Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Zdravstveni sustav Međimurja pojačan za 11 medicinskih sestara i tehničara

Datum objave: 19. studenoga 2020.

U Međimursku županiju stiglo je 11 medicinskih sestara i tehničara koji će doprinijeti kvaliteti našeg zdravstvenog sustava. Ispomoć je stigla iz Kliničke bolnice „Sveti Duh“, Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju Krapinske Toplice i Magdalena – Klinike za kardiovaskularne bolesti Medicinskog fakulteta J.J. Strossmayera u Osijeku, a srednje i visoko obrazovano medicinsko osoblje radit će na odjelima za skrb covid pozitivih pacijenata.
U ime novopridošlog zdravstvenog osoblja na konferenciji za medije obratila se Lucija Vragović iz Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju Krapinske Toplice koja je zahvalila Županijskoj bolnici Čakovec na lijepom prijemu: „Ovdje smo da pomognemo našim kolegama i kolegicama te da se zajedno borimo protiv virusa korone i uspješno riješimo ovu prepreku.“
Situaciju u Županijskoj bolnici Čakovec komentirao je ravnatelj dr. med. Tomislav Novinščak koji je istaknuo da ohrabruje niski postotak pozitivnih djelatnika i djelatnika u samoizolaciji – 3% pozitivnih i 2,5% u samoizolaciji: „Zahvaljujem svima koji su proteklih dana izdvojili financijska sredstva  i druge resurse za našu Bolnicu, od regionalne i lokalne vlasti, poduzeća i pojedinaca, pokrenuta je velika nesebična pomoć.“ Da se zdravstveno osoblje maksimalno trudi održati kvalitetu zdravstvene skrbi i zaštite na visokoj razini, istaknuo je dr.med. Igor Šegović, pomoćnik ravnatelja za kvalitetu, koji je kazao da se svakodnevno odrađuju sastanci i edukacije kako bi poboljšali skrb za pacijente.
Dobrodošlicu novom zdravstvenom osoblju poželio je i župan Međimurske županije Matija Posavec dodavši da su za njih osigurani svi potrebni uvjeti kako bi mogli nesmetano obavljati svoj posao. „Svakodnevno pratimo situaciju, slušamo struku, stigla je nova zaštitna oprema, razmišljamo o sekundarnom respiracijskom centru i o rezervnim lokacijama.“ Stožer civilne zaštite Međimurske županije jučer je uputio apel poslodavcima s područja Međimurja da uvođenjem dodatnih mjera zaštite zdravlje svojih zaposlenika.
Apel građanima uputila je ravnateljica Zavoda za hitnu medicinu Međimurske županije Vladimira Križaj-Grabant koja je istaknula da primaju 30% više poziva za vrijeme epidemije virusa COVID-19 te imaju veći broj intervencija, posebice vikendom. Trenutno je u Zavodu 7 oboljelih djelatnika i 6 djelatnika u samoizolaciji: „Imamo ograničene ljudske resurse, jer djelatnici Hitne raspolažu specifičnim znanjima i vještinama. Molimo sve pacijente da u slučaju potrebe za hitnom medicinskom pomoći prilikom davanja informacija zdravstvenim djelatnicima Zavoda iznesu točne i istinite podatke vezano uz epidemiološku povezanost s infekcijom koronavirusom. Svi pacijenti koji trebaju hitnu  pomoć, istu će i dobiti, ali se zdravstveni djelatnici moraju primjereno zaštiti prilikom kontakta s pacijentom kod kojeg postoji epidemiološka povezanost s infekcijom koronavirusom.“
Prije nekoliko dana apel građanima za striktno pridržavanje epidemioloških mjera uputile su i liječničke udruge s područja Međimurske županije, čija je predstavnica dr.med. Renata Čulinović Čaić poručila da je održan radni sastanak sa Stožerom civilne zaštite Međimurske županije na kojem su dogovorene mjere koje će međimurski Stožer predložiti nacionalnom Stožeru: „Stanje je ozbiljno, a situacija ovisi o svakome od nas.“
S obzirom na jučerašnji državni blagdan, obavljeno je manje testiranja te je uzeto 409 uzoraka, a evidentirano je 26 pozitivnih osoba. U mikrobiološkom laboratoriju Zavoda za javno zdravstvo uzeto je 19 549 uzoraka, a kada se tom broju pribroje testiranja osoba koje imaju prebivalište u Međimurskoj županiji obavljena u drugim ustanovama, čak 20% stanovništva Međimurske županije je testirano na virus COVID-19.
Ravnateljica Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije dr.med. Marina Payerl-Pal pojasnila je da ukupna brojka pozitivnih osoba uključuje uzorke testirane PCR testom, brze antigene testove i osobe čiji su ukućani testiranjem dokazano pozitivni na virus, a imaju klinički sliku koja odgovara simptomima virusa COVID-19: „Unatoč tome što je danas zabilježen manji broj pozitivnih osoba, broj pozitivnih osoba se mora promatrati kroz kontekst sedmodnevne i  četrnaestodnevne incidenciju koja je za našu županiju još vrlo visoka. Stoga je bitno da se građani pridržavaju propisanih mjera, a koje su zaista dobre i učinkovite ako ih se zaista pridržavamo.“

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content