Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Međimurska županija jedinstvenim modelom u Hrvatskoj osigurava asistente za 40-ero djece s teškoćama u razvoju vrtićke dobi

Datum objave: 2. veljače 2021.

Međimurska županija jedina je županija u Republici Hrvatskoj koja, osim za učenike osnovnih i srednjih škola, osigurava asistente i djeci vrtićkog uzrasta. Ugovor o izravnoj dodjeli financijskih sredstava za provedbu projekta integracije djece s teškoćama u razvoju u predškolske ustanove za 2021. godinu vrijedan 460 tisuća kuna, potpisali su župan Međimurske županije Matija Posavec i predsjednica Saveza udruga za uključivanje djece predškolske dobi s teškoćama u razvoju u odgojno obrazovni sustav Međimurske županije "Prvi korak" Petra Kovačić.
Savez udruga "Prvi korak" osnovan je u rujnu 2015. godine i okuplja četiri udruge - Međimursku udrugu za ranu intervenciju „MURID“, Udrugu slijepih Međimurske županije, Društvo osoba s tjelesnim invaliditetom Međimurske županije te Udrugu za autizam „Pogled“. U razdoblju ranog djetinjstva ključno je kod djeteta poticati potencijale u njegovom komunikacijskom, spoznajnom, motoričkom, socijalnom i emocionalnom području, pojasnila je predsjednica Saveza Petra Kovačić: „Nužno je bilo učiniti iskorak kako bi se potaknuo potencijal za učenje i promjenu od najranije dobi, stoga smo učinili prvi korak prema viziji temeljenoj na potrebi da jednog dana aktivnost zapošljavanja pomagača djeci s teškoćama u razvoju u ranoj i predškolskoj dobi postane dio sveobuhvatnog sustava rane intervencije.“
Međimurska županija prva je prepoznala ovaj problem i potrebu. U županijskom Proračunu za 2021. godinu predviđeno je 460 tisuća kuna namijenjenih financiranju 50% iznosa plaće 32 asistenata koji će raditi s 40 djece s teškoćama u predškolskim ustanovama, dok ostatak sufinanciraju jedinice lokalne samouprave. „Jedina smo županija koja ima ovakav oblik rasterećenja roditelja, ne samo u školskom, već i u predškolskom sustavu. Želimo biti zajednica koja brine za svoje najranjivije skupine, a to na ovom primjeru dokazujemo već šestu godinu za redom.“, kazao je župan Posavec.
Projekt omogućava kvalitetnu integraciju djece s teškoćama u razvoju s njihovim vršnjacima, što je potvrdila ravnateljica Dječjeg vrtića Cipelica Gordana Šoltić Siladi. U DV Cipelica 2016. godine osnovana je prva predškolska skupina u kojoj je do sad integrirano 30-ak djece s teškoćama u razvoju, što je neprocjenjivo za samu djecu, njihove roditelje, ali i njihove vršnjake u skupinama te djelatnike u vrtiću. Prednosti projekta istaknuo predstavnik roditelja čija djeca koriste ovu uslugu, Petar Petrac, naglasivši važnost asistenata u svladavanju svakodnevnih aktivnosti i potreba djece s teškoćama u razvoju.
Pročelnica UO za civilno društvo, ljudska prava i sport MŽ Maja Odrčić Mikulić izrazila je zadovoljstvo što podrška Međimurske županije pridonosi rušenju prepreka na samom početku obrazovnog puta djece s teškoćama u razvoju, a svaka granica koju oni pomaknu je svojevrsna zahvala. U šest godina provođenja projekta, Međimurska županija izdvojila je više od 1,7 milijuna kuna za integraciju 250-ero djece s teškoćama u razvoju u predškolske ustanove.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content