U Čakovcu i Prelogu postavljeno 28 kamenja kao sjećanje na članove židovske zajednice koji su odvedeni u logore
Datum objave: 2. rujna 2021.
Danas je u Međimurju postavljeno dvadeset i osam „kamenja spoticanja“ kao znak trajnog sjećanja na članove židovske zajednice Međimurja koji su 1944. godine odvedeni iz Čakovca i Preloga u koncentracijske logore.
Kamen spoticanja je mali betonski blok na kojem je učvršćena pločica s ugraviranim imenom, prezimenom i datumom rođenja osobe te datumom i mjestom njezina pogubljenja. Postavlja se ispred posljednje adrese stanovanja svake od žrtava, dovodeći je natrag u njezin dom, grad, u sjećanje i razgovore živućih. Postavljanje kamena projekt je koji je pokrenuo njemački umjetnik Günter Demnig s ciljem održavanja sjećanja na žrtve nacizma. Program „Kamen spoticanja“ u Međimurju održan je u organizaciji Židovske općine Čakovec, Grada Čakovca, Grada Preloga i Međimurske županije, a započeo je u Prelogu postavljanjem devet kamena članovima obitelji Fišer, Hirschson i Singer.
„Dan 2. rujna 2021. značajan je dan za Čakovec i Prelog, za Međimurje i Hrvatsku, a posebno značajan dan za židovsku zajednicu. Ljudi koji su činili i stvarali svakodnevnicu Međimurja, koji su planirali budućnost našeg kraja, odvedeni su i ubijeni u logorima smrti nacističke Njemačke. Odvedeni su samo iz jednog razloga, jer su bili Židovi, a danas im ostavljamo trajno sjećanje.“, poručio je predsjednik Židovske općine Čakovec Andrej Pal.
Uz predsjednika Židovske općine Čakovec Andreja Pala, programu u Prelogu nazočili su zamjenik župana Međimurske županije Josip Grivec, gradonačelnik Grada Preloga Ljubomir Kolarek, predsjednik Skupštine Međimurske županije Dragutin Glavina, preživjela članica obitelji Singer Alice Singer i pripadnici Židovske općine Čakovec, dok
Centralna komemoracija održana je u Čakovcu nakon polaganja devetnaest kamena članovima obitelji Kohnstein, Zoor, Körner te članovima obitelji nadrabina Grünwalda i Schwarz. „Čakovečka židovska zajednica krajem 19. stoljeća pokrenula je društveni i sportski život Čakovca, čija kvaliteta i raznolikost sve do danas naš grad stavlja uz rame mnogo većih sredina. Svoj današnji izgled, industrijski razvoj i visoki status koji ima među ostalim hrvatskim gradovima, Čakovec u velikoj mjeri duguje svojim tadašnjim židovskim stanovnicima. Nakon Rijeke i Zagreba, zahvaljujući Židovskoj općini, naš se grad pridružio projektu Stolperstein – Kamen spoticanja. Ovakvi spomenici današnje i buduće generacije trebaju podsjećati i upozoravati. Sjećati se treba onih koji su nekad ovdje živjeli, radili i gradili grad, a upozoravati da su ubijeni bez razloga.“, kazala je gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini. Centralnoj komemoraciji u Čakovcu nazočio i veleposlanik Države Izrael, Nj. E. Ilan Mor
Centralnoj komemoraciji nazočio je i Nj.E. Ilan Mor, veleposlanik Države Izrael u Republici Hrvatskoj koji je istaknuo da mu je čast što može nazočiti ceremoniji polaganja kamena spoticanja. Dodao je do sada postavljeno 75 000 kamena spoticanja u gradovima diljem Europe. Programu je nazočila i izaslanica ministrice kulture Vesna Pascuttini Juraga.
„Kamen spoticaja više je od samog sjećanja, jer predstavlja uspomenu na članove naše zajednice, ali i poruka da moramo promišljati budućnost na način da vidimo što se događalo u povijesti. Žrtve Holokausta nikada ne smiju biti zaboravljene, a ovim činom Međimurje se promiče kao tolerantna, otvorena i humana sredina.“, rekao je župan Međimurske županije Matija Posavec te naglasio da je židovska zajednica ostavila veliki trag u Međimurju. „Drago mi je što je naša Židovska općina Čakovec vrlo aktivna i u suradnji s njima organiziramo niz događaja kojima njegujemo baštinu židovske zajednice.“, dodao je župan Posavec.
Nakon centralne komemoracije položeno je kamenje članovima obitelji Neumann, Fleissig, Kelemen i Schier. Predavanje o povijesti židovske zajednice u Čakovcu, Prelogu i Međimurju održala je Mirjam Despinić-Biškup, a u glazbenom djelu programa nastupio je Nikola David.
Kako bismo Vam pružili najbolje iskustvo, koristimo tehnologije poput kolačića za pohranu i/ili pristup informacijama o uređaju. Pristanak na te tehnologije omogućit će nam obradu podataka. Nepristanak ili povlačenje privole može negativno utjecati na određene značajke i funkcije.
Funkcijski (Obavezni)
Uvijek aktivni
Kolačići za pristup koji su neophodni u svrhu korištenja određene usluge koja zahtijeva ulogu pretplatnika te korisnika ili kolačići u svrhu obavljanja prijenosa osnovne komunikacije putem elektroničke komunikacijske mreže.
Postavke
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistički
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes.Kolačići koji se koriste isključivo u anonimne statističke svrhe. Informacije dohvaćene u ovu svrhu obično se ne mogu koristiti za vašu identifikaciju, osim u slučaju sudskog poziva, dobrovoljnog davanja od strane vašeg pružatelja internetskih usluga ili zakonskih donesenih poziva treće strane.
Marketinški
Kolačići potrebni za stvaranje korisničkih profila za slanje reklama ili za praćenje korisnika po web-mjestu ili na nekoliko web-mjesta u slične marketinške svrhe.