Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Nastavak suradnje kontinentalne i primorske Hrvatske: Međimurska i Primorsko-goranska županija stvorit će zajednički kulturno-turistički proizvod i produbiti suradnju na području gospodarstva i znanosti

Datum objave: 1. srpnja 2022.

Međimurska i Primorsko-goranska županija godinama njeguju odličnu suradnju, a dokaz tome je i dvodnevni posjet delegacije Primorsko-goranske županije prilikom kojeg se razgovaralo o daljnjim mogućnostima povezivanja između primorske i kontinentalne Hrvatske, a dogovorena je suradnja projekata Frankopana iz Primorsko-goranske županija i Zrinskih iz Međimurske županije u cilju razvoja rute na nacionalnoj razini.

Kako je istaknuo župan Međimurske županije Matija Posavec, posjet delegacije iz Primorsko-goranske županije predvođene županom Zlatkom Komadinom je konkretan korak u povezivanju dviju županija, spoju zelene i plave Hrvatske, promicanju kulture, vrijednosti i identiteta.

Povezujemo se jednim vrlo atraktivnim kulturnim projektom „Putevima Frankopana“, s obzirom na to da na području Primorsko-goranske županije postoji čak 17 kaštela i 3 sakralna objekta koji su vezani uz tu plemićku obitelj. Obzirom na povijesni značaj i vezivanje Zrinskih i Frankopana uz Međimurje, zajednički ćemo raditi na obnovi objekata korištenjem europskih sredstava, razvijati puteve Zrinskih i Frankopana, organizirati izložbe, koncerte i ostale manifestacije i nastojati se promovirati područjem cijele Europe.“, kazao je župan Posavec.

Stari grad Zrinskih u Čakovcu i Riznicu Međimurja, kao i projekte vezane uz Zrinske, predstavile se ravnateljica Muzeja Međimurja Čakovec Maša Hrustek Sobočan i viša kustosica Muzeja Ana Šestak, dok je direktor Turističke zajednice Međimurske županije Rudi Grula predstavio turističke potencijale Međimurja.

 „Međimurska županija baštini priču o velikaškoj obitelji Zrinskih, a Primorsko-goranska o Frankopanima, stoga logika nalaže da ujedinimo priče u zajednički kulturno-turistički proizvod, proširimo rutu i na Karlovačku i Ličko-senjsku županiju te podignemo projekt na nacionalnu razinu.“, izjavio je župan Komadina prilikom boravka u Međimurju podsjetivši kako je pod motom „Junaci imaju svoj kraj, ali priče o njima ne“ valorizirana kulturno-povijesna baština krčkih knezova i obnovljen 21 kaštel i objekt.

Osim s kulturnim i povijesnim vrijednostima, ustanovama i projektima, delegacija Primorsko-goranske županije upoznala se i s potencijalima Međimurja u području gospodarstva i obrazovanja.

S obzirom na to da idemo jedan korak više u gospodarskom razvoju, u primjeni visokotehnoloških, inovativnih metoda i poučavanja, ali i znanstvene izvrsnosti kroz naše znanstveno-istraživačke centre, razgovarali smo i o povezivanju naših ustanova s Centrom za umjetnu inteligenciju Sveučilišta u Rijeci te o razvoju gospodarstva i razvoju poljoprivredne proizvodnje.“, rekao je župan Posavec te dodao kako Primorsko-goranska županija kao turistički orijentirana županija u koju tijekom ljetnih mjeseci dolazi tisuće i tisuće gostiju može služiti kao primjer dobre prakse.

Župan Komadina izrazio je zadovoljstvo boravkom u Međimurju uputivši zahvale na gostoprimstvu, a posjet, kojemu su prisustvovale i predstojnica Kabineta župana Ermina Duraj, pročelnica UO za kulturu, sport i tehničku kulturu Sonja Šišić i viša savjetnica za projekte valorizacije kulturne baštine Rajna Miloš nastavio se posjetom Centru znanja Međimurske županije, Metalskoj jezgri, Međimurskoj palači turizma i Centru za posjetitelje "Med dvemi vodami" u Križovcu.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content