Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Hrvatsko filatelističko društvo „Zrinski“ Čakovec izdalo prigodan poštanski žig povodom 350. obljetnice pogibije Zrinskog i Frankopana

Datum objave: 30. travnja 2021.

U povodu 350. obljetnice pogibije Petra Zrinskog i Frana Krste Frankopana, Hrvatska pošta i Hrvatska pošta Mostar u optjecaj su pustile zajedničko izdanje poštanskog bloka, koji je prigodno predstavljen na sam Dan Međimurske županije u suradnji s Hrvatskim filatelističkim društvom „Zrinski“ Čakovec.
Hrvatsko filatelističko društvo „Zrinski“ Čakovec utemeljeno je 1995. godine okupljanjem grupe čakovečkih filatelista koji su se filatelijom željeli baviti na jedan nov i potpuno drugačiji način s ciljem promocije Zrinskih. Njihov entuzijazam i polet prisutan je i danas, a dokaz tome je predstavljanje zajedničkog bloka u Čakovcu koje je svojim dolaskom u ime Hrvatske pošte podržala Stanka Vuković. Prigodni blok pušten je u promet, što znači da će zahvaljujući poštanskoj marki, ovaj važan događaj biti obilježen ne samo u filatelističkim krugovima, već u svakom kutku svijeta kojim će putovati Hrvatska pošta.
Uz predstavljanje zajedničkog bloka Hrvatske pošte i Hrvatske pošte Mostar, Hrvatsko filatelističko društvo „Zrinski“ Čakovec na sam Dan Međimurske županije, 30. travnja izdalo je prigodan poštanski žig povodom 350. godina od pogibije Petra Zrinskog i Frana Krste Frankopana kako bi dali vlastiti doprinos ovoj važnoj obljetnici. Predsjednik Društva “Zrinski“ Dario Stella prilikom predstavljanja istaknuo je da Društvo tijekom više od dva desetljeća djelovanja pripremilo nekoliko izdanja vezanih uz Zrinske, koje kroz svoj rad nastoje što više isticati: „Kult Zrinskih još uvijek nije dovoljno zastupljen te nam je drago što kroz filateliju možemo doprinijeti promicanju važnosti ove velikaške obitelji. Ova će obljetnica kroz prigodan žig i poštanski blok u filatelističkim krugovima ostati zauvijek zabilježena.“
O važnosti obitelji Zrinskih za Međimurje i Hrvatsku na predstavljanju zajedničkog bloka osvrnuo se predsjednik Ogranka Matice hrvatske u Čakovcu Ivan Pranjić. Motiv na prigodnom bloku s dvije marke je slika Otona Ivekovića Oproštaj Zrinskog od Katarine, a autorica izdanja je Sabina Rešić, akademska slikarica i dizajnerica iz Zagreba. Zajedničko izdanje realizirano je u suradnji s Hrvatskim povijesnim muzejom u Zagrebu, a Hrvatska pošta izdala je i prigodnu omotnicu. Prigodni blok Hrvatske pošte otisnut je u nakladi od 25 000 primjeraka i njegova nominalna vrijednost iznosi 13,00 kn. Autor prigodnog žiga Društva „Zrinskih“ Čakovec je Dino Murić.
Zahvalu Frankopana Društvu „Zrinski“ uputio je župan Međimurske županije Matija Posavec istaknuvši važnost ovakvih inicijativa zahvaljujući kojima je Međimurje prepoznato širem svijeta: „Moramo čuvati svoje vrijednosti i svoju povijest, a Zrinski čine važan dio identiteta naše županije.“


 

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content