Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Dodijeljena 41 stipendija učenicima obrtničkih zanimanja – Župan Posavec: „Ovo je direktna mjera kojom kroz potporu obrazovanju razvijamo naše gospodarstvo“

Datum objave: 5. svibnja 2021.

Već 18 godina Obrtnička komora Međimurske županije provodi projekt stipendiranja učenika deficitarnih zanimanja u cilju da međimurskim obrtnicima osigura radnu snagu, a mladima pruži poticaj za školovanje u obrtničkim zanimanjima. U srijedu, 5. svibnja održano je potpisivanje ugovora  o stipendiranju učenika deficitarnih zanimanja u školskoj godini 2020./2021.
Broj stipendiranih učenika kontinuirano raste. Uspoređujući s prošlom školskom godinom kada je bilo 32 stipendista, ovogodišnji 41 stipendist potvrda je da učenici pravovremeno promišljaju svoju budućnost s obzirom na to da je svake godine sve veća potreba za radnom snagom, primarno u deficitarnim zanimanjima. Do sada je u projektu sudjelovalo više od 500 učenika, na što je iznimno ponosan predsjednik Obrtničke komore Boris Lukovnjak.
Ovogodišnji stipendisti su: Leon Horvatić, Karlo Paler, Marko Habula, Slavko Jalšovec, Erik Posavec, Lovro Novak, Niko Hađikan, Luka Andrašec, Nikola Jurak, Mihael Šajnović, Nikša Šegović, Dorian Bočkaj, Leon Molnar, Dominik Trstenjak, Sven Rihtarec, Luka Dokleja, Robert Strbad, Robert Vizinger, Gabriel Novak, Karlo Barić, Dino Farkaš, Dorijan Kovačić, Nikola Bukovčak, David Špoljarić, svi iz Graditeljske škole Čakovec, Matija Paman i Nino Mesarić iz Tehničke škole Čakovec, Andrej Kolarić, Mateo Blažon, Karlo Sokol, Lorena Turk, Gabrijela Okreša, Laura Oto, Heidi Döring, Niko Horvat, Rafael Vibovec, Elena Hunjadi, Karlo Mesarić, Fran Slamek, Anotnia Jurak, Sanja Erdelji i Sara Bočkor iz Srednje škole Prelog. Školuju se u zanimanjima: instalater grijanja i klimatizacije ( 11 ), kuhar ( 9 ), keramičar – oblagač ( 5 ), vodoinstalater ( 3 ), konobar ( 3 ), slastičar ( 3 ),  bravar ( 2 ), soboslikar – ličilac dekorater ( 1 ), monter suhe gradnje ( 1 ), autolakirer ( 1 ), podopolagač ( 1 ), zidar ( 1 )
Tijekom 18 godina za stipendije je isplaćeno gotovo 3 milijuna kuna. „Iznosom stipendije od 6000 kuna želimo motivirati i podržati učenike na njihovom putu obrazovanja, ali i potaknuti da stečeno znanje i vještine ulože u svoj kraj i ostanu u Međimurju. Kroz stipendije, potpore obrtnicima, otvaranje znanstveno-istraživačkih centara i brojna druga ulaganja želimo pomoći međimurskom gospodarstvu koje posljednjih godina ima vrlo dobre pokazatelje. Unatoč izazovnoj godini, u 2020. bilježimo porast broja zaposlenih, porast broja poduzetnika i obrtnika, porast ukupnih prihoda i izvoza.“, istaknuo je župan Međimurske županije Matija Posavec čestitavši mladim stipendistima.
U Međimurskoj županiji tijekom 2020. godine otvoreno je 173 novih obrta. Drugi mjesec zaredom bilježimo pad nezaposlenosti, dok istovremeno raste broj ispisanih iz evidencije zbog zaposlenja, što nas pozicionira kao treću županiju s najnižom stopom nezaposlenosti u Hrvatskoj. Intenzivno izdvajamo sredstva za razvoj i unaprjeđenje poduzetništva i obrta s ciljem otvaranja novih radnih mjesta. Međimurska županija čini 2,7% hrvatskog gospodarstva, a ostvaruje čak 4,9% hrvatskog izvoza, što je podatak koji svjedoči o jačini međimurskog gospodarstva. Pokrenut je veliki investicijski ciklus u kojem sredstvima europskih fondova stvaramo nadstandard u obrazovanju Međimurske županije, koje je temelj za razvoj kvalitetnog gospodarstva.
Pored župana Međimurske županije Matije Posavca, stipendiste su svojom nazočnošću podržali načelnici i gradonačelnici općina i gradova koji su dio projekta.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content