Zahvaljujući inicijativi i donacijama Udruge Kalinka, u Knjižnici „Nikola Zrinski“ Čakovec otvoren Ruski kutak

Datum objave: 11. lipnja 2021.

U Knjižnici „Nikola Zrinski“ Čakovec danas je otvoren „Ruski kutak“ u kojem je, zahvaljujući donacijama Udruge ruskog govornog područja u Međimurju „Kalinka“, smješteno oko 500-tinjak knjiga.
Naša suradnja s Udrugom „Kalinka“ razvijala se dugo godina kroz radionice, književne večeri i susrete, na kojima se rodila ideja da u Knjižnici otvorimo i kutak na ruskom jeziku. U Odjelu za odrasle sada osim Kutka za slijepe i slabovidne imamo i ovaj kutak kojim doprinosimo stvaranju tolerantnog, kulturno i jezično pluralističkog društva i razvijamo interkulturalni dijalog.“, naglasila je ravnateljica Knjižnice „Nikola Zrinski“ Čakovec Ljiljana Križan.
Ruski kutak otvorila je prva tajnica Veleposlanstva Ruske Federacije u Republici Hrvatskoj Lobanova Marija Borisovna koja je zahvalila na velikoj podršci koju Udruga Kalinka i ruska manjina dobivaju pri realizaciji svojih projekata i inicijativa: „Drago mi je što će se Međimurke i Međimurci moći bolje upoznati s najpoznatijim ruskim djelima i ruskom kulturom.“
Svečanost otvorenja Ruskog kutka uljepšali su članovi dječje vokalne skupine „Malinka“, ponos Udruge Kalinka, čija je predsjednica Svetlana Jezernik s ponosom istaknula da je ovo prvi ruski kutak u Hrvatskoj. Otvorenju je nazočila i gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividni koja je kazala da se Čakovec može podičiti multikulturalnošću, a Udruga Kalinka svijetli je primjer toga te će u svojim aktivnostima i dalje imati veliku podršku Grada Čakovca.
Kada je riječ o nacionalnim manjinama i očuvanju baštine, kulture i povijesti, Udruga Kalinka jedna je od najaktivnijih udruga, ne samo u Međimurju, nego i u Hrvatskoj. Njihove manifestacije svjedoče o njihovoj ljubavi prema svojoj domovini i ruskom identitetu, a kruna njihovog djelovanja je realizacija ovog projekta.“, poručio je župan Međimurske županije Matija Posavec pritom spomenuvši da je Međimurje, kao županija Zrinskih, 6. lipnja obilježilo 400. godišnjicu rođenja Petra Zrinskog, hrvatskog bana, pjesnika i vojskovođe: „Simbolično, 6. lipnja rođen je i Aleksandar Sergejevič Puškin, utemeljitelj suvremenog književnog ruskog jezika. Jedna je to od poveznica naših dviju kultura, koju moramo još jače cijeniti te njegovati zajedničku povijest i baštinu.“