Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Sjećanje na tetu Lizu – čuvarica međimurske popevke danas bi proslavila 96. rođendan

Datum objave: 16. studenoga 2020.

Na današnji dan, 16. studenoga 1924. godine, u Donjoj Dubravi rođena je Elizabeta Toplek, najistaknutija izvođačica i čuvarica međimurske popevke. Legenda Međimurja, poznatija kao teta Liza, desetljećima je svojim vokalnim sposobnostima promovirala izvornu međimursku pjesmu. Odradila je tisuće nastupa, dobitnica je brojnih nagrada, među kojima su dva Porina, a iza sebe je ostavila brojne biografske zapise i priče. Teta Liza popularizirala je međimursku popevku na nacionalnoj razini, a zahvaljujući njoj i brojnim nositeljima međimurske narodne baštine, međimurska popevka uvrštena je na UNESCO-ovu reprezentativnu listu nematerijalnih kulturnih dobara čovječanstva kao tradicionalni oblik pjevanja sjeverozapadne Hrvatske. Kao što je ona u svojem srcu nosila Donju Dubravu i Međimurje, kroz njenu glazbu njegujemo uspomenu i sjećanje na tetu Lizu, koja je bila i ostala ikona međimurske popevke.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content