Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Odlična turistička godina za Međimurje – u prošloj godini ostvareno više noćenja u odnosu na 2019., smještajni kapaciteti povećani za 77%

Datum objave: 12. siječnja 2023.

Turistička 2022. godina za Međimursku županija bila je izrazito dobra, potvrdili su to na današnjoj konferenciji župan Međimurske županije Matija Posavec i direktor Turističke zajednice Međimurske županije Rudi Grula koji su predstavili rezultate i planove za novo razdoblje. Kad je o ostvarenom riječ, brojke svjedoče da je i na planu turizma Međimurska županija u velikom razvojnom zamahu.

Međimurje je prethodne godine doista potvrđeno i od tržišta, ali i od struke kao destinacija održivog turizma. Proglašeni smo destinacijom godine u kategoriji najuspješnije destinacije održivog turizma, a to priznanje je kulminacija našeg napora posljednjih desetak godina. Naime, turizam u Međimurju koristimo kao alat, ne da bismo ostvarili nekakav veliki profit, nego da bismo ostvarili što veće zadovoljstvo naše lokalne zajednice, naših ljudi koji ovdje žive i rade te ulažu svoje vrijeme i kapital.“, istaknuo je direktor Turističke zajednice Međimurske županije Rudi Grula naglasivši da je glavni cilj međimurskog turizma da Međimurci imaju što kvalitetniju životnu sredinu.

Kao jedan od važnih ostvarenih dosega u 2022. godini istaknuo je rezultat zakonskih promjena koje su provedene, a odnose se na profesionalizaciju sustava turističkih zajednica: „Međimurska županija sada ima šest turističkih zajednica koje imaju sve potrebne uvjete za rad, a suradnja Međimurske županije i svih turističkih zajednica na najvišoj je razini te se provode zacrtane strategije i zacrtani godišnje programi rada u visokoj koordinaciji.“

Turizam Međimurja u 2022. godini vratio se na razdoblje prije koronavirusa, što potvrđuju brojni pokazatelji. „Tijekom protekle godine evidentirali smo 208 871 noćenja, od čega se 106 901 noćenje odnosi na strane goste. Za usporedbu, tijekom 2019. ostvarili smo 200 928 tisuća noćenja, a cilj nam je bio i u prošloj godini postići više od 200 000 noćenja, no ostvareno je čak 8 000 noćenja više.  U odnosu na 2021. godinu zabilježeno je 58 tisuća noćenja više i to nije samo rast za 38 odnosno 36 % u noćenjima ili u dolascima, nego je to jedan od većih porasta gledajući po županijama, osobito onim kontinentalnim.“, kazao je župan Međimurske županije Matija Posavec.

Najveći broj dolazaka i noćenja u 2022. ostvarili su turisti iz Hrvatske, Slovenije, Poljske, Njemačke i Austrije, a prosječno trajanje boravka u danima u 2022. godini bilo je 2,37 dana.  „Najveći pokazatelj naše uspješnosti je porast smještajnih objekata u Međimurju i to za 77 %. Sve to govori da naši ljudi imaju povjerenja u smjer razvoja turizma koji provodi Županija i to nas obavezuje da dalje nastavimo u ovom smjeru u kojem smo do sada išli. Rast se prije svega odnosi na kuće za odmor, a njihov je razvoj potican od strane Međimurske županije kroz mjere na koje nam se godišnje javlja do 30-ak vrlo kvalitetnih projekata.“,  izjavio je direktor Rudi.

Župan Posavec: „U ovoj godini fokusirat ćemo se na obnovu Palače Zrinskih, dvorca Feštetić i nastavak projekta Ekomuzej Međimurje malo koji povezuje turistički najvažnije lokalitete naše županije.“

Bogata riznica međimurske povijesti, kulture i baštine obvezuje nas da je prezentiramo i posjetiteljima našega kraja u najljepšem svjetlu. U planovima je daljnja obnova Staroga grada Zrinskih odnosno sanacija dvaju krila palače rekonstrukcija sjevernog bedema i kule te uređenje parkirališta, potom slijedi veliki zahvat kojim će biti revitaliziran Feštetićev kaštel u Pribislavcu. „Tri su ključna elementa međimurskog turizma kojima ćemo se baviti u ovoj godini, a to su nastavak razvoja projekta Ekomuzej Međimurje malo, obnova Palače Zrinskih i obnova dvorca Feštetić u Pribislavcu.“, istaknuo je župan Posavec. Taj je dvorac jedan od najočuvanijih u ovom dijelu sjeverozapadne Hrvatske i pruža izniman turistički potencijal.

Razvijat će se i  Ekomuzej Međimurje malo i to kao inovativna platforma kojom će se uspostaviti novi kulturno-turistički proizvod koji umrežuje 30 baštinskih lokaliteta u Međimurskoj županiji. Neki lokaliteti su već u pripremi poput palače međimurske popevke u Donjoj Dubravi, centra cekera u Nedelišću, svjetskog centra pušipela i centar sv. Jeronima u Štrigovi, zatim centra zlatarenja u Donjem Vidovcu, centra za interpretaciju rudarske baštine u Murskom Središću, Centra Halicanum Sv. Martin na Muri, interpretacijskog centra Drava u Prelogu, nekropole pod tumulima u Goričanu, svjetskog centra dr. Rudolfa Steinera u Donjem Kraljevcu, uz mnoge druge koji su u fazi razrade.

Da su Međimurska županija i njena Turistička zajednica na dobrom putu dokazuje i posljednji ciklus nagrada osvojenih na području turizma: uz priznanje za najuspješniju destinaciju održivog turizma, Muzej nematerijalne baštine - Riznica Međimurja proglašena je najboljim stalnim muzejskim postavom u našoj zemlji. Riječ je o najvećoj investiciji Županije u kulturi, o 45 milijuna kuna vrijednoj priči o povijesnom nasljeđu i etnografskom blagu prepletenom čarolijom legendi. Projekt „Med dvemi vodami“ prošle godine osvojio je drugu nagradu u kategoriji koja se odnosi na doprinos lokalnoj i regionalnoj zajednici na izboru za najbolji županijski EU projekt. „Obnova Starog grada Zrinskih, titula europske regije sporta i kapitalna investicija, vidikovac na Mađerkinom bregu donijeli su nam novi zamah u turizmu. Novi cilj je premašiti prošlogodišnju brojku od 209 tisuća ostvarenih noćenja i u narednim godinama bilježiti rast u dolascima turista te će se u tom smjeru usmjeravati djelovanje Turističke zajednice Međimurske županije.“, zaključno je istaknuo župan Posavec.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content