U Metalskoj jezgri Čakovec održana je prezentacija o 3D skeniranju u sklopu koje su predstavljena 2 sustava iz HoM (#HandsOnMetrology) portfolia: GOM Scan 1 i T-SCAN hawk. Dane uređaje, njihovu primjenu i obradu podataka predstavili su djelatnici Topomatike: Vedran Starčević, Marko Horvat i Maksimilijan Hercigonja.
Topomatika d.o.o. osnovana je 2002. godine. Bavi se preciznim industrijskim 3D mjeriteljstvom, implementacijom optičkih mjernih sustava i osnivač je klastera 3D grupa.
Topomatika je dio globalne mreže #HandsOnMetrology i nudi GOM i ZEISS rješenja za 3D skeniranje. Novi portfolio #HandsOnMetrology fokusira se na nove ručne mjerne sustave ZEISS T-SCAN 10 i T-SCAN hawk, kao i GOM-ov kompaktni 3D skener ATOS Q. Ove sustave karakteriziraju precizni rezultati mjerenja i omogućuju mobilnu i fleksibilnu upotrebu. Standardni softver u industriji GOM Inspect Suite je unaprijed instaliran na sva tri sustava i podržava korisnika tijekom inspekcija i analize. Također vodi korisnike kroz cijeli tijek rada od 3D skeniranja do evaluacija, uključujući izvješće o inspekciji.
Proizvodi postaju kompliciraniji, a zahtjevi tržišta sve veći i stroži. Zbog toga kako su proizvodi dizajnirani, projektirani i proizvedeni, rastu zahtjevi za digitalizacijom, kontrolom i arhiviranjem na jednostavan i učinkovit način.
3D skeniranje je proces koji nam omogućava 3D digitalizaciju odnosno digitalno kopiranje objekta iz realnog svijeta, bez obzira na tip materijala i način proizvodnje.
3D skeniranje kao proces izlazi iz mjerne sobe u proizvodnju i terenski rad.
Ključne prednosti 3D skeniranja su: jednostavnost korištenja, mobilnost, neovisnost o eksternim utjecajima, fleksibilnost, pouzdanost, stabilnost i točnost. Jednostavnost korištenja očituje se u intuitivnom „user friendly“ softveru, kvalitetnom i izdržljivom hardveru i procesu koji je prilagodljiv potrebama korisnika. Mobilnost se odnosi na jednostavno podešavanje i transport, terenski rad bez obzira na uvjete i mogućnost donošenja uređaja do objekta umjesto obrnutog postupka. 3D skeniranje ne ovisi o eksternim utjecajima jer izvor svjetla specifične valne duljine sprječava utjecaj okolnog osvjetljenja, kalibracija sustava je moguća izvan laboratorijskih uvjeta mjerne sobe, a relativni pomak moguće je detektirati upotrebom referentnih točaka. Nadalje, ovaj proces karakterizira fleksibilnost što znači da modularnost sustava omogućava prilagodbu različitim uvjetima rada i dimenzijama objekata, sustav je neovisan o vrsti materijala i načinu proizvodnje, a može se kombinirati i s GOM fotogrametrijom. Velika prednost ovog sustava su pouzdanost, stabilnost i točnost, koje se očituju u tome da hardver i softver „pričaju istim jezikom“, sustavi su certificirani od strane PTB i NIST instituta, dostupne su lokalna tehnička podrška i servis i cjelovito rješenje sa realnom aplikacijom na praktičnim primjerima.
U sklopu ovog događanja, predstavnici s Veleučilišta u Karlovcu, Ana Tomašić i Marko Ožura, predstavili su Strojarski laboratorij i njegovu opremu.
Izvor: Metalska jezgra