Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Povjesničar Zoran Turk novi je predsjednik Matice hrvatske - ogranak Čakovec

Datum objave: 29. svibnja 2022.

Matica hrvatska - Ogranak Čakovec održao je izbornu skupštinu na kojoj su podnesena izvješća o radu i poslovanju u prošloj godini, te prihvaćeni program rada i plan za 2022. godinu. Novi predsjednik Ogranka Matice hrvatske u Čakovcu u idućem mandatu bit će Zoran Turk, a za članove nadzornog odbora izabrani su Juraj Gregur, Silvije Petriš i Tomo Blažeka.

Matica hrvatska kao jedna od najuspješnijih kulturnih ustanova u Europi imala je veliki značaj u povijesti Hrvatske, jer upravo je ona obavljala glavninu poslovnih, kulturnih, gospodarskih i političkih poslova. Danas je Matica jedna od najvećih i najvažnijih nakladnika knjiga i časopisa u Hrvatskoj, priređuje brojna kulturna i znanstvena događanja, predstavljanje knjiga, znanstvene simpozije, okrugle stolove, rasprave, stručna ali i znanstvena predavanja. Ogranak Matice hrvatske u Čakovcu osnovan je 1936. godine, no u 2. svjetskom ratu njezin rad je zabranjen. Godine 1962. na inicijativu Jože Skoka i Zvonimira Bartolića ponovo je počela svojim djelovanjem, te je nakon zabrane obnovljen 3. veljače 1990. godine.

Dosadašnji predsjednik Ivan Pranjić zahvalio i nakon 8 godina napušta funkciju

Dugogodišnji predsjednik Matice hrvatske ogranka Čakovec, Ivan Pranjić zahvalio je svima na podršci svih ovih godina. „Ponosan sam što je naš ogranak među vodećima u Hrvatskoj, ali bez vaše podrške i podrške župana Matije Posavca to zasigurno ne bi bilo tako. U ovih 8 godina tiskali smo preko 50 knjiga, u suradnji s Međimurskom županijom osnovali smo biblioteku Muradravana koja izdaje kapitalna djela međimurske kulturne povijesti, a svaka od tih knjiga nagrađena je Zlatnom poveljom Matice hrvatske. Veseli me što će biblioteka sljedeće godine tiskati kronologiju Međimurja, a biblioteka Muradravana koja govori o kulturnoj povijesti Međimurja jedan je od najvažnijih ostvarenja ovog ogranka. Naš ogranak punih 30 godina u kontinuitetu ispunjava svoju zadaću i očekivanja građana.“ – istaknuo je Pranjić zahvalivši svim dosadašnjim predsjednicima ogranka Matice hrvatske u Čakovcu, a Zoranu Turku poželio puno angažmana i uspjeha u radu.

Skupštini Matice hrvatske ogranka Čakovec, osim članova, sudjelovali su župan Međimurske županije Matija Posavec, glavni tajnik Matice hrvatske Marijo Dominiković, predsjednici Matice hrvatske ogranka Varaždina Ernest Fišer i Koprivnice Dražen Ernečić koji su u svojim govorima istaknuli kako je ogranak Čakovec jedan od najvrsnijih ogranaka, što pokazuje broj izdanih knjiga. „Razvijate i čuvate identitet svojeg kraja.“

Glavni tajnik Matice hrvatske Marijo Dominiković, rekao je kako Matica hrvatska ove godine obilježava punih 180 godina postojanja, te da će kroz razne aktivnosti u ograncima obilježiti tu značajnu obljetnicu, a profesoru Pranjiću zahvalio na svemu što je učinio za Maticu.

„Sve ideje i planovi koje ćete imati biti će podržani od strane Međimurske županije“ rekao je župan Posavec te naglasio kako zajedno trebamo promovirati naš identitet, naše vrijednosti, čuvati našu povijest i kulturu. „Međimurje je kraj izuzetno bogate povijesti koju trebamo čuvati i promovirati, a upravo Matica hrvatska kroz svoj rad usađuje svijest o vrijednosti identiteta našeg kraja.“ - rekao je Posavec te zahvalio dosadašnjem predsjedniku Ivanu Pranjiću na sjajnoj suradnji jer bez aktivnosti članica i članova Matice danas ne bi imali biblioteku ni toliku nakladničku djelatnost. „Nadam se da ćete u Matici ostati kao podupiratelj i mentor, jer nam je Vaše bogato intelektualno i kulturno iskustvo potrebno u realizaciji daljnjih projekata u promociji Međimurja.“

Novoizabrani predsjednik Matice hrvatske ogranka Čakovec, Zoran Turk zahvalio je svima koji su mu iskazali povjerenje „Izazov je preuzeti predsjedanje jednim od najaktivnijih ogranaka Matice hrvatske, ali se nadam da će mi dosadašnje vodstvo pomoći i da ćemo nastaviti surađivati kao što i već nekoliko godina surađujemo putem Centra za istraživanje Međimurja s kojim smo započeli projekt izrade monografije Međimurja. Hvala Vam svima na povjerenju.“

Sjajna Međimurska sopranistica Tamara Korunek glazbenim točkama upotpunila je program Skupštine.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content