Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Zaključci sa 108. sjednice Gospodarsko-socijalnog vijeća u Međimurskoj županiji - Utjecaj cijene energenata, komunalnih doprinosa, roba i usluga na gospodarstvo te na život i standard građana

Datum objave: 8. ožujka 2022.

Gospodarsko-socijalno vijeće u Međimurskoj županiji održalo je 28. veljače 2022. godine 108. sjednicu  na kojoj je raspravljalo o kretanju na tržištu rada u Međimurskoj županiji i stanju socijalnog dijaloga u Međimurskoj županiji, a najvažnija tema sjednice bila je utjecaj cijena energenata, komunalnih doprinosa, roba i usluga na gospodarstvo te na život i standard građana.

Razlog hitnog sazivanja sjednice GSV-a sa spomenutom temom bila je ozbiljnost situacije uslijed apstraktnih povećanja cijena energenata te zbog početka rata u Ukrajini koji će imati nesagledive posljedice na svjetsku ekonomiju i financije, posebice na cijene energenata, a time i na gospodarstvo te život građana. Cilj je bio kroz demokratski dijalog socijalnih partnera ukazati na ozbiljnost situacije, naći i predložiti moguća rješenja te od mjerodavnih institucija zatražiti implementaciju istih u hitnom rješavanje krizne situacije, kako za gospodarske subjekte, tako i za građane.

Vijeće će zaključke ove sjednice uputiti svim nacionalnim i lokalnim institucijama mjerodavnima za rješavanje spomenute problematike. Od istih će se tražiti hitno rješavanje krizne situacije uz apel za sagledavanje mogućnosti implementacije predloženih mjera sa sjednice u odredbe o rješavanju problema oko ublažavanja posljedica uzrokovanih cijenama energenata. Od istih će se tražiti i povratna informacija učinjenog.

Donijeti su sljedeći ZAKLJUČCI:

LOKALNE SAMOUPRAVE (općine i gradovi)

Lokalne samouprave (općine i gradovi kao i poduzeća u njihovom vlasništvu) ne mogu i ne smiju u doba globalne gospodarske krize, a koja ima za posljedicu apstraktni rast cijena energenata, biti samo pasivni promatrači.

Stoga apeliramo:

  • da donesu odluku o vremenskom ukidanju ili smanjenju komunalnih naknada te ukidanju ili smanjenju svih nameta koji opterećuju gospodarstvo i građanstvo  (spomeničke rente, prirezi, itd.)
  •  da se u ovim kriznim vremenima s poduzećima u njihovom ili mješovitom vlasništvo upravlja tako da su na usluzi gospodarstva i građana uz primjenu cijena svojih proizvoda i usluga koji  su na granici održivosti, a ne u ulozi stvaranja profita
  • da kroz dijalog unutar svojih samouprava pronađu dodatna konstruktivna rješenja te implementiraju ista u regulatorne okvire, a u svrhu ublažavanju posljedica energetske krize
  • da u roku 30 dana od primitka dopisa obavijeste Gospodarsko-socijalno vijeće u Međimurskoj županiji o učinjenom, radi mogućnosti daljnje rasprave socijalnih partnera unutar Vijeća na temu energetske problematike.

VLADA I MINISTARSTVA REPUBLIKE HRVATSKE

Mjere Vlade za ublažavanje posljedica uslijed poskupljenja energenata su dobrodošle, ali su nedostatne zbog najnovije situacije, odnosno rata u Ukrajini te sveobuhvatnih sankcija prema Rusiji. Daljnji rast cijena energenata imalo bi za posljedično stanje daljnji rast cijena proizvoda i usluga koje bi ugrozile život i standard građana jer plaće u mnogim gospodarskim granama neće moći pratiti povećanja cijena proizvoda i usluga.

Stoga apeliramo:

  • da se smanje trošarina na sva pogonska goriva na način da dođe do znatnog smanjenja cijene goriva te da u slučaju znatnih povećanja cijene nafte na svjetskim tržištima, cijena goriva na bazi benzinu 98%, nikada ne prijeđe kritičnu cijenu od 11,00 kuna, odnosno da se od 01.04. putem smanjenja trošarina spusti na 11,00 kuna
  • da se povećaju financijske potpore za isporuku plina na način da obuhvati sve gospodarske subjekte bez obzira na njihovu veličinu ili vrstu djelatnosti koju obavljaju, na način da udio potpore bude u procentualnom iznosu ispostavljenih faktura od strane isporučitelja plina
  • da se pojednostave i ubrzaju postupci uvođenja zelene energije na način da se poslovnim subjektima, a posebice malim tvrtkama te građanima, omogući bespovratna ili djelomična financijska i kompletna strukovna potpora za realizaciju takvih projekata od samog početka do kompletne realizacije, posebno ako se radi o povlačenju sredstava iz fondova EU.

SINDIKALNE SREDIŠNJICE, HUP i NACIONALNI GSV

Sindikati i poslodavci su partneri kojima u kriznim situacijama svrha postojanja treba biti jedinstvo bez presedana. Svoju funkciju postojanja i djelovanja trebaju obavljati brzo i efikasno na zadovoljstvo obiju strana, a uz svrhu pronalaska najboljih konačnih rješenja. Socijalni partneri u konačnici svoja zajednička rješenja trebaju kroz tripartitni razgovor, a preko nacionalnog GSV-a, uskladiti s Vladom i njezinim mogućnostima u svrhu implementacije najboljih usklađenih rješenja u zakonske i provedbene akte.

Stoga apeliramo:

  • da kroz bipartitni i tripartitni demokratski socijalni dijalog rade na kontinuiranom pronalasku najboljih rješenja za ublažavanje energetske krize, ali i svih drugih mogućih problema koji su u radnom okruženju posljedično povezani s trenutnom situacijom u Europi i svijetu, na način da uvažavaju i primjenjuju rješenja lokalnih Gospodarsko-socijalnih vijeća u konačne prijedloge provedbenih rješenja ili zakonskih okvira
  • da kroz tripartitni i bipartitni socijalni dijalog zajednički kreiraju zakonske okvire s posebnim naglaskom na novi Zakona o radu ,ali i drugih zakona  koji su prilagođeni vremenu i prostoru u kojem živimo, a na dobrobit i opće zadovoljstvo: radnika , poslodavaca ali i cjelokupne životne zajednice.

                                                                       Gospodarsko-socijalno vijeće

                                                                              u Međimurskoj županiji 

                                                                              predsjednik Ivan Senčar

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content