Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Sjećanje na Tetu Lizu - na današnji dan prije 97 godina rođena je čuvarica međimurske popevke Elizabeta Toplek

Datum objave: 16. studenoga 2021.

Elizabeta Toplek, poznatija kao Teta Liza, najpoznatija je čuvarica međimurske popevke. Rođena 16. studenoga 1924. godine u Donjoj Dubravi, na današnji dan proslavila bi 97 godina. Desetljećima je svojim vokalnim sposobnostima promovirala izvornu međimursku pjesmu kroz tisuće nastupa. Dobitnica je brojnih nagrada, među kojima su dva Porina, a iza sebe je ostavila brojne biografske zapise i priče. Teta Liza popularizirala je međimursku popevku na nacionalnoj razini, a zahvaljujući njoj i brojnim nositeljima međimurske narodne baštine, međimurska popevka uvrštena je na UNESCO-ovu reprezentativnu listu nematerijalnih kulturnih dobara čovječanstva kao tradicionalni oblik pjevanja sjeverozapadne Hrvatske. Kao što je ona u svojem srcu nosila Donju Dubravu i Međimurje, kroz njenu glazbu njegujemo uspomenu i sjećanje na tetu Lizu, koja je bila i ostala ikona međimurske popevke.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content