Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Više od dvadeset povijesnih postrojbi iz Hrvatske i Mađarske mimohodom središtem Čakovca obilježilo Dan Međimurske županije

Datum objave: 30. travnja 2022.

Smotrom povijesnih postrojbi iz cijele Hrvatske, i Mađarske, Zrinska garda Čakovec uključila se, već tradicionalno, u obilježavanje Dana Međimurske županije, a više od dvadeset povijesnih postrojbi svojim živopisnim odorama i stavom koračalo je središtem Čakovca.  Središnja svečanost započela je misnim slavljem u crkvi sv. Nikole biskupa u Čakovcu koju je predvodio mons. Bože Radoš, varaždinski biskup, u koncelebraciji brojnih domaćih svećenika, a nastavljena je postrojavanjem na Franjevačkom trgu, mimohodom do Trga Republike te polaganjem vijenaca kod Spomen obilježja poginulim i nestalim hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata te spomenika Oproštaj u Starom gradu Zrinskih.

Vijence su zajednički položili župan Međimurske županije Matija Posavec i gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini, izaslanici Hrvatskog sabora i Vlade RH Sunčana Glavak i Ljubomir Kolarek, izaslanica ministra vanjskih i europskih poslova Vanda Galić Babić, gradonačelnik grada Szigetvara dr. Peter Vass, te predstavnici Zrinske garde Čakovec predvođeni predsjednikom Đurom Belom, Matice hrvatske ogranka Čakovec i Družbe „Braća Hrvatskoga Zmaja“, nakon čega je uslijedio ceremonijalni program povijesnih postrojbi.

U čast i poštovanje prema stanovnicima Međimurske županije, te čestitajući Dan županije zapovjednici povijesnih postrojbi predali su prijavak županu Međimurske županije Matiji Posavcu, uz kojeg je bila i gradonačelnica grada Čakovca Ljerka Cividini te zapovjednik Zrinske garde Čakovec Davor Bratković. Uz Zrinsku gardu Čakovec, Dan Međimurske županije uveličali su Počasni zdrug međimurskih branitelja, Zrinyi kadeti iz Murakeresztura, Zrinyi vitezi iz Sigetvara, Križevačka djevojačka straža, Ban Gašpar Alapić iz Zagreba, Gradska straža Bakar, Gradska straža Požega, Kravat pukovnija Zagreb, Husarska garda Varaždinske županije, 10. satnija Ivanić Grada, Karlovačka građanska garda, Keglevićeva straža Kostel, Krapinski ilirci, Samoborska narodna garda, Svetonedjeljska garda Petar II. Erdody, Turopoljski banderiji, Varaždinska građanska garda, Varaždinska husarska graničarska pukovnija, Hrvatski sokol Vinkovci i Hrvatski sokol Osijek i Žumberački uskoci.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content