Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Službeno otvorena Riznica Međimurja, projekt vrijedan više od 40 milijuna kuna kojim je obnovljen najvrjedniji spomenik hrvatske kulturne baštine

Datum objave: 13. srpnja 2021.

Župan Posavec: „Međimurska ideja koju su realizirali vrijedne međimurske ruke i pamet kako bi očuvali našu povijest i identitet.“

Nakon što je u petak manifestacijom Noć Riznice Međimurja za građane otvoren muzej nematerijalne baštine kojeg je tijekom vikenda besplatno razgledalo više od 1000 posjetitelja, završnom konferencijom projekta „Rekonstrukcija i revitalizacija fortifikacije Starog grada Čakovec u Muzej nematerijalne baštine“ i službeno je otvoren ovaj vrhunski turistički sadržaj Međimurja.
 „Stavljamo „točku na i“ velikog i višegodišnjeg projekta „Rekonstrukcije i revitalizacije Starog grada Čakovec u muzej Riznica Međimurja“, a kulturna baština našeg međimurskog kraja ovim danom dobiva obnovljeni najveći profani spomenik i vrhunsku atrakciju usred samog centra grada Čakovca. Na ovaj spomenik, na koji svi naši Međimurci mogu biti ponosni, može biti ponosna i čitava Hrvatska jer se kompleks Starog grada Zrinskih nalazi na Listi zaštićenih kulturnih dobara te na Listi kulturnih dobara od nacionalnog značenja za Republiku Hrvatsku.“, kazala je Maša Hrustek-Sobočan, ravnateljica Muzeja Međimurja Čakovec koji od 1954. godine djeluje u Starom gradu Čakovec. Muzej zavičajnog tipa nalazi se unutar centralne palače, no sada je dobio novu muzejsku jedinicu Riznicu Međimurja koja se prostire na dodatnih 2400 m².
U opremanju novog stalnog postava maksimalno su se iskoristile mogućnosti novih tehnologija poput 3D mapping tehnologije, hologramskog prikaza, multimedijskih ekrana i prikaza, 4D tehnologije doživljaja vibracija, zvukova i svjetlosnih efekata, razrađena je i specijalizirana aplikacija za pametne telefone s uslugama vođenja i interpretacije. Posjetitelji mogu vidjeti repliku čardaka na rijeci Muri, repliku dravske šajke (čamca), autorsku kiparsku izvedbu dekonstruirane legende o čakovečkom zmaju Pozoju, svjetleće stablo svijeta, hiperrealistične skulpture vojnika i zatvorenika u prirodnoj ljudskoj veličini, tradicijsku međimursku pokladnu masku „pikač“, hologram Nikole Zrinskog Sigetskog, zatvorenike u tamnicama, tajni labirint i poučne animacije.
Stari grad Zrinskih, najvrjedniji spomenik feudalne baštine u Hrvatskoj, obnovljen je zahvaljujući najvećem ulaganju u kulturnu baštinu u povijesti Međimurja. Ipak, ono što je još važnije je što je ovaj projekt međimurska ideja, koju je realizirala međimurska pamet te vrijedne i sposobne međimurske ruke. Jedan je u nizu projekta koji je potvrdio uspješnost privlačenja europskih fondova u Međimurju, a posebno veseli što su na projektu radili mnogi domaći izvođači koji su implementirali brojne inovativnosti po kojima je naš muzej jedinstven u Hrvatskoj i šire.“, naglasio je župan Međimurske županije Matija Posavec pritom dodajući da je Riznica Međimurja otvorena u godini u kojoj obilježavamo 350. obljetnicu tragične smrti Petra Zrinskog i Frana Krste Frankopana u Bečkom Novom Mjestu, 10. obljetnicu Spomendana455. obljetnicu Sigetske bitke, 20. obljetnicu Zrinske garde, 400. obljetnicu rođenja Nikole VII. Zrinskog. „Povijesne su to okolnosti koje su oblikovale Međimurje kakvo danas imamo i zato ih moramo prenositi na mlađe generacije, a ovaj muzej će upravo to i omogućiti. S ponosom otvaramo vrata „horvatskog cvetnjaka“ svim turistima, no tu ne stajemo nego imamo spremno mnogo ideja i projekata koje želimo provesti, kroz koje želimo jačati našu županiju i identitet te time jačati i Hrvatsku.“, poručio je župan Posavec.
Riznica Međimurja vrijedna je više od 40 milijuna kuna, 85% sufinancirano europskim sredstvima
Muzej Riznica Međimurja nastao je u sklopu projekta „Rekonstrukcija i revitalizacija fortifikacije Starog grada Čakovec u Muzej nematerijalne baštine“. Ukupna vrijednost projekta je 40,8 milijuna kuna, od čega je 85% sufinancirano iz Europskog fonda za regionalni razvoja, a ostatak iznosa sufinancirala je Međimurska županija kao vodeći partner projekta. Sama obnova i opremanje fortifikacije trajala je gotovo četiri godine tijekom kojih je projekt naišao na mnoge izazove, koje su uspješno premostili.
Novi turistički proizvod zasigurno će pridonijeti razvoju turizma grada Čakovca i Međimurske županije, a gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini dodala je da će revitalizacijom Perivoja Zrinskih, Stari grad Čakovec konačno moći zasjati punim sjajem: „Hvala Međimurskoj županiji i svima koji su sudjelovali na projektu te su ovo srce našeg grada otvorili svijetu, a mi ćemo ga ponosno čuvati i promovirati.“
Tijekom izvođenja radova ugrađeno je više od 2 tisuće m3 opeke, 352 pilota koji drže temelje fortifikacije, 86 kilometara kablova, a otkrivene su i 4 nove prostorije. Sve je to pratio projektni tim od 15-ak članova, koji su održali više od stotinjak koordinacijskih sastanaka investitora, izvođača i nadzornih inženjera, istaknula je ravnateljica Javne ustanove za razvoj Međimurske županije REDEA Sandra Polanec Marinović: „Projekt rekonstrukcije i revitalizacije fortifikacije Starog grada Čakovca u Muzej nematerijalne baštine jedan je od najvećih projekata sufinanciranih iz EU fondova, a sam natječaj bio je jedan od najkompleksnijih koje smo tada imali prilike prijavljivati, no timski smo uspješno savladali i taj zadatak.“
Završnoj konferenciji projekta nazočili su ministrica regionalnog razvoja i fondova Europske unije Nataša Tramišak, ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Darko Horvat, a čast da službeno otvori Riznicu Međimurja pripala je predsjedniku Vlade Andreju Plenkoviću koji je uputio čestitke na uspješnoj realizaciji projekta: „Riznica Međimurja simbioza je povijesti, kulture, turizma, baštine i tradicije te vjerujem da završetak projekta predstavlja veliki trenutak zadovoljstva za sve uključene aktere. Stari grad Čakovec biser je europske obrambene arhitekture i zaštićena kulturna baština, a njegovim stavljanjem u funkciju obogaćena je kulturna i turistička ponuda kontinentalne Hrvatske.“
Neposredno prije završne konferencije održan je radni sastanak predsjednika Vlade Andreja Plenkovića, župana Međimurske županije Matije Posavca i gradonačelnice Grada Čakovca Ljerke Cividini u Maloj vijećnici Međimurske županije kojem su nazočili i ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, zamjenik župana Međimurske županije Josip Grivec, predsjednik Skupštine Međimurske županije Dragutin Glavina te gradonačelnici gradova Prelog i Mursko Središće Ljubomir Kolarek i Dražen Srpak. Predsjednik Vlade Plenković obišao je i radove na rekonstrukciji i dogradnji Regionalnog centra kompetentnosti u strojarstvu u Tehničkoj školi Čakovec, projekt vrijedan gotovo 60 milijuna kuna.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content