Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

U Aleji velikana postavljena bista prof.dr. Zvonimiru Bartoliću

Datum objave: 26. travnja 2021.

U Aleji velikana u parku Učiteljskog fakulteta – Odsjeka u Čakovcu danas je, u okviru obilježavanja Dana Međimurske županije i  142. godišnjice izvođenja nastave na hrvatskom jeziku u Čakovcu, otkrivena bista prof.dr. Zvonimiru Bartoliću, znanstveniku, sveučilišnom profesoru, književnom povjesničaru, književniku, publicistu, kritičaru, pedagogu i zagovorniku valorizacije hrvatske kulturne baštine, poglavito baštine Zrinskih.
Profesor Zvonimir Bartolić jedan je od najvažnijih ljudi kulturne povijesti Međimurja. Generacije studenata uveo je u književnost, neke tako dobro da su postali vodeća hrvatska književna imena, poput Božice Jelušić. Ohrabrivao ih je, poticao, svojim primjer bio im je velika inspiracija. Objavio je preko 20 knjiga, 500 znanstvenih i stručnih radova, otkrivao zaboravljene Međimurce, objavio je 5 knjiga o Zrinskima. Ukratko, zadužio je međimursku kulturnu povijest.“, istaknuo je prilikom otkrivanja biste predsjednik Ogranka Matice hrvatske u Čakovcu Ivan Pranjić.
Profesor Bartolić bio je prvi dekan Visoke učiteljske škole u Čakovcu, današnjeg Odsjeka u Čakovcu. „Bogatstvo učiteljstva na ovom prostoru seže daleko u prošlost, a upravo je profesor Bartolić svojom djelatnošću obilježio kulturni i znanstveni život sjeverne Hrvatske.“, kazao je dekan Učiteljskog fakulteta prof. dr.sc. Siniša Opić. Bista profesora Bartolića četvrta je po redu u Aleji velikana Ogranka Učiteljskog fakulteta u Čakovcu, uz biste dr. Ivana Novaka, akademika Vinka Žganca i književnika Nikole Pavića, a zajednički su ju podigli Međimurska županija, Ogranak Matice hrvatske u Čakovcu i Učiteljski fakultet Sveučilišta u Zagrebu. Bista je djelo akademskog kipara Josipa Grgevčića te je ujedno i njegovo zadnje djelo.
Aleja velikana pokazuje da u napretku jednoga naroda itekako veliku ulogu ima društveno-humanističko područje i da zanimanja u ovom području treba očuvati, poručila je prodekanica za poslovanje, studij i studente izvan sjedišta fakulteta Ogranka Učiteljskog fakulteta u Čakovcu prof.dr.sc. Blaženka Filipan-Žignić, dodavši da Učiteljski fakultet treba njegovati i izgrađivati za buduće generacije, kao što su to činili prošli naraštaji predvođeni profesorom Bartolićem i ostavili ju nama.
Čuvanje kulture i naše povijesti, odavanje poštovanja pojedincima koji su pridonijeli razvoju i očuvanju identiteta Međimurja, jedan su od motiva postavljanja ove biste, ali i obilježavanja Dana Međimurske županije, 142. godišnjice obrazovanja u Čakovcu, 352. godišnjice Sveučilišta u Zagrebu, 350. obljetnice slavne pogibije Petra Zrinskog i Frana Krste Frankopana, 10. obljetnice kako je Hrvatski sabor taj važan dan proglasio Spomendanom, kao i 400. obljetnice rođenja Petra Zrinskog. „Upravo zbog kulture, običaja, popevke, zbog naših ljudi koji su ostavili veliki trag, sačuvali smo naš identitet koji je jedan od najčišćih identiteta u Hrvatskoj. Zato ne smijemo zaboraviti i moramo zahvaliti svima koji su ostavili neizbrisiv trag našeg Međimurja.“, zaključio je župan Međimurske županije Matija Posavec. Predstavljanju biste nazočila je i obitelj profesora Bartolića, supruga Marija, sin Saša i unuka Katarina.
U svom se govoru na profesora Bartolića i njegov život najbolje osvrnuo hrvatski književnik Đuro Vidmarović: „Riječ je o čovjeku čije djelo nadilazi lokalne okvire Međimurja. Svojim znanstveno-istraživačkim radom zadužio je cijeli hrvatski narod i sve što je stvarao, stvarao je u kontekstu čuvanja i njegovanja hrvatskog jezika te razvijanja istraživanja i njegovanja hrvatske kulturne baštine.“

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content