Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Austrijski veleposlanik u posjetu Međimurju, otvoreno pitanje dvostrukog oporezivanja naših ljudi koji rade u Austriji

Datum objave: 12. listopada 2022.

U službenom posjetu Međimurskoj županiji danas borave veleposlanik Republike Austrije u Republici Hrvatskoj Njegova Ekselencija Josef Markus Wuketich i direktorica Austrijskog ureda za vanjsku trgovinu Sonja Holocher-Ertl s kojima su radni sastanak održali župan Međimurske županije Matija Posavec i gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini.

Osim povijesnih i kulturnih veza, Republika Austrija i Međimurska županija njeguju duboke gospodarske odnose, koji su bili jedna od tema radnog sastanka održanog u Muzeju Međimurja Čakovec. „Naša uspješna suradnja s Republikom Austrijom traje već godinama, a posebno se pojačala dolaskom na mjesto veleposlanika NJ.E. Josefa Markusa Wuketicha. U Međimurje dolazi sve više austrijskih turista, a i trgovinska suradnja je izuzetno dobra što potvrđuje činjenica da je iz Međimurja u Austriju prošle godine plasirano robe u iznosu od 830 milijuna kuna, a uvezeno je za 500 milijuna kuna.“, kazao je župan Posavec na konferenciji za medije održanoj nakon radnog sastanka.

Međimurska županija bila je jedan od suorganizatora obilježavanja 30. obljetnice međunarodnog priznanja Republike Hrvatske koje je održano u Beču, a dobra suradnja nastavljena je i na njegovanju baštine obitelji Zrinskih. U povodu Dana Međimurske županije i 351. obljetnice pogubljenja Petra Zrinskog i Frana Krste Frankopana, krajem travnja u Bečkom Novigradu svečano je otkriven spomenik hrvatskim junacima i povijesnim velikanima koji su pogubljeni 30. travnja 1671. godine.  

Jedna od najznačajnijih tema susreta bila je dvostruko oporezivanje dohotka za hrvatske radnike koji rade u Austriji. „U razgovoru s veleposlanikom pokrenuli smo i pitanje dvostrukog oporezivanja naših ljudi koji rade u Austriji, posebno njegovateljica. Međimurska županija daje punu potporu Hrvatskom sindikatu radnika migranata koji nastoje poboljšati porezni status naših radnika.“, istaknuo je župan Posavec dodavši da je uputio apel veleposlaniku i nadležnim institucijama oko rješavanja spomenute problematike.

Radnom sastanku nazočila je i gradonačelnica Cividini koja je naglasila značaj ovakvih susreta koji rezultiraju produbljivanjem međuregionalne suradnje. Dotaknuta je i tema suradnje grada Čakovca i austrijskog Güssinga koji je predvodnik u proizvodnji obnovljivih izvora energije.

Veleposlanik Republike Austrije u Republici Hrvatskoj Njegova Ekselencija Josef Markus Wuketich iskazao je zadovoljstvo odrađenim susretom: „Mislim da smo opet otvorili nekoliko tema odličnih za naše dvije zemlje. Broj austrijskih turista koji posjećuju Hrvatsku ove će nadmašiti rekordnu 2019. godinu, a i gospodarstvenici su zadovoljni trgovinskom razmjenom.“

Veleposlanik je, uz Riznicu Međimurja, posjetio i vidikovac na Mađerkinom bregu, a u Čakovcu se susreo s predstavnicima austrijskih tvrtki u Međimurju.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content