Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Međimurska županija postala regija bez granica – od ponoći slobodan protok ljudi, robe i usluga

Datum objave: 1. siječnja 2023.

Prije nešto više od 9 godina, 1. srpnja 2013., Republika Hrvatska ušla je u Europsku uniju i time postala 28. punopravna članica Europske unije. Danas točno u ponoć, Republike Hrvatska ušla je u „šengenski prostor“ te se time ukidaju sve granične kontrole na graničnim prijelazima.

S obzirom na to da je Međimurska županija jedina hrvatska županija koja graniči s dvije države članice šengenskog prostora, obilježavanje ulaska Republike Hrvatske u šengenski prostor održalo se na starom graničnom prijelazu Goričan gdje je župan Međimurske županije Matija Posavec sa zamjenikom Josip Grivcem uz prisustvo ministra vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske dr.sc. Gordana Grlića Radmana nazočio trajnom podizanja graničnih rampi.

Važnost ulaska Hrvatske u „šengenski prostor“ istaknuo je župan Međimurske županije Matija Posavec koji je rekao kako Međimurska županija ima skoro 120 kilometara državnih granica, više od 37 kilometara s Mađarskom te otprilike 80 kilometara s Republikom Slovenijom „Ukidanje granica olakšat će život našim građanima, posebno onih koji rade u inozemstvu i svakodnevno putuju na posao, također brojni Međimurci posjeduju vinograde i nekretnine na mađarskoj i slovenskoj strani i siguran sam kako će im ulazak u šengenski prostor pojednostaviti život. Hrvati s lijeve i desne obale Mure održavaju odlične odnose, međusobno si pomažu, održavaju rodbinske i prijateljske veze, a upravo oni će imati najveću korist od ulaska u šengenski prostor“ istaknuo je župan Posavec te rekao kako se procjenjuje da u Mađarskoj živi oko 50.000 Hrvata koji Međimurje osjećaju svojim te da vjeruje kako će njima ali i svima nama ukidanje granica uvelike pomoći u svakodnevnom životu. „Nadam se da će se Hrvatska ulazak u područje bez granica iskoristiti kako bi se konačno krenulo u izgradnju mosta Kotoriba – Murakeresztur koji je od strateške važnosti ne samo za Međimurje, već i za cijelu Hrvatsku. Izgradnja mosta omogućit će našim građanima otvaranje novog prometnog pravca s kojim bi im se skratio put, kao i jačanje gospodarske suradnje dviju država, a time i povezanih prometnih veza između pograničnih područja Republike Hrvatske i Mađarske“ zaključio je župan.

Da pomurski Hrvati ne mogu bez svojih međimurskih susjeda, rekao je mađarski parlamentarni zastupnik Péter Cseresnyé koji je istaknuo kako Hrvatska i Mađarsku imaju dugu zajedničku povijest „Veže nas međusobno prijateljstvo, a ulaskom Hrvatske u šengen te veze će se dodatno pojačati.“

Ministar vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske dr.sc.Gordan Grlić Radman rekao je kako danas Hrvatska ne ulazi samo u šengenski prostor, već i eurozonu što je dovršetak dugog procesa „Od danas punopravno pripadamo Europi i Zapadu, Hrvatska se pridružila najvećem prostoru na svijetu bez unutarnjih graničnih kontrola. Danas smo jedna od petnaest zemlja koje su istodobno članice NATO-a, EU-a, europodručja i šengenskog prostora.“

Svečanosti obilježavanja pristupanja Republike Hrvatske šengenskom prostoru nazočili su veleposlanik Republike Hrvatske u Mađarskoj Mladen Andrlić, veleposlanik Mađarske u Republici Hrvatskoj Nj. E. Csaba Demcsak, zamjenica veleposlanika Zsófia Gyöngyös, počasni konzul Republike Hrvatske u Mađarskoj Atila Kos,državna tajnica za Europu Andreja Metelko Zgombić, zastupnica u Europskom parlamentu Sunčana Glavak, saborski zastupnici Darko Sobota i Robert Jankovics, zamjenik načelnika općine Goričan Franjo Šavora, načelnik općine Kotoriba Dario Friščić, predstavnici Europske grupacije za teritorijalnu suradnju, pomurskih Hrvata kao i predstavnici ministarstava unutarnjih poslova Republike Hrvatske i Mađarske.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content