Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Znanstvenim skupom „Hrvatski prirodoslovci iz Međimurja“, Matica Hrvatska se uključila u obilježavanje dana Međimurske županije

Datum objave: 24. travnja 2022.

U prekrasnom ambijentu  Riznice Međimurja Starog grada Zrinskih, okupili su se članovi Odsjeka za prirodoslovlje i matematiku Matice Hrvatske koji su, zajedno sa članovima Matice Hrvatske Ogranka Čakovec, održali Prirodoslovni znanstveni skup „Hrvatski prirodoslovci iz Međimurja“, te promovirali stručni časopis Prirodoslovlje.

Uz prigodne riječi glavnog tajnika Matice hrvatske Marija Dominikovića, pročelnice Odjela za prirodoslovlje i matematiku Matice Jasne Matekalo Draganović,  glavne i odgovorne urednice časopisa Prirodoslovlje Barbare Bulat, predsjednika Matice Hrvatske ogranka Čakovec Ivana Pranjića i ravnateljice Muzeja Međimurja Maše Hrustek Sobočan, znanstveni skup je otvorio župan Međimurske županije Matija Posavec pozdravivši inicijativu da svoj jubilarni 30. znanstveni skup održavaju upravo u Međimurju, u tjednu kada Međimurska županija obilježava svoje dane. „Čestitam vam na velikim obljetnicama koje slavite ove godine, 30. godina odjela za prirodoslovlje i matematiku kao i 20 godina izdavanja časopisa Prirodoslovlje. To je jedan od pokazatelja vašeg kvalitetnog rada i angažmana, zahvaljujem vam na vašem znanstvenom doprinosu kao i društvenom utjecaju. Matica Hrvatska već punih 180 godina promiče kulturu Hrvatske, a suradnjom s Ogrankom Čakovec i osnivanjem biblioteke Mura Dravana mnoga povijesna djela doživljavaju svoja reizdanja, i na taj način bogatu i slavnu povijest Međimurja prenosimo na buduće generacije“ istaknuo je župan i poželio im puno uspjeha u daljnjem radu.

Prirodoslovni znanstveni skup „Hrvatski prirodoslovci iz Međimurja“ bila je prilika da se publici sa svojim temama predstave  dr. sc. Darinka Kiš-Novak - Od Prirodopisa Učiteljske škole u Čakovcu (1879) do Prirodoslovlja, školskog vrta i parka Učiteljskog fakulteta (2019), dr. sc. Branko Hanžek - Svestranost prirodoslovca i matematičara Ignacija Szentmártonyja, prof. dr. sc. Darko Tibljaš - Akademik Stjepan Šćavničar, vrsni hrvatski mineralog i kristalograf , dr. sc. Željko Hanjš, prof. dr. sc. Darko Veljan i mr. sc. Ivica Vuković - Boris Pavković, profesor, matematičar i metodičar, Sara Kočiš, mag. oecol. et prot. nat. - Spašavanje vodozemaca od stradavanja na prometnicama Međimurske županije. dr. sc. Darinka Kiš-Novak - Trofička obilježja i kakvoća vode u akumulacijskim jezerima rijeke Drave u Međimurju i aspekti njihove zaštite, referentne godine 1999. i 2003.,  dr. sc. Mihaela Mesarić  - Interpretacija prirodne baštine Međimurja u funkciji njezine zaštite, dr. sc. Nenad Raos - Bulcsú László: jezikoslovčev izlet u hrvatsku kemijsku nomenklaturu , mr. sc. Jasna Matekalo Draganović,30 godina Odjela za prirodoslovlje i matematiku, mr. sc. Barbara Bulat20 godina časopisa Prirodoslovlje.

Okupljenima je održana i promocija knjiga, pa su tako mr. sc. Siniša Golub i Davorin Mance, predstavili knjigu -Međimurska priroda: Iz blata i zlata ,a mr. sc. Jasna Matekalo Draganović, Darko Mihelj, dipl. ing. biol. i mr. sc. Zvonko Pađan, Mirogoj- Zadnje počivalište znamenitih hrvatskih prirodoslovaca i matematičara.  

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content