Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Predstavljena monografija „Stoljeće bolnice u Čakovcu“, vrijedno nasljeđe novim generacijama

Datum objave: 10. prosinca 2022.

U petak, 9. prosinca u dvorani Riznice Međimurja predstavljen je vrijedna publikacija – monografija nazvana „Stoljeće bolnice u Čakovcu 1922.-2022.“ -  kruna obilježavanja 100. obljetnice osnutka danas najveće zdravstvene ustanove u Međimurju.

Nije riječ samo o obimnom i zahtjevnom projektu, već o vrijednom nasljeđu koje su autori i kompletan uređivački odbor ostavili novim generacijama.

Autori monografije su povjesničari Mirna Ladašić Turk i Zoran Turk, a glavni urednik liječnik Sven Pal, pomoćnik ravnatelja ŽBČ-a za kvalitetu.

„Voljeli bismo da je ovo tek početak istraživanja zdravstva u Međimurju – teme koja dosad nije dobila potrebnu pažnju znanstvenika“, naglasio o autor Zoran Turk.

„Ova monografija najljepši je dar Županijskoj bolnici Čakovec povodom njezina stotog rođendana. Izdavački projekt zahtijevao je veliki hrabrost. Osobno se ne bih usudio ni pokušati pisati o takvom divu. Uhvatiti se u koštac s tako zahtjevnim poslom govori dovoljno o hrabrosti autora ove knjige. Doktor Sven Pal veliki je stručnjak u liječenju pacijenata, ali i entuzijast koji voli pisanu riječ, a mladi povjesničari Mirna Ladašić Turk i Zoran Turk upotrijebili su veliko znanje i sistematičnost u prikupljanju i razvrstavanju povijesne građe“, rekao je ravnatelj ŽBČ-a Igor Šegović.

„Stoljeće postojanja naše bolnice obilježavamo završnicom najvećeg investicijskog ciklusa Međimurske županije u zdravstvu. U proteklih nekoliko godina, uložili smo gotovo 195 milijuna kuna u naš zdravstveni sustav – obnavljamo odjele, operacijske sale, kupujemo nove uređaje, motiviramo medicinsko osoblje, bolnicu smo osnažili novom generacijom specijalista među kojima ima onih koji su k nama stigli iz drugih dijelova Hrvatske. Malo kome je to pošlo za rukom u općem deficitu liječničkog kadra. Nisu ti ljudi došli u Županijsku bolnicu Čakovec graditi karijere zbog lijepih riječi – već zbog djela. Ponosan sam što je danas Županijska bolnica Čakovec, unatoč izazovima s kojima se suočava primjer u Hrvatskoj. Interventna kardiologija koju smo formirali prije nekoliko godina, pri samom je vrhu u državi, ona je danas ispred velikih kliničkih centara u Zagrebu i Osijeku. Međimurci bolnicu doživljavaju kao svoju, kao vrijedno nasljeđe predaka ostavljeno da ga čuvamo i razvijamo,“ istaknuo je župan Međimurske županije Matija Posavec podsjetivši na riječi vladara izrečene prije stotinu godina i sačuvane u povijesnim spisima: „Međimurci, predajem ovu bolnicu vama i vašoj djeci. Čuvajte je i neka vam ona bude hram čovječnosti i spomenik sloge i slobode.”

Godine 2017. započela je realizacija velikog ciklusa u kojem je Međimurska županija uspješno privukla novac iz EU fondova te uz značajna vlastita ulaganja održala obećanje o velikom gradilištu unutar zdravstvenog kompleksa u Čakovcu. Trenutno je u tijeku energetska obnova preostalog dijela bolničko kompleksa. Rekonstruiran je i dograđen paviljon III, odnosno „stara interna“ te su tako omogućeni bolji i kvalitetniji uvjeti za Odjel fizikalne medicine i rehabilitacije, Centralne dnevne bolnice s kemoterapijom, Odjel psihijatrije i Psihijatrijske dnevne bolnice, a pri završetku je obnova  Odjela pedijatrije koja će uskoro biti okončana.

„Pogovori obično predstavljaju točku na i završenog projekta. Ako nas je dosadašnja povijest nečemu naučila tada znamo da je bolnica živi entitet koji se tijekom godina mijenja, raste i napreduje… bez točke. Bez obzira na sve što budućnost nosi, siguran sam da će naši sugrađani uvijek na raspolaganju imati najbolju moguću skrb u svojoj županijskoj bolnici“, napisao je urednik Sven Pal u pogovoru.

Kada vam se ova vrijedna monografija nađe u rukama, nakon što proputujete događajima iz dalekih godina, vješti mladi urednik publikacije Sven Pal dovodi vas do žive riječi onih koji su povijest stvarali. Teško je ostati nedodirnut svjedočanstvima brojnih djelatnika bolnice. Preplavit će vas emocije koje su ostale 'zarobljene' u starim fotografijama. Na njima ćete sigurno prepoznati lica ljudi koji su vam se urezali u srce jer su nekad stali između vas i bolesti da vas zaštite znanjem, ali i ljudskošću.

Monografija, 'odjevena' u izvrstan grafički dizajn Borisa Lisjaka iz studija Dvije lije iz Čakovca, tiskana je u 2.000 primjeraka, recenzenti su prof. dr. Amir Muzur i akademik Dragutin Feletar, nakladnik Županijska bolnica Čakovec uz sunakladništvo čakovečkog Ogranka Matice hrvatske.

U suradnji s Društvom za povijest sestrinstva Hrvatske udruge medicinskih sestara  održana je revija „Žive slike iz povijesti sestrinstva”, a glazbenim nastupom svečanost su uveličali Tamara Korunek i Marko Žerjav.

Svečanoj promociji nazočili su predsjednik Skupštine Međimurske županije Dragutin Glavina s potpredsjednikom Ivicom Baksom, predsjednica Upravnog vijeća ŽBČ-a i pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Međimurske županije Sonja Tošić Grlač, ravnatelji zdravstvenih ustanova, brojni umirovljeni djelatnici bolnice kao i zaposlenici koji ugled naše zdravstvene ustanove čuvaju i grade i u novom stoljeću bolnice.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content