Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Urbanovo se u 2022. vraća u punom sjaju – 13. svibnja počinje Festival Pušipela

Datum objave: 28. travnja 2022.

Nakon što se protekle dvije godine Urbanovo održavalo u izmijenjenoj verziji zbog pandemijskih uvjeta, ove godine jednoj od vodećih turističkih manifestacija Međimurske županije vratit će se stari sjaj. Program manifestacije predstavljen je u vinariji Cmrečnjak u Svetom Urbanu koja, kao i Društvo vinogradara i vinara Međimurja „Hortus Croatiae“, ove godine slavi svoj 30. jubilej.

Urbanovo počinje 6. Međunarodnim ocjenjivanjem vina, koje će se održati u 3. i 4. svibnja, a za koje je pristiglo 217 uzoraka 18 različitih sorti vrsnih vina iz Hrvatske i Slovenije. U sklopu međunarodnog ocjenjivanja vina najbolje ocijenjenom Sauvignonu po prvi puta dodijelit će se posebno odličje „Nagrada Franjo Lebar“, istaknuo je predsjednik Društva „Hortus Croatiae“ David Štampar.

Slijedi bogat program Festivala Pušipela, u vikendu od 13. do 15. svibnja 2022. godine, a novina manifestacije je Pjenušav doručak na Mađerkinom bregu, u subotu 14. svibnja 2022. godine. Diplome najbolje ocijenjenim vinima dodijelit će se u petak, 13. svibnja na otvorenju manifestacije. Otvoreni podrumi održavaju se tjedan kasnije, u petak, 20. i  subotu, 21. svibnja 2022. godine, a Vinski bal je na rasporedu, u petak 27. svibnja 2022. godine.

Direktor Turističke zajednice Međimurske županije Rudi Grula sve je pozvao na najnagrađivaniju vinsku cestu na svijetu: „S obzirom na to da 20 posto gostiju u Međimurje dolazi radi događanja, jasan je značaj Urbanova za ukupnu turističku ponudu Međimurja.“ Načelnik Općine Štrigova Stanislav Rebernik naglasio je da je na 6. Međunarodno ocjenjivanje vina stigao rekordan broj uzoraka, najviše Sauvignona.

Kvaliteta vina i način kako vinogradari rade svoj posao, odličan su temelj za organiziranje ove manifestacije, rekao je predsjednik Organizacijskog odbora manifestacije i župan Međimurske županije Matija Posavec,  dodavši  kako je najveća želje privući što više ljudi u ovaj kraj: „Ovo je vinska regija budućnosti i možemo biti ponosni na to. Želimo privući što više ljudi da probaju vrhunska vina  čija je kvaliteta potvrđena brojnim prestižnim Decanter nagradama, a turističku ponudu gornjeg Međimurja dopunit ćemo daljnjim ulaganjima i projektima među kojima je prvi na redu vidikovac na Mađerkinom bregu.“

Povijest Pušipela od baruna Viktora Kneževića do novijih datuma predstavio je povjesničar Zoran Turk naglasivši kako je Pušipel na ovim prostorima od 1889. godine.

Službena stranica manifestacije Urbanovo 2022

Fotografije: Terca Art

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content