Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Međimurskim školarcima osigurani uvjeti na najvišem nivou – u ponedjeljak će ih dočekati besplatni udžbenici, prijevoz, brojne potpore i stipendije

Datum objave: 1. rujna 2021.

Za nekoliko dana počinje nova školska godina, a međimurske osnovne i srednje škole spremne su za početak nastave. U školske klupe sjesti će 9 343 osnovnoškolaca i 3 608 srednjoškolaca, a posebno veseli činjenica što Međimurje ima 78 prvašića više nego prošle školske godine. Međimurska županija nastavlja s jedinstvenim modelom obrazovanja te je svim školarcima osiguran besplatan prijevoz, udžbenici, osobni asistenti, osigurane su  stipendije za djecu branitelja i za učenike deficitarnih zanimanja, a sve s ciljem da se učenicima i roditeljima što više olakša povratak u školske klupe.
Našim učenicima nastojimo osigurati najpovoljnije uvjete za obrazovanje te najviše proračunskih sredstava izdvajamo upravo za područje obrazovanja. Povećavamo standard, ulažemo u učenike pa smo tako i za ovu školsku godinu predvidjeli niz programa i potpora kojima želimo olakšati roditeljima, podržati profesore i školske djelatnike, potaknuti učenike da što više unaprjeđuju svoje znanje i vještine.“, istaknuo je župan Međimurske županije Matija Posavec te dodao da je kvalitetno obrazovanje mladih prioritet u Međimurju što je vidljivo po brojnim ulaganjima i uspjesima.
Uz besplatne udžbenike koji su osigurani za osnovnoškolce, Županija nastavlja u potpunosti financirati prijevoz autobusom i vlakom za sve učenike osnovnih i srednjih škola u Međimurju. Jedini trošak koji roditelji imaju je izrada pokaza, a da bi ostvarili pravo na besplatan prijevoz učenici moraju u svojim školama preuzeti potvrdu, ispuniti je i odnijeti u ured Autobusnog kolodvora Čakovec čiji je voditelj Davor Tkalec pojasnio da se prvih mjesec dana učenici voze besplatno, dok se ne obavi izrada pokaza.
Financirat će se i osobni asistenti u nastavi u osnovnim školama svakom učeniku kojemu je potreban asistent. Ove godine riječ je o 92 učenika o kojima će brinuti 87 asistenata, a osim u osnovnim školama, Županija financira i asistente u vrtićima, po čemu je i dalje jedinstvena u Hrvatskoj. Osigurane su stipendije za školovanje učenika u deficitarnim zanimanjima, stipendije djeci hrvatskih branitelja prema postojećem modelu, nastavlja se s programom studentskih kredita, a osigurane su i jednokratne potpore za studente. „Zahvaljujem onim općinama i gradovima koji iz svojih proračuna izdvajaju sredstva za financiranje radnih bilježnica, školske opreme, obroka i druge potpore kojima olakšavaju kućni budžet roditelja.“, poručio je župan Posavec.
Župan Posavec: „Kao osnivač škola, nećemo nametati obavezu nošenja maski“
S obzirom na izazovne mjesece koji su iza školaraca, na epidemiološke mjere koje ih čekaju osvrnula se voditeljica Djelatnosti epidemiologije Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije dr.med. Višnja Smilović. Nastava će se odvijati sukladno preporukama Nacionalnog stožera, no što se tiče nošenja maski, učenici neće morati nositi maske u školama ako su zadovoljeni prostorni uvjeti u učionicama. „Kao osnivači škola nećemo nametati nikakvu obavezu nošenja maski, a svaki ravnatelj će procijeniti uvjete u razredima i epidemiološku situaciju u školi  te temeljem toga donijeti odluku jesu li maske potrebne.“, dodao je župan Posavec.
Tijekom ljetnih mjeseci završena su brojna ulaganja u školama kako bi učenici imali što kvalitetnije uvjete za rad, a konferencija za medije na kojoj su predstavljene informacije vezane uz početak školske godine u Međimurskoj županiji održana je ispred nedavno obnovljene školske sportske dvorane Graditeljske škole Čakovec čiji je ravnatelj Damir Srnec istaknuo da je škola s ponosom i u novom ruhu proslavila 60. rođendan. Pred ravnateljima srednjih škola veliki su planovi i izazovi, jer i u novoj školskoj godini žele nastaviti niz odličnih rezultata koje postižu njihovi učenici na državnoj maturi, županijskim, državnim i međunarodnim natjecanjima. Dodatna znanja međimurski učenici stječu i kroz centre izvrsnosti iz informatike, matematike, kemije, fizike i biologije, a pri završetku su i građevinski radovi Centra kompetentnosti u strojarstvu u Tehničkoj školi Čakovec vrijednog gotovo 60 milijuna kuna.
Uspješan povratak u školu učenicima, profesorima, ravnateljima i svim djelatnicima u školama poželjela je pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje i kulturu Međimurske županije Blaženka Novak: „Proteklo vrijeme iskoristili smo za poboljšanje boljih uvjeta rada u našim školama, razmišljamo unaprijed i znamo koje su nam zadaće za budućnost, a prioritet naše županije uvijek će biti osiguravanje što boljeg starta i što boljih i jednakih uvjeta za školovanje svim našim učenicima.“

Djeca iz Međimurja učit će u Newtonovim sobama u Centru LORI, zahvaljujući sporazumu Međimurske županije i Ludbrega
Stotinu darovitih informatičara i IT stručnjaka u Međimurju  okupila Zimska škola informatike
Danas je rođendan Muzeja Međimurja Čakovec, čuvara kulturno-povijesnog blaga našega kraja
Međimurska županija podržava daljnje aktivnosti Centra za pomoć u kući, osnažujući podršku starijim i nemoćnim sugrađanima
Župan Matija Posavec čestitao europskom viceprvaku i najboljem junioru svijeta Svenu Strahiji
Objavljen poziv za turističke manifestacije i dodijeljeni certifikati za postignuća u održivom turizmu
RJEŠENJE o potrebi postupka prethodne ocjene prihvatljivnosti zahvata za ekološku mrežu - Pošumljavanje Donja Dubrava
Javni poziv za podnošenje zahtjeva za dodjelu dara u naravi u obliku poklon bona hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata s područja MŽ
JAVNI NATJEČAJ za sufinanciranje programa i projekata udruga u području zaštite prava potrošača, zdravstvene i socijalne zaštite, brige o djeci i mladima te ljudskih prava, demokratizacije i razvoja civilnog društva u 2024.
Međimurska županija objavila Javni natječaj za su/financiranje programa i projekata udruga koji su od interesa za Međimursku županiju u području zaštite prava potrošača, zdravstvene i socijalne zaštite, brige o djeci i mladima te ljudskih prava, demokratizacije i razvoja civilnog društva u 2024. godini
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content