Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

U Međimurju obilježen Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta

Datum objave: 27. siječnja 2023.

Polaganjem bijelih ruža i paljenjem svijeća kod spomen-obilježja na mjestu srušene čakovečke sinagoge predsjednik Židovske općine Čakovec  Andrej Pal, dr. med., župan Međimurske županije Matija Posavec, gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini te izaslanstvo Židovske općine u Čakovcu i Marijan Ramušćak odali su počast žrtvama nacističkih režima u Drugom svjetskom ratu.

U  Međimurju se od 2005. godine, kada je Generalna skupština UN-a usvojila rezoluciju o obilježavanju Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta 27. siječnja, odaje počast milijunima nedužnih žena, muškaraca i djece, žrtava stradalih u holokaustu tijekom Drugog svjetskog rata, a ujedno je i povijesni dan za čovječanstvo jer su oslobođene tisuće ljudi zatočenih u najvećem nacističkom koncentracijskom logoru – Auschwitzu. Strah, suze, patnja i svjedočanstva o nezamislivim događajima izašli su na vidjelo kada je 7.500 zatočenika oslobođeno 27. siječnja 1945.

U organizaciji Židovske općine Čakovec, Međimurske županije i Grada Čakovca, u Centru za kulturu Čakovec učenicima osnovnih i srednjih škola prikazan je film „Neka tvoja uspomena bude ljubav – priča Ovadija Barucha“ koji je Židovskoj općini Čakovec ustupio Svjetski centar sjećanja na holokaust iz Jeruzalema – Yad Vashem.

Skupu se obratio predsjednik Židovske općine Čakovec, Andrej Pal,dr. med., istaknuvši da se danas prisjećamo svih strahota i nehumanosti kojima je židovski narod, ali i pripadnici drugih etničkih manjina bili izloženi tijekom Drugog svjetskog rata. „Tog dana oslobođen je najveći nacistički koncentracijski logor Auschwitz, oslobođeno je 7.500 zatvorenika, a tijekom rata život je izgubilo 53 milijuna ljudi, među kojima gotovo 31 milijun civila, od čega 6 milijuna Židova“ istaknuo je doktor Pal, dodavši da je Auschwitz opomena svima nama da jačamo društvo koje će se suprotstaviti svakom obliku diskriminacije, isključivosti i netolerancije.

„Holokaustom su ispisane najstrašnije stranice u ljudskoj povijesti, a na nama je da se danas borimo protiv svih vrsta rasizma i diskriminacije“, zaključio je dr. Pal te poručio da je ključno obrazovanje mladih generacija jer samo znanje i svjesnost o činjenici holokausta uči buduće generacije međusobnom razumijevanju i poštivanju.

„Fašistički pohod, potaknut najgorom mogućom ideologijom koja je pripadnike svog naroda smatrala superiornijima te im time dala za pravo da ubijaju i uništavaju sve ostale, velik dio Europe pretvorio je u ruševine te ispraznio mnoge gradove. Ubijeno je ili poginulo gotovo stotinu milijuna ljudi, a vjerojatno najviše stradao je židovski narod“, rekla je gradonačelnica Čakovca Ljerka Cividini te istaknula kako ne smijemo zaboraviti činjenicu da živimo u slobodnoj zemlji, u kojoj svaki građanin ima sva prava bez obzira na vjeru, nacionalnost ili boju kože.

Župan Međimurske županije Matija Posavec rekao je da su Židovi ostavili veliki trag na gospodarskom, kulturnom i društvenom razvoju Međimurja te je su u jednom trenutku činili 18 % stanovništva grada Čakovca, a broj onih koji su bježali pred nacizmom za vrijeme Drugog svjetskog rata nažalost nije poznat. „Prema žrtvi i patnji židovskog naroda odnosimo se s dubokim poštovanjem. Milijuni nedužnih ljudi nestalih u holokaustu cijelom ljudskom rodu ostavili su obvezu da prenosi poruke mira, tolerancije i suživota. Danas gradimo zajednicu koja različitost prepoznaje kao bogatstvo da bismo je mogli ponosno predati potomcima. Zato mi je drago da se naše obrazovne ustanove uključuju i u obilježavanja Dana sjećanja na žrtve holokausta kako bismo zajedno novim generacijama prenijeli i ovu poruku povijesti koju nipošto ne smijemo zanemariti“, naglasio je župan Međimurske županije Matija Posavec.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content