Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Međimurska zaklada solidarnosti „Katruža“ obilježila 20 godina humanosti i plemenitosti

Datum objave: 7. studenoga 2020.

Prije 20 godina započela je jedinstvena međimurska priča humanosti i velikodušnosti – 6. studenoga 2000. godine osnovana je Međimurska zaklada solidarnosti „Katruža“ odlukom donesenom na 32. sjednici Skupštine Međimurske županije. Iako su Međimurci već odavno bili poznati po svojoj velikodušnosti i spremnosti za pomoć potrebitima, Zaklada „Katruža“ u svom je djelovanju okupila brojne pojedince, udruge, tvrtke i institucije koje su nesebično usmjerile svoje resurse kako bi bile uz one kojima je to zaista neophodno.
Zaklada „Katruža“ osnovana je na inicijativu tadašnjeg zamjenika župana Dragutina Lesara, koji je bio i njen prvi upravitelj. Članovi prvog Upravnog odbora bili su Žarko Katić, koji je obnašao dužnost predsjednika Odbora, Marija Frančić, Željko Habuš, Diana Lovrenčić, koja je preuzela predsjedavanje Odborom, Emil Vibović, Ivica Žišković te naknadno Danica Pongrac Krhač. Nakon Dragutina Lesara upravitelj je bio bivši župan Josip Posavec, a treći i sadašnji upravitelj Zaklade je župan Međimurske županije Matija Posavec koji je aktivno uključen u rad Katruže gotovo od samog početka. „Zakladu solidarnosti možete osnovati bilo gdje, no da bi ona opstala iz godine u godinu, ispunjavala svoju svrhu i plemeniti cilj, potrebni su ljudi velikog srca, ljudi ispunjeni dobrotom, toplinom, brigom za svakoga čovjeka. Ako se Međimurje nečime može ponositi, onda je to ponos na svoje ljude koji su spremni žrtvovati svoje vrijeme kako bi pomogli drugima. Ti ljudi su razlog zbog kojeg Zaklada „Katruža“ cvijeta svih ovih godina.“, kazao je župan Posavec na konferenciji za medije povodom obilježavanja 20 godina djelovanja Međimurske zaklade solidarnosti "Katruža".
Velik je broj malih i velikih ljudi koji su pridonijeli uspješnom djelovanju ove humanitarne zaklade tijekom 20 godina te je nemoguće izdvojiti najzaslužnije. Svakako treba spomenuti sadašnji Upravni odbor kojim upravlja Miroslav Horvat, a čine ga Mislav Čonkaš, Andrea Knežević, Štefica Martinez, Božena Malekoci-Oletić te Danica Pongrac-Krhač i Emil Vibović koji su u Odboru Katruže svih 20 godina. Članovi Odbora bili su i Božena Sever te Radovan Rudolf, a u velik broj akcija redovno se uključuje Miljenko Ovčar. Važno je spomenuti i osobu koja svih ovih godina pažljivo njeguje, nadzire i održava rad Katruže, tajnicu Zaklade Danicu Holcinger.
Zaklada "Katruža" osnovana je sa svrhom pružanja pomoći građanima s područja Međimurske županije, kako je pojasnila članica Upravnog odbora Danica Pongrac Krhač, za potrebe liječenja, rehabilitaciju, operacije, transplantacije organa, nabave pomagala za invalidne osobe te nabavu lijekova u slučaju kada zdravstveno osiguranje ne podmiruje troškove ili ih ne podmiruje u cijelosti. Pomoć se odobrava na temelju prikupljene medicinske dokumentacije, a ne dodjeljuje se u novčanom obliku već Zaklada nabavlja potrebne lijekove, pomagala, financira konkretnu zdravstvenu uslugu ili podmiruje troškove liječenja
Nemjerljivu ulogu Katruže istaknuo je Emil Vibović, član Upravnog odbora Zaklade i predsjednik Udruge oboljelih od leukemije i limfoma Međimurske županije čiji su brojni članovi također bili korisnici Katružine pomoći. Godišnje se dodijeli oko 80 pomoći, a prva je odobrena 20. prosinca 2000. godine za kupnju lijeka podnositelju zahtjeva iz Preloga. Do sada je pruženo pomoći za više od 1600 korisnika za što je izdvojeno oko 5.500.000 kuna.
Osim humanitarne note, Zaklada „Katruža“ postala je prepoznatljiva i po svojim manifestacijama na koje se građani odazivaju u velikom broju i tako pomažu u sakupljanju financijskih sredstava. Već prije početka rada Zaklade organizirane su prve "Radio gorice za Katružu" u koje se tijekom 20 godina uključio veliki broj podupiratelja Zaklade, vinogradara, vinara, berača, pjevača i svirača. Svake godine organizira se barem jedan humanitarni koncert na kojima je besplatno sudjelovao veliki broj izvođača iz Međimurja i cijele Hrvatske, a među kojima su Mirko Švenda - Žiga, Marija Jambrošić, Meri Šeparović, Josip Sanjković Mitrica, Etno duo Goga i Željko te mnogi drugi. Proljeća su rezervirana za tradicionalnu prodaju cvjetova katruže, u koje se uključuju udruge žena iz cijelog Međimurja, a posebno su aktivne udruge iz Murskog Središća, Svete Marije, Nedelišća, Belice, Štrigove, Pribislavca, Podbresta i Gornjeg Kraljevca te KUD-u Mačkovec i Priločko srce iz Preloga. Velik doprinos radu Katruže daju likovni umjetnici i likovni umjetnici amateri koji nesebično doniraju svoja umjetnička djela za aukcije.
U rad Zaklade uključili su se gradovi i općine s područja Međimurske županije, među kojima svih dvadeset godina rad Katruže podržavaju općine Orehovica, Donja Dubrava, Sveta Marija i Domašinec. Članovi podupiratelji svih dvadeset godina su i Velimir Sanjković iz Pribislavca, obitelj Knez iz Kotoribe, obitelj Žganec iz Murskog Središća, Nada Hoblaj iz Murskog Središća, Ivan Balog iz Donje Dubrave i Ljiljana Blažeka iz Čakovca. Zatim Čakovečki mlinovi d.d. i Međimurske vode d.o.o. te Ljekarna Čakovec čija je ravnateljica Andrea Knežević istaknula da je izuzetno sretna što imaju priliku biti uključeni u ovu plemenitu priču. Rad Zaklade pomaže veliki broj institucija, tvrtki, udruga, mediji, škole, društva Međimuraca,... Moglo bi se reći da je gotovo svaki Međimurac dao svoj prilog radu Zaklade.
S obzirom na trenutno epidemiološko stanje, obilježavanje velikog jubileja Zaklade „Katruža“ nije moguće, no Zaklada je i dalje svakodnevno na raspolaganju svojim korisnicima. Članovi Katruže zahvaljuju se svima koji su tijekom ovih 20 godina djelovanja na bilo koji način pridonijeli radu Zaklade, bilo to financijskim sredstvima, podrškom, toplom riječi ili osmijehom.
Arhiva Zaklade "Katruža"/Međimurska županija:

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content