Gospodarsko-socijalno vijeće u Međimurskoj županiji održalo je 8. lipnja 2022. godine 110. sjednicu na kojoj se raspravljalo o utjecaju cijene energenata, komunalnih doprinosa, roba i usluga na gospodarstvo te na život i standard građana, kretanjima na tržištu rada u Međimurskoj županiji i o novom Zakonu o radu te kako socijalnim dijalogom doći do kvalitetnih radnih mjesta.
Na temu novog Zakona o radu i kako socijalnim dijalogom doći do kvalitetnih radnih mjesta, Gospodarsko-socijalno vijeće u Međimurskoj županiji je nakon vrlo konstruktivne rasprave donijelo slijedeći zaključak:
Nedvojbeno je da su temelji kvalitetnog radno mjesta: sigurnost, povjerenje i zadovoljstvo. Stoga bi socijalni partneri kroz kreiranje bilo kojeg zakona a posebice „Zakona o radu“ trebali imati na umu da stvore zakonske uvjete za implementaciju svih triju spomenutih segmenata:.. sigurnosti, povjerenja i zadovoljstva.
Ako govorimo o Zakonu o radu onda je za ZADOVOLJSTVO socijalnih partnera te budućih korisnika Zakona ključna dobra zakonska implementacija sigurnosti i fleksibilnosti u isti Zakon. Ključno je pitanje da li ćemo kroz novi Zakon o radu odnosno Izmjena i dopuna Zakona o radu dobili navedeno?
Stoga apeliramo na resorno Ministarstvo da se kod pročišćenog teksta, a prije upućivanja na usvajanje i Javne rasprave u Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o radu implementiraju navedene komponente u svrhu zadovoljstva svih strana. Isto tako apelira se na sve socijalne partnere da se po usvajanju Izmjena i dopuna Zakona o radu odmah pristupi izradi kompletnog novog Zakona o radu koji će biti u skladu vremena i prostora u kojima živimo te u skladu tehnologija i modernih načina poslovanja uz maksimalnu zaštitu radnika i poslodavca, ali i usklađenu fleksibilnost na zadovoljstvo svih strana.
Socijalni dijalog socijalnih partnera u kreiranju kvalitetnih radnih mjesta nema alternative.
Važna tema sjednice bila je utjecaj cijene energenata, komunalnih doprinosa, roba i usluga na gospodarstvo te na život i standard građana- osvrt na učinjeno - zaključci s 108. sjednice Gospodarsko-socijalnog vijeća u Međimurskoj županiji koja je održana 28. veljače 2022. Razlog sazivanja sjednice sa spomenutom temom bila je ozbiljnost situacije uslijed apstraktnih povećanja cijena energenata te zbog početka rata u Ukrajini koji će imati nesagledive posljedice na svjetsku ekonomiju i financije, posebice na cijene energenata, a time i na gospodarstvo te život građana. Cilj je bio kroz demokratski dijalog socijalnih partnera ukazati na ozbiljnost situacije, naći i predložiti moguća rješenja te od mjerodavnih institucija zatražiti implementaciju istih u hitnom rješavanje krizne situacije, kako za gospodarske subjekte tako i za građane.
Vijeće je zaključke ove sjednice 3.ožujka 2022.godine ( KLASA:024-04/22-02/5 , URBROJ: 2109-05/03-22-6) uputiti svih nacionalnih i lokalnih institucijama mjerodavnih za rješavanje problematike iz današnje rasprave. Od istih se tražilo hitno rješavanje krizne situacije uz apel za sagledavanje mogućnosti implementacije predloženih mjera sa sjednice u odredbe o rješavanju problema oko ublažavanja posljedica uzrokovanih cijenama energenata. Od istih su se tražile i povratne informacija učinjenog .
Kako je Gospodarsko-socijalno vijeće u Međimurskoj županiji pripremalo sjednicu na kojoj se želio dati osvrt na učinjeno ponovno smo 25. svibnja 2022. godine uputili dopis( KLASA:024-04/22-02/5 , URBROJ: 2109-05/03-22-9) svih nacionalnih i lokalnih institucijama mjerodavnih za rješavanje ili ublažavanje posljedica uslijed apstraktnog rasta cijena energenata, cijena proizvoda i usluga te brzorastuće inflacije koju plaće ne mogu i neće moći pratiti. Ovo nije samo kriza regije ili države nego kriza svjetskih razmjera te se može prevladati samo uz nesebično odricanje i pružanje maksimuma, istaknuo je predsjednik GSV-a u MŽ Ivan Senčar.
Predstojnik Hrvatskog zavoda za zapošljavanje Područni ured Čakovec Nikola Hren uz redovite informacije, članove je informirao i o zapošljavanju raseljenih osoba iz Ukrajine koje su svoj smještaj našle na području Međimurske županije Hrvatske.
Trenutno su u Međimurskoj županiji zaposlene 72 osobe ( 37 muških i 35 žena ) iz Ukrajine – aktivni osiguranici Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje na temelju radnih dozvola i onih koji su pod privremenom zaštitom tj. koji su došli nakon početka rata u Ukrajini. Od tog broja 34 su osobe pod privremenom zaštitom ( 8 muških i 26 žena ) koje su zaposlene preko Hrvatskog Zavoda za zapošljavanje i na otvorenom tržištu rada bez posredovanja Zavoda. Preko Zavoda je do sada prošlo preko 70 osoba. Tvrtke na području Međimurske županije zainteresirane su za zapošljavanje raseljenih soba iz Ukrajine koje su različitih struka od ekonomista, profesora, odvjetnika, doktora , stomatologa. Problem koji se javlja je nostrifikacija diploma pa rade i žele raditi i van struke. U Područnom uredu Čakovec angažirana su tri prevoditelja za ukrajinski jezik radi olakšavanja komunikacije s Uredom i s poslodavcima. Postoje zahtjevi za samozapošljavanje i osposobljavanje. Područni ured Čakovec ulaže velike napore kako bi zadovoljio želje raseljenih osoba da se zaposle i uz mnoge izazove kao što su smještaj djece u vrijeme dok majke rade i nepoznavanje hrvatskog jezika , uz pomoć i razumijevanje tvrtki s područja Međimurske županije, zaposlio je osobe koje su to željele i dalje dogovara poslove.
Gospodarsko-socijalno vijeće u Međimurskoj županiji