Međimurje domaćin Dana Hrvatske udruge radijskih nakladnika

Datum objave: 6. listopada 2020.

Pandemija virusa Covid 19 pokazala je da je radio jači nego ikada, pravi medij zajednice i medij kojem se vjeruje, naglašeno je na otvaranju Dana HURiN-a – Hrvatske udruge radijskih nakladnika, a koji se u organizaciji te udruge održavaju u Svetom Martinu na Muri. Stotinjak sudionika, predstavnika lokalnih radijskih postaja, ali i regionalnih i nacionalnih medija, predstavnici nakladnika, medijskih stručnjaka te regulatornih agencija u dva će dana raspravljati o izazovima poslovanja u uvjetima pandemije koronavirusa, novom Zakonu o elektroničkim medijima i jačanju kvalitete radijskog programa. “Problema ni u radijskoj djelatnosti u ova izazovna vremena, ne nedostaje” – istaknuo je predsjednik HURiN-a Željko Švenda.
Skrenuo je pažnju na činjenicu da se Dani HURiN-a održavaju u teškim vremenima za mnoge djelatnosti, pa tako i radijsku. No smatra da su, poštivajući epidemiološke mjere, ovakvi susreti potrebni jer se samo razgovorom i razmjenom iskustava mogu pronaći rješenja za novonastalu situaciju.
Kako se oduprijeti lažnim vjestima koje dolaze s društvenih mreža, kako zadržati povjerenje slušatelja, kako ispuniti zakonsku regulativu i proizvesti moderan radijski program, kako se boriti s konkurencijom koja nema tehničke, kadrovske, prostorne i financijske minimume, a smatra se medijem, samo su neki od problema i izazovima s kojima se radio danas susreće, podsjetio je predsjednik HURiN-a.
Dane HURiN-a je putem video linka otvorio Tonko Obuljen, predsjednik Vijeća HAKOM-a. On je podsjetio kako se radio posljednjih godina značajno promijenio, no kako su slušatelji uvijek i dalje uz njega.
Na značaj radija, posebice u kriznim vremenima, podsjetio je i Holger Haibach,  direktor Zaklade Konrad Adenauer za Hrvatsku i Sloveniju, koji je poručio da je uloga radija danas važnija nego ikada. “Jer ljudi danas razlikuju točne od lažnih informacija i radiju se vjeruje”, poručio je Haibach.
Dobrodošlicu u Međimurje sudionicima Dana HURiN-a izrazio je  župan Međimurske županije Matija Posavec, također istaknuvši važnost radijskih postaja, posebice u specifičnim situacijama.
Dr. sc. Zdravko Kedžo, profesor medijskih djelatnosti na Sveučilištu u Dubrovniku poručio je iz Svetog Martina na Muri kako je upravo radio – pravi medij zajednice, kao i da je najveća vrijednost radija – činjenica da mu ljudi vjeruju.
Sudionike Dana HURiN-a očekuju brojne radionice i panel diskusije te tradicionalna dodjela godišnjih nagrada HURiN-a, u sklopu koje se nagrađuje trud i rad radijskih djelatnika u protekloj godini i dodjeljuju priznanja za dugogodišnje djelovanje pojedinih lokalnih radijskih postaja.
(Izvor: HURiN, Studio M)