Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Ususret novom mostu i cestama od Murakeresztúra do Kotoribe, održana završna konferencija projekta MuKoBridge

Datum objave: 31. ožujka 2023.

U organizaciji Europske grupacije za teritorijalnu suradnju, u domu kulture u mjestu Semjénháza, održana je završna konferencija prekograničnog projekta zvanog MuKoBridge u koji je uključena i Međimurska županija. Projekt je podrazumijevao izradu studije projektiranja mosta Kotoriba – Murakeresztúr vrijednu 920.394 eura.

Projekt MuKoBridge s 85 % sufinanciran je iz Europskog fonda za regionalni razvoj te se provodi u okviru prekogranične  suradnje u okviru programa Interreg.  San o mostu i pripadajućoj infrastrukturi koja bi povezivala Kotoribu i Murakeresztúr davni je san ljudi u obje zemlje, o čemu svjedoči i podatak da je priprema za razvoj investicije napravljena još 2005. godine. Sljedeći korak je projektiranje mosta, vrijedno oko milijun eura, nakon čega će se projekt izgradnje dalje kandidirati prema europskim fondovima. Vrijednost građevinskih radova na mostu procijenjena je na 30 do 35 milijuna eura.

„Završetak studije je važan korak prema izgradnji mosta, koji će približiti sve nas koji živimo uz Muru, te županiji Zala i Međimurskoj županiji otvoriti put prema još boljoj suradnji.“ rekao je zamjenik župana i potpredsjednik EGTS-a  Josip Grivec, te dodao da će gradnja mosta i cestovne infrastrukture obogatiti život pomurskih Hrvata.  

Brojnim uzvanicima završne konferencije obratio se i župan Međimurske županije Matija PosavecZavršetak ovog dijela projekta budi optmizam i nadu da ćemo u najskorijem vremenu realizirati ovaj projekt od iznimnog značaja za obje zemlje. Nekoliko je ključnih elemenata koji govore zašto nam ovaj projekt treba: olakšat će suživot Hrvata u ovom dijelu susjedne Mađarske, olakšati nam suradnju, što je našim ljudima u Mađarskoj jako važno jer im predstavlja direktan doticaj s domovinom,“ istaknuo je župan te dodao kako će most otvoriti nove perspektive za gospodarski i turistički razvoj obiju zemalja. „Prometna povezanost kojoj težimo preduvjet je za buduće zajedničko kandidiranje projekata naših gradova i mjesta s obje strane Mure u smislu jačanja naših regija, što jest vizija Europske unije. Novi ciklus Interreg programa u kojima će sudjelovati pogranične općine Međimurske županije dobro ćemo iskoristiti, jer već sada imamo spremne brojne projekte.“ naglasio je župan.

Izgradnja mosta omogućit će našim građanima otvaranje novog prometnog pravca kojim bi im se skratio put, kao i jačanje gospodarske suradnje i prometnih veza dviju susjednih  država. Riječ je o kruni Interrega koji djeluje više od 30 godina i ispunjava cilj njegova osnivanja čineći granice prednošću, a ne crtom razdvajanja. Ne treba zanemariti činjenicu da se radi o području Mađarske u kojem živi velik broj Hrvata te za snažniju povezanost naša strana ima dodatnu motivaciju i interes.

S pomurskim Hrvatima Međimurska županija njeguje suradnju na mnogim razinama, pomažući im u nizu aktivnosti te u njegovanju materinjeg jezika i kulture. Ta je suradnja iznjedrila i postavljanje natpisa s hrvatskim nazivima mjesta i ustanova u područjima gdje žive Hrvati. Zanimljiv je podatak da prema procjenama u Mađarskoj živi oko 50.000 ljudi koji Međimurje osjećaju svojim.

„Pogranična područja osobito su dobro prepoznala potencijal Interreg programa, te je i ovo pokazatelj promišljenog korištenja fondova Europske unije za boljitak zajednice. Temelji današnje prekogranične suradnje leže na korištenju sredstava iz pretpristupnih fondova, te je realizirano više od stotinu uspješnih projekata. Intereg programi obuhvatili su široko područje od obrazovanja i turizma do kulture,“  reko je ministar Šime Erlić te dodao kako se nada uspješnoj realizaciji i ovog projekta.

Europska grupacija regije Mura pokriva jedinice lokalne samouprave s obje strane Mure, s mađarske strane se većim dijelom radi o županiji Zala, a s hrvatske strane o  Koprivničko-križevačkoj, Međimurskoj i Varaždinskoj županiji te su i završnoj konferenciji prisustvovali brojni uzvanici. Uz župana Matiju Posavca te zamjenika Josipa Griveca govorili su predsjednik EU regije Mura László Preksen, parlamentarni zastupnik Péter Cseresnyés, predsjednik Hrvatske državne samouprave Ivan Gugan, dopredsjednik Skupštine zalske županije  Csaba Bene, veleposlanik Mađarske u Republici Hrvatskoj dr. Csaba Demesák, izvanredni i opunomoćeni veleposlanik Republike Hrvatske u Mađarskoj NJ. E. Mladen Andrlić, počasni konzul Republike Hrvatske u Republici Mađarskoj, dr. Atila Kos, zastupnica u Europskom parlamentu Sunčana Glavak, zamjenik državnog tajnika Ministarstva vanjskih poslova i trgovine Mađarske Péter Kiss-Parciu i ministar regionalnog razvoja i fondova Europske unije Šime Erlić. Svi sudionici završne konferencije izrazili su nadu da će studija postati most prema novom mostu na Muri.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content