurja tijekom 30 godina povjerenje na izborima davali su različitim političkim opcijama i to se pokazalo dobrim. Pomoglo je u razvijanju razumijevanja i tolerancije te pridonijelo donošenju boljih odluka i boljih razvojnih programa. Ono što je najvrednije jest činjenica da je Međimurje dobar dom našim građanima“, istaknula je Dragica Zgrebec.

Svečanost su svojim dolaskom uveličali saborska zastupnica Boška Ban Vlahek, zamjenik  župana Josip Grivec, potpredsjednici Skupštine Međimurske županije Ivica Baksa i Mario Medved, gradonačelnici grada Čakovca i Preloga Ljerka Cividini i Ljubomir Kolarek, bivši župani Međimurske županije Ivica Perhoč i Josip Posavec, kao i prethodni predsjednici Skupštine Međimurske županije, Petar Novački, Vladimir Ivković i Mladen Novak.

U svečanom obilježavanju nastupila je vrsna međimurska glazbenica, čuvarica međimurske tradicije i popevke Marija Magdalena Kočila te Marija Jambrošić.  

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content