Međimurje Europska regija sporta za 2022.
-1.0 °C
1028.0 hPa
71 %

Međunarodni dan osoba s invaliditetom

Datum objave: 3. prosinca 2020.

Međimurje je poznato kao otvorena i tolerantna sredina gdje je jedno od mjerila uspješnosti kvaliteta života ranjivih skupina. Tome uvelike doprinose brojne udruge koje uspješno povlače europska sredstva i provode projekte s ciljem postizanja jednakosti u ostvarivanju ljudskih prava i sudjelovanju osobama s invaliditetom u društvu.
Prema Izvješću o osobama s invaliditetom Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo za 2019. godinu, u Međimurskoj županiji živi 9358 osoba s invaliditetom čime čine 8,4% ukupnog stanovništva županije.
Međimurska županija podržava i potiče svaku vrstu inicijative koja razinu ravnopravnosti i humanosti podiže na višu razinu, sukladno suvremenim međunarodnim standardima koji uključuju i temeljna načela ljudskih prava kao što je načelo nediskriminacije i načelo međuzavisnosti i nedjeljivosti svih ljudskih prava, što čini nužnim ostvarivanje pristupačnosti svih građanskih i političkih, kao i socijalnih kulturnih i gospodarskih prava. Želja da se ovoj ranjivoj populaciji osiguraju jednake mogućnosti ogleda se u ulaganjima u razvoj infrastrukture prilagođene osobama s invaliditetom na području Međimurske županije, ali i na osiguravanju financijskih sredstava udrugama koje okupljaju osobe s invaliditetom razvijajući pritom inovativne programe. Tako je u 2020. godini iz Proračuna Međimurske županije izdvojeno više od pola milijuna kuna za aktivnosti usmjerene podizanju kvalitete života osobama s invaliditetom, dok je gotovo milijun kuna izdvojeno za programe koje provode ostale organizacije civilnog društva u području obrazovanja, zdravstvene i socijalne zaštite te sportske udruge čime se potiče ravnopravno i aktivno sudjelovanje djece s teškoćama u razvoju u zajednici. Time ih se potiče u pomicanju granica, a oni su nebrojeno puta svojim sugrađanima dokazali da želja, volja i trud ruše sve prepreke.
Svim sugrađanima s invaliditetom čestitamo 3. prosinca – Međunarodni dan osoba s invaliditetom.
Fotografije iz arhive Međimurske županije:

Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za subotu, 22. siječnja 2022. - Danas cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Javni poziv za uvid u spis predmeta - BORNA LULIĆ
Gospodarsko-socijalno vijeće Međimurske županije obilježava Dan socijalnog partnerstva
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za petak, 21. siječnja 2022. - Sutra cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za četvrtak, 20. siječnja 2022. - U Međimurju velik broj pozitivnih nalaza, no značajno smanjen broj hospitaliziranih osoba zahvaljujući procijepljenosti od gotovo 70%
Škole jednakih mogućnosti u Međimurskoj županiji – za 61 učenika s teškoćama u razvoju osigurano je 58 pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika
JAVNI POZIV za predlaganje kandidata za imenovanje članova Povjerenstva za zaštitu prava pacijenata u Međimurskoj županiji
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za srijedu, 19. siječnja 2022. - Ove subote cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Nazire se vizura budućeg Biciklističkog info centra s vidikovcem na Mađerkin bregu
POZIVNI NATJEČAJ za podnošenje prijedloga za dodjelu Nagrade «Zrinski» Međimurske županije za 2021. godinu
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content