Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Povodom Dana Međimurske županije svečano otkriven spomenik Zrinskom i Frankopanu u Bečkom Novigradu

Datum objave: 24. travnja 2022.

Župan Posavec: „Dva naroda i dvije države vječno su povezane zajedničkom povijesti koja je temelj za prijateljstvo, kulturnu i gospodarsku suradnju.“

U povodu Dana Međimurske županije i 351. obljetnice pogubljenja Petra Zrinskog i Frana Krste Frankopana, u Bečkom Novigradu svečano je otkriven spomenik hrvatskim junacima i povijesnim velikanima koji su 30. travnja 1671. godine pogubljeni zbog borbe za slobodu i pravdu hrvatskog naroda.

U čast dvojice junaka 30. travnja obilježava se kao Dan Međimurske županije, a Hrvatski sabor je 2011. proglasio taj datum Spomendanom Zrinskog i Frankopana, čiji se posmrtni ostaci od 1919. čuvaju u zagrebačkoj katedrali. Inicijativa za postavljanjem spomenika u Bečkom Novigradu potekla je zahvaljujući suradnji Zrinske garde Čakovec, Međimurske županije i Veleposlanstva Republike Hrvatske u Republici Austriji, a spomenik banu Petru Zrinskom i markizu Franu Krsti Frankopanu postavila je Zrinska grada još 2019. godine, no svečanost otvaranja nije održana do sada zbog mjera ograničenja.

Stotinu godina nakon prijenosa posmrtnih ostataka Petra Zrinskog i Frana Krste Frankopana iz Bečkog Novigrada i njihovog ukopa u kriptu Zagrebačke prvostolnice, Zrinska garda Čakovec uspjela je podići spomenik ovim hrvatskim velikanima ovdje u Bečkom Novigradu. Spomenikom koji smo otkrili barem smo se malo odužili hrvatskim velikanima i mučenicima koji su se pred više od tristo godina borili za bolji položaj Hrvata i hrvatsku samostalnost u ondašnjoj Austro – Ugarskoj monarhiji za što su dali ono najvrijednije što su imali, a to su njihovi životi.“, kazao je dopredsjednik Zrinske garde Čakovec Dražen Berkopić koji je u svom govoru istaknuo

Svečanost otkrivanja spomenika održana je pod pokroviteljstvom Vlade Republike Hrvatske, Ministarstva vanjskih i europskih poslova, u suradnji s Međimurskom županijom, Veleposlanstvom Republike Hrvatske u Republici Austriji, Hrvatskim kulturnim društvom u Gradišću i Gradom Bečko Novo Mjesto.

30. travnja veliki je dan za Međimurje, za Hrvatsku, ali i Europu, koja Zrinskima duguje veliku zahvalnost. Iz povijesti se mora učiti i uzimati one poruke koje nam pomažu graditi našu budućnost kvalitetnijom i boljom. To je temelj naše suradnje s Bečkim Novigradom i Republikom Austrijom, a spomenik, i ono što on predstavlja, vječno će nas povezivati kao dvije nacije i dvije države. Naša zajednička povijest mora nas povezivati s ciljem pogleda u bolje sutra te mora stvarati ozračje kulturne i gospodarske povezanosti u ovom pograničnom području. Naša suradnja slijedi jedan autentični duh Europe, slijedimo ono što želimo graditi, a to je društvo mira, solidarnosti i humanosti.“, kazao je župan Međimurske županije Matija Posavec koji je istaknuo da je spomenik velik i važan dar Međimurju povodom Dana županije. Zahvalio je svima koji njeguju međimurski identitet i povijest.

Autor spomenika je čakovečki kipar Mihael Štebih, a kako je istaknuo predsjednik Hrvatskog kulturnog društva u Gradišću Stanko Horvath, spomenik je postavljen na pravom i dostojanstvenom mjestu, u parku u koji se nalazi 100-tinjak metara od tragične smrti Zrinskog i Frankopana. Dogradonačelnik Bečkog Novigrada Rainer Spenger uputio je zahvale Zrinskoj gardi Čakovec na inicijativi i realizaciji ovog projekta: „Iako nas povezuje ova tužna povijest, danas s ponosom možemo reći da njegujemo prijateljske odnose koje moramo nastaviti još snažnije razvijati.“

Gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini u svom je govoru istaknula ulogu Zrinskog i Frankopana: „Bez obzira na neuspjeh, Petar Zrinski i Fran Krsto Frankopan svojom smrću upisali su se u prve stupce knjige nacionalnih junaka. Njihova žrtva vrlo brzo je postala simbolom borbe za slobodnu Hrvatsku, a poruka njihove žrtve je svevremenska te nije čudno što njihova imena još uvijek tako glasno i jasno odjekuju kroz teške povijesne zastore.“

Veleposlanik RH u Austriji, njegova ekselencija Daniel Glunčić poručio je da ne smijemo zaboraviti našu povijest koja je temelj našeg identiteta. Zahvalio je svima koji su sudjelovali u realizaciji postavljanja spomenika, a posebno je istaknuo svoju prethodnicu Vesnu Cvjetković. Zastupnica u Europskom parlamentu Sunčana Glavak svojim je govorom zaključila svečanost te dodala da je lijepo vidjeti kako Bečki Novigrad i Čakovec 351. godinu nakon smrti Zrinskog i Frankopana baštine i njeguju zajedničku povijest.

O značaju postavljenog spomenika svjedoči velik broj okupljenih koji su nazočili svečanosti. Podno spomenika su položeni vijenci i zapaljene svijeće, a župnik Župe sv. Jakoba u Prelogu, prečasni Antun Hoblaj nakon blagoslova spomenika predvodio je misno slavlje u katedrali.  

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content