Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Svečanom akademijom međimurski branitelji obilježili svoj dan i 31. obljetnicu Dana oslobođenja Međimurja 1991.

Datum objave: 17. rujna 2022.

Svečano i dostojanstveno, danas je obilježena 31. obljetnica oslobođenja Međimurja 1991. i Dan Međimurskih branitelja. U spomen na 17. rujna 1991. godine, kada je Međimurje bio prvi kraj u Hrvatskoj koji je oslobođen, a vojarna u Čakovcu bila je prva vojarna koja je u potpunosti oslobođena. Skupština Međimurske županije proglasila je ovaj važan dan međimurske povijesti spomendanom.

Obilježavanje je započelo polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod Spomenika poginulim i nestalim braniteljima iz Domovinskog rata u Perivoju Zrinskih u Čakovcu, a nastavljeno je svečanom akademijom u Centru za kulturu Čakovec kojoj su, uz međimurske branitelje i pripadnike braniteljskih udruga, nazočili izaslanik predsjednika Republike Hrvatske, načelnik stožera zamjenik zapovjednika Hrvatske kopnene vojske general bojnik Tihomir Kundid, izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Ljubomir Kolarek, izaslanik predsjednika Vlade RH Dražen Srpak, izaslanik ministra hrvatskih branitelja general Darko Rukavina, izaslanik ministra obrane Vlado Hranjec, župan Međimurske županije Matija Posavec sa zamjenikom Josipom Grivcem, predsjednik Skupštine Međimurske županije Dragutin Glavina sa zamjenicima Ivicom BaksaMariom Medvedom, gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini, saborske zastupnice Andreja Marić i Boška Ban Vlahek, predstavnici Policijske uprave Međimurske s načelnikom Ivanom Sokačem, predstavnici Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata RH - Podružnice Međimurske županije na čelu sa Stjepanom Horvatom, članovi Kriznog štaba Općine Čakovec na čelu s predsjednikom Antonom Jurincem, zapovjednici postrojbi koje su sudjelovale u oslobođenju Međimurja, ratni zapovjednici Međimurskih postrojbi Hrvatske vojske, obitelji poginulih i nestalih hrvatskih branitelja, predstavnici institucija i političkih stranaka, a molitvu za poginule i nestale branitelje uputio je gvardijan Župe sv. Nikole biskupa fra Josip Grubišić.

Središnji događaj obilježavanja bila je svečana akademija u Centru za kulturu Čakovec. Predsjednik tadašnjeg Kriznog štaba Općine Čakovec Anton Jurinec prisjetio se razdoblja neposredno pred samo oslobađanje vojarne u Čakovcu te detaljno opisao kako je tekla velika borba međimurskih branitelja koji su oružjem prvi u Hrvatskoj preuzeli jedan vojni objekt „Prošlo je 31 godina kada smo preuzeli odgovornost za stvaranje Hrvatske države i uspješno realizirali zadaće koje su nam bile zadane. Tog 17. rujna 1991. godine, zavladali smo našim objektima te je to bila velika i uspješna pobjeda ne samo za Međimurje već i za Hrvatsku.“

Hrvatska se počela oslobađati sa sjevera, upravo iz Međimurja. Mi smo postali prvi oslobođeni teritorij u Hrvatskoj koji smo sami oslobodili, bez ičije pomoći.“, rekao je Stjepan Horvat, predsjednik Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata RH - Podružnice Međimurske županije 

Na važnu ulogu Međimuraca u Domovinskom ratu u svojim su se govorima osvrnuli izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Ljubomir Kolarek, izaslanik predsjednika Vlade RH Dražen Srpak kao  iizaslanik predsjednika Republike Hrvatske, načelnik stožera zamjenik zapovjednika Hrvatske kopnene vojske general bojnik Tihomir Kundid „Obilježavanjem ovakvih obljetnica čuvamo sjećanja na Domovinski rat, ali prije svega čuvamo sjećanja na sve one koji su dali svoje živote za mir i slobodu hrvatskog narod.“, rekao je Kundid te istaknuo kako trebamo promicati vrijednosti Domovinskog rata, jer je on ishodište naše državnosti. „Međimurski branitelji dali su neizmjeran doprinos u stvaranju Hrvatske države kao pripadnici različitih postrojbi Hrvatske vojske i Ministarstva unutarnjih poslova, i trebaju biti ponosni na sebe. Danas smo položili vijence i poklonili se ispred spomenika koji simbolizira žrtvu i stradanje, ali istovremeno simbolizira veličanstvenu pobjedu u Domovinskom ratu.“ zaključio je.

U raznim postrojbama Hrvatske vojske i Zbora narodne garde tijekom Domovinskog rata sudjelovalo je preko 7 700 Međimuraca, od čega 5 892 u međimurskim postrojbama, a kroz vukovarsko ratište prošlo je oko 200 međimurskih policajaca, od kojih su 24 završila u srpskim logorima.

Gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini istaknula je kako su mnoge generacije željele slobodnu Hrvatsku državu, a upravo su branitelji to omogućili „Vaša odlučnost i spremnost te 1991. godine bit će upisana zlatnim slovima za sva vremena. Više od 8 000 Međimuraca dalo je svoj doprinos u Domovinskom ratu, a njih 78 nikad nije skinulo uniformu.“

„17. rujna 1991. godine bio je jedan od najsvjetlijih trenutaka ne samo međimurske već i hrvatske povijesti. Oslobađanje vojarne u Čakovcu prethodilo je oslobađanje karaule u Donjoj Dubravi i Kotoribi, a kasnije i Goričanu. Vremena nisu bila laka, ali vaša odlučnost, motiviranost, hrabrost i želja da zaštitite svoje domove, obitelji, svoj zavičaj bila je jača od bilo kojeg agresora i vrijedna je svakog divljenja. Hvala Vam na tome.“ kazao je župan Međimurske županije Matija Posavec, dodavši kako je povijest često puta sačuvana u mjeri u kojoj se vlastiti pojedinac brine o njoj. „Ovaj dan je trenutak sjećanja, trenutak ponosa i trenutak kada se, s vjerom u vlastite snage i vlastite sposobnosti, sjećamo 17. rujna 1991.godine kada je na najjasniji i najkonkretniji način istaknut doprinos Međimuraca i Međimurja u oslobođenju Hrvatske. Tadašnja Općina Čakovec, odnosno Međimurje, prvi je u cijelosti oslobođeni kraj u Hrvatskoj. I nemojmo to nikada zaboraviti. Želim da danas na ovaj dan čestitate sebi što ste od ranih devedesetih pa narednih tridesetak godina prolazili kroz svakodnevnicu, živjeli u svijetu punom nesavršenosti, strahova, sumnji, nesigurnosti, međutim i dalje ste vjerovali u dobro, dizali se nakon padova, krčili put i onda kada ga nije bilo.“

Svečanost su prigodnim pjesmama upotpunile članice Ženskog vokalnog sastava Pučpuljike, a nakon akademije program je nastavljen druženjem branitelja. U 18:30 sati u Crkvi sv. Nikole biskupa u Čakovcu održat će se sveta misa za sve poginule i nestale branitelje u Domovinskom ratu.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content