Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Obilježena 76. obljetnica oslobođenja Međimurja 1945. godine. Odana počast nedavno preminulom Zvonku Golubu, dugogodišnjem predsjedniku Udruge antifašista Međimurske županije

Datum objave: 6. travnja 2021.

Prije 76 godina, 6. travnja 1945. godine, Međimurje je oslobođeno od fašističke okupacije kada su jedinice bugarske Otečestvene fronte, sovjetske Crvene armije te Kalničkog partizanskog odreda prekinule četverogodišnju mađarsku okupaciju. Taj je važan datum međimurske povijesti i ove godine tradicionalno obilježen paljenjem svijeća i polaganjem vijenaca ispred Spomenika poginulim partizanima na čakovečkom groblju i na spomen-groblju u Svetom Jurju u Trnju.
U Narodnooslobodilačkoj borbi sudjelovalo je oko 2000 Međimuraca. Oko 1800 ih je bilo u logorima, 329 je živote izgubilo u redovima partizana, a još 2500 je prisilno mobilizirano u okupatorsku vojsku i ubijeno. Počast poginulima iskazali su predstavnici Udruge antifašista i antifašističkih boraca Međimurske županije, Udruge Josip Broz Tito Međimurske županije, Međimurske županije, Grada Čakovca i Općine Donji Kraljevec.
Međimurje se često svojatalo, no Međimurci su se uvijek znali obraniti i izboriti za svoje. 6. travnja je datum kada obilježavamo dan slobode, kada je Međimurje nakon teške i turbulentne povijesti postalo svoje.“, kazao je župan Međimurske županije Matija Posavec koji se u svom obraćanju prisjetio nedavno preminulog Zvonka Goluba, dugogodišnjeg predsjednika Udruge antifašista i antifašističkih boraca Međimurske županije: „Ukazivao je na važnost obilježavanja povijesnih datuma i na vrijednosti koje predstavljaju, posebice na antifašističke vrijednosti koje danas predstavljaju borbu za sva ljudska prava. Dugujemo mu veliku zahvalnost i poštovanje za njegov trud, zalaganje i nastojanja da se mlađe naraštaje uputi u značaj obljetnica.“

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content