Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

U Županijskoj bolnici Čakovec započeo razvoj endoskopskog urološkog liječenja u dječjoj kirurgiji u Sjeverozapadnoj Hrvatskoj

Datum objave: 24. rujna 2021.

Županijskoj bolnici Čakovec po prvi je puta izvedeno endoskopsko liječenje vezikoureteralnog refluksa (VUR) u djece, čime je započeo razvoj endoskopskog urološkog liječenja u dječjoj kirurgiji u Sjeverozapadnoj Hrvatskoj.
Povratkom sa specijalizacije iz dječje kirurgije, liječnika Svena Pala Županijska bolnica Čakovec započela je s radom ambulante dječje kirurgije. Dolaskom i pomoći primarijusa Bahtijarevića te kontinuiranoj podršci u svakodnevnom radu Klinike za dječje bolesti Zagreb, nadopunjavanjem usluga iz dječje kirurgije omogućit će se djeci u Međimurju zdravstvena skrb koja do sada nije bila dostupna u Međimurju, ali niti u jednoj zdravstvenoj ustanovi Sjeverozapadne Hrvatske.
Prvi dječji kirurg u Županijskoj bolnici Čakovec dr.med. Sven Pal opisao je kako je izvođenje ovakvih operacija specifično, ali minimalno invazivno. „Operacije su specifične jer se radi o minimalno invazivnoj kirurgiji. To su operacije koje se ne rade rutinski u svim bolnicama u Hrvatskoj, a ovim putem zahvaljujem donatorima koji su osigurali opremu, tvrtki Vajda kao i Franji Radeku, umirovljenom velečasnom iz Mačkovca.“
Minimalno invazivno liječenje u djece dodana je vrijednost kirurškog zbrinjavanja i pružanja zdravstvene usluge, čime se Županijska bolnica Čakovec svrstava u tek nekoliko zdravstvenih ustanova u Republici Hrvatskoj koje se mogu time pohvaliti. Osim postojećeg potrebnog stručnog kirurškog i anesteziološkog kadra, potrebna je i posebna oprema kako bi se endoskopsko liječenje u dječjoj urologiji moglo izvoditi.
Primarijus Zoran Bahtijarević, rekao je kako je cilj suradnje vrhunsku medicinu približiti pacijentima i u malim sredinama izvoditi najmodernije zahvate. „Moramo djeci iz cijele Hrvatske kada je to moguće omogućiti pristup vrhunskoj medicini. Nit vodilja Hrvatskog društva za dječju kirurgiju koju zastupam je ta da mi iz kliničkih centara izađemo i dođemo u Županijske bolnice gdje se radi podjednako vrhunska medicina, ali u drugačijim zahtjevnijim uvjetima,“ poručio je primarijus.
 „Danas se upisujemo u povijest dječje kirurgije u Međimurskoj županiji,“ rekao je Alen Kajmović, predsjednik Uprave MI Vajda. „Ovo je iskorak koji se tiče budućnosti, ali i povećanju kvalitete života u sredini jer roditelji i djeca na zahvate više neće trebati ići u veće gradove, nego će ih obavljati doma, u sigurnosti svoje bolnice i svojih liječnika.“ Spomenuo je kako će Županijska bolnica Čakovec i Vajda sljedeće godine obilježiti okrugle obljetnice svojeg postojanja. „Dvije dame Međimurja pokazale su kako treba funkcionirati na lokalnoj razini kada je u pitanju međusobno potpomaganje. Bez suradnje, bez pomaganja i vraćanja društvu nećemo napraviti kvalitetne iskorake naprijed,“ zaključio je.
Ravnatelj Županijske bolnice Čakovec, dr. Igor Šegović rekao je kako bolnica uspostavila Covid jedinicu intenzivnog liječenja kako bi najteži pacijenti mogli biti zbrinuti na tom prostoru te će tako jedinica intenzivnog liječenja moći nesmetano raditi, a zaposlen je još jedan anesteziolog. Kako su obzirom na epidemiju neke dijagnostičke djelatnosti bile odgođene, povećanjem dostupnosti zdravstvene zaštite pacijentima uvidjela se potreba za novim liječnikom, pa će tako u Županijskoj bolnici Čakovec raditi onkolog dr. Damir Gugić, koji će u Županijsku bolnicu Čakovec dolaziti 2 puta tjedno, a pregledat će više od 200 pacijenata mjesečno te će svojim znanjem doprinijeti da kvaliteta zbrinjavanja onkoloških pacijenata bude bolja. „U posljednje vrijeme primijećen je veći broj hospitaliziranih pacijenata od Covid 19 virusa u našoj bolnici, pacijenti većinom nisu cijepljeni. Upućujem apel stanovnicima Međimurske županije da se cijepe i zaštite.“
Pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Međimurske županije Sonja Tošić Grlač rekla je kako zalaganje i trud naših liječnika poboljšava kvalitetu zdravstvene usluge u našoj bolnici. „Međimurska županija kao osnivač motivirana je kvalitetom, radom i zalaganjem naših liječnika. Kontinuirano ulažemo u infrastrukturu, adaptacije, rekonstrukcije, kupnju novih aparata, zapošljavanje liječnika ili vanjskih suradnika, raznim edukacijama, a to ulijeva povjerenje pacijenata da će dobiti visokokvalitetnu pravovremenu uslugu u svim našim zdravstvenim ustanovama.“

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content