Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

50 godina učenja, ljubavi i požrtvovnosti - Centar za odgoj i obrazovanje Čakovec proslavio 50. rođendan

Datum objave: 27. rujna 2021.

Centar za odgoj i obrazovanje Čakovec jedina je posebno odgojno ustanova za učenike s teškoćama u razvoju u Međimurskoj županiji koja djeluje od davne 1971. godine, a provodi odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju djece s intelektualnim teškoćama u razvoju. Od 1981. godine u Centru za odgoj i obrazovanje započinje odgojno obrazovni rad s djecom s poremećajem iz spektra autizma, a posljednjih 20 godina Centar organizira poludnevni boravak za osobe s teškoćama u razvoju starije od 21 godine.
Centar danas školuje 150 učenika s većim teškoćama u razvoju kroz 34 posebna razredna odjela te zapošljava 75 djelatnika. Učenici kroz školski sportski klub, ali i učeničke zadruge postižu zapažene uspjehe na lokalnoj i državnoj razini. Najprepoznatljiviji su po tome što su 5 godina izrađivali skulpture Oskara znanja kao nagrade za najbolje učenike u državi.
Centar upisuje sve veći broj djece s težim razvojnim teškoćama čija edukacija i rehabilitacija zahtjeva profesionalni angažman različiti struka, stručni suradnici, pedagozi, psiholozi i defektolozi imaju veliku ulogu u razvijanju samostalnosti i neovisnosti o tuđoj pomoći kod djece.
 „Potrebe učenika i njihovih roditelja uvijek su u središtu naše pozornosti. Stoga su naši prioriteti neprestano usmjereni na poboljšanje kvalitete odgojno obrazovnog rada, stalnom unapređenju nastave novim metodama. Posjedujemo potrebna stručna znanja koja neprestano i ciljano nadograđujemo prateći najnovija znanstvena područja u zaštiti osoba s teškoćama. Svakim danom sve se više javlja potreba za našim uslugama u centru, ali i u lokalnoj zajednici,“ rekla je ravnateljica Centra za odgoj i obrazovanje Dragica Benček te nastavila kako danas kao i prije 50 godina zaposlenici centra jednako ustraju u svojoj glavnoj svrsi i svojoj misiji, a to je kvalitetno školovanje djece s teškoćama u razvoju te pružanju ljudske i stručne pomoći njima i njihovim obiteljima. „Naši učenici svoje brojne vještine stječu radom sa stručnjacima i zato oni danas mogu aktivno i ravnopravno sudjelovati u brojnim društvenim i javnim događanjima,“ zaključila je.
Čestitku za uspješnih 50 godina rada uputio je zamjenik župana Međimurske županije Josip Grivec koji je rekao da se djeca s teškoćama u razvoju susreću s različitim oblicima isključenost te da je svima nama zadaća njima pružiti podršku. „Ovaj posao mogu raditi samo oni koji imaju empatiju, dušu i srce i zato čestitam zaposlenicima Centra za odgoj i obrazovanje na vašoj dobroti, jer ovo nije samo posao ovo je poziv. Hvala na vašem trudu i predanosti poslu.“
Da svi mi možemo i moramo pomoći svakom djetetu da ostvari svoje mogućnosti rekla je gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini „Djeca, ali i zaposlenici Centra zaslužuju bolje uvjete za rad. Grad Čakovec ima spremnu projektnu dokumentaciju za izgradnju novog, većeg, prostorno adekvatnijeg Centra za odgoj i obrazovanje, no međutim trebamo pomoć svih institucija iz Zagreba koje nam u tome mogu pomoći. Već pedeset godina radite najbolje što znate u svome području djelovanja i na taj način olakšavate život djeci s teškoćama u razvoju. Hvala vam na tome.“
Tomislav Paljak, državni tajnik u Ministarstvu znanosti i obrazovanja, rekao je kako je došlo vrijeme da se realizira dugo očekivani projekt izgradnje novog Centra za odgoj i obrazovanje „Vaša ustanova je jedina takva ustanova u ovoj regiji koja može pružiti adekvatnu pomoć i kvalitetan rad djeci koja imaju značajne i posebne potrebe. Nastavite s istom energijom i entuzijazmom i dalje.“
Obilježavanju 50. obljetnice rada prisustvovali su i Vinko Filipović ravnatelj Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja, Snježana Sekušan- Galešev dekanica Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta, Zlatko Bukvić predsjednik Hrvatske komore edukacijskih rehabilitatora Hrvatske, pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje i kulturu MŽ Blaženka Novak te predstavnici gradova i općina  s područja Međimurske županija
Izaslanica predsjednika Republike Hrvatske Snježana Žarković istaknula je kako zahvaljujući odličnoj viziji i vodstvu ova ustanova podiže opći standard u odgoju učenika s teškoćama u razvoju, a svojim pristupom je primjer kako bi se svako uređeno društvo trebalo odnositi prema ranjivim skupinama društva. „Vesele me vaši planovi za izgradnju nove zgrade Centra i nadam se da će započeti planovi što prije postati stvarnost kako bi djelatnici i polaznici imali uvjete kakve zaslužuju. Moje osobno zadovoljstvo bilo je promatrati učenike koji su s puno entuzijazma, strpljenja, truda, ljubavi i veselja izrađivali skulpture Oskara znanja,“ rekla je Žarković te zahvalila djelatnicima na ljubavi, požrtvovnosti i strpljenju koje ugrađuju u svoj posao.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content